Jump to content
Sign in to follow this  
Dementorin

Adaptacja do ciemności a obserwacje

Recommended Posts

Witam,

mając do dyspozycji jedno dość ciemne niebo lecz różne miejsca obserwacji można nabawić się pewnych dylematów. Obserwując w dolinie w gospodarstwie, będąc osłoniętym od świateł i światełek możemy doczekać chwili gdy ledwo tlące się pozornie lampki ogrodowe (solarne grzybki) oślepiają niesamowicie. Budynki wokół i drzewa zasłaniają horyzont do pewnej wysokości. Po długim wpatrywaniu się w okular i nagłym spojrzeniu w niebo bywa, że oślepia nawet Wega czy jakaś planeta. W takich miejscach można obserwować DSy jakie mało kiedy można obejrzeć. Wyraźne ramiona spiralne które w innych warunkach majaczą lub nawet ich nie widać. Niestety dolinki mają to do siebie, że gromadzą zanieczyszczenia w powietrzu i jest w nich większa wilgotność. Teleskop częściej paruje, często powstająca mgła uniemożliwia długie obserwacje itd.

Czy podobny efekt adaptacji można jakoś osiągnąć na pagórku, gdzie niestety nie jesteśmy już osłonięci budynkami i drzewami, gdzie niebo nie jest już bardzo ciemne ponieważ widzimy łuny z każdej strony i z dalekich stron docierają do nas jakieś pojedyncze światełka odległych wiosek itp? Przysłowiowa szmata na głowę nie robi za bardzo roboty bo oddychając pod materiałem okular i lustro wtórne parują bardzo szybko. Ma ktoś jakieś metody na długie obserwacje z maksymalną adaptacją do ciemności w terenie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trzeba szukać miejsc, które zasłaniają wszystkie światła. W okolicy nie ma jakiegoś lasu ? Może starczy kilka drzew.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dokladnie, duże łąki pośród lasu dookoła są najlepsze. Kiedyś prowadziłem obserwacje w ogrodzie nieopodal latarni itp., ustawiałem więc sobie po odpowiedniej stronie ściankę jakieś 2m/1,5m, do obserwacji obiektów powyżej 30 stopni bylem też otoczony tego typu przybudówką, dodatkowo wykorzystując z jednej str. betonowy płot.  Nietrudno też zrobić sobie okulary z czerwonej szybki/plastkiku (takie jak do pływania) - na wypadek samochodu przejeżdżającego nagle w pobliżu, albo jak chcesz iść do na chwilę do oświetlonego miejsca itp..

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

...  Nietrudno też zrobić sobie okulary z czerwonej szybki/plastkiku (takie jak do pływania) - na wypadek samochodu przejeżdżającego nagle w pobliżu, albo jak chcesz iść do na chwilę do oświetlonego miejsca itp..

Orion nawet sprzedaje takie gogle.

https://www.telescope.com/Orion-AstroGoggles/p/99998.uts

Można też kupić czerwone okulary do pracy z laserem - które uwidaczniają jego wiązkę.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Patent ze szmatą na głowę chyba jest najlepszy . Mam podwórko takie, że otaczają mnie budynki ze wszystkich stron , ale i tak jest za jasno . Trzeba by pomyśleć jak zrobić taki rękaw montowany do teleskopu-lornetki żeby pod nim nie oddychać -same oczy tylko .

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 godzin temu, berkut123 napisał:

Patent ze szmatą na głowę chyba jest najlepszy . Mam podwórko takie, że otaczają mnie budynki ze wszystkich stron , ale i tak jest za jasno . Trzeba by pomyśleć jak zrobić taki rękaw montowany do teleskopu-lornetki żeby pod nim nie oddychać -same oczy tylko .

Może taki kapelutek albo coś podobnego z osłoną po boku i z tyłu? Coś a'la pszczelarski, tylko oczywiście z inaczej wyciętym materiałem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślałem raczej o  sztywnym kołnierzu z plastiku przymocowanym do lornetki -teleskopu ,np o średnicy dwa razy głowa . A do niego dopiero szmata , coś jak kołnierz od sygnalizacji świetlnej . Ale to nie załatwia oddechu . Ja kiedyś patrzyłem przez lornetkę ze szmatą -było bardzo dobrze -tyle że nie było żadnego mocowania.

55c1430b08d13_o,size,969x565,q,71,h,ce941a.jpg

 

Edited by berkut123

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Po Świętach spróbuję pokombinować ze swoją wersją. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.