Skocz do zawartości

Jak zacząć ???


Saint

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :salu:

 

 

Mam pytanko:

 

A mianowicie chciałbym sie "pobawić" w astrofoto. Mam Newtona 114/900 wyciąg 1,25". Chciałem kupić jakiegos zenka. No i załóżmy, że mam już jakiegos zenka ze standardowym obiektywem np. Helios i co dalej :?: Co musze jeszcze dokupić aby zacząć przygode z astrofoto :?:

 

 

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moi koledzy są elektronikami więc zrobiliby mi to za friko ... tylko cena kabla, ale dałoby sie przeżyć.

 

jak tylko dostane odpowiedź z DO to dam znać co jest z tą kamerką

 

 

Forumowicze napiszcie nam to cosik o tych zenkach, łaczeniach itd

 

 

Pozdrawiam :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saint, ta kamerka to najprawdopodobniej webcam (toucam) wpakowany w ładną obudowę. Zapewne o DS mozna zapomnieć, bo w webcamach jest ograniczenie czasu naświetlania do 1/5 sekundy. Napisałeś, że masz newtona 114/900 na EQ2. Nawet jeśli ten NexImage będzie miał długi czasy, to małe są szanse na uchwycenie DS twoim sprzętem. Montaż nie wyrobi przy tej ogniskowej. Tu potrzeba minimum montaż Soligora. Chyba, że wolisz piggyback z jakąś krótką ogniskową (obstawiam maksimum ok. 300mm dla przerobionego webcama).

 

PS. uważajcie z przedłużaniem kabla USB! Mozna rozwalic sobie sprzęt :? Zalecana maksymalna długość kabla wynosi ok. 5 metrów, chyba że użyje się aktywnego przedłużacza (ze wzmacniaczem sygnały). Mozna połączyć ich ileś tam i osiągnie się 20 metrów, ale koszty będą niemałe. :mrgreen:

 

Dopiero teraz zobaczyłem ostatni post o zenku. Do fotografowania zenitem lub inną lustrzanką m42, potrzeba złączki m42->1 1/4 cala. Można ją kupić np. w Astrokraku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja głównie z astrofoto to sie na łysego i planetki nastawiałem, a czy mój sprzęt nadaje sie do astro foto z zenkiem :?:

 

i czy tą kamerką da sie focić łysego i jakies planetki ale bez żadnych przeróbek oczywiscie :?:

 

 

pozdro :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zenkiem planet i księżyca raczej nie da się, bo za mocno kłapie lusterkiem :roll:

Nie mam żadnego doświadczenia w analogowym astrofoto, więc raczej nie pomogę.

 

Do planet NexImage jest nawet przeznaczony. Ale to samo mozna osiągnąc webcamem bez żadnych przeróbek, tylko dokupując redukcję webcam->1.25 cala. I koszty będą mniejsze - 10-20 euro na ebayu za uzywaną Vestę, a na allegro widziałem niedawno za 200 zł. Do astrofoto nadają się tylko modele z CCD, a nie z CMOS. Za nowego toucama trzeba zapłacić ok. 300 zeta.

 

Jeden raz próbowałem planetarnego astrofoto z vestą. Lepiej nie mówić o tym :mrgreen: Nie mam do tego talentu. A DS to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Księżyc można robić Zenithem, owszem. I Słońce, przez filtr BaaderPlanetarium, zwłaszcza to drugie, bo zdjęcia są migawkowe.

Ale jeśli zechcesz Księżyc powiększyć na całą klatkę - potrzebujesz telekonwertera i jakiegoś ustabilizowania statywu, żeby zdjęcie nie było poruszone! No i film bardzo wysokoczuły, ja używam 800 ISO.

Do planet trzeba dużego powiększenia czyli telekonwertery ze dwa. Ale wtedy nie mamy szans bo wyjdą długie czasy i potrzebny superprecyzyjny montaż z napędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Zenkiem planet i księżyca raczej nie da się, bo za mocno kłapie lusterkiem  

 

Da się i to doskonale tylko na czasie B i nie z migawki tylko metodą kapeluszową czyli zasłaniamy telepa, w Zenku dajemy czas B i np ciemnym kartonem "machamy" przed wylotem teleskopu potrzebną ekspozycję z zakresu od sekund do ich ułamków jak 1/2 czy 1/4 bezproblemowo przy niewielkich ćwiczeniach oczywiście :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saint napisał:

no ja głównie z astrofoto to sie na łysego i planetki nastawiałem,

 

Do planet i Łysego najlepsza będzie webkamerka.

 

Piotrek T. napisał:

Do planet NexImage jest nawet przeznaczony. Ale to samo mozna osiągnąc webcamem bez żadnych przeróbek, tylko dokupując redukcję webcam->1.25 cala. I koszty będą mniejsze - 10-20 euro na ebayu za uzywaną Vestę, a na allegro widziałem niedawno za 200 zł. Do astrofoto nadają się tylko modele z CCD, a nie z CMOS.

Może i prawda że ccd się tylko nadaje ale zapraszam do wątku: http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5929

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

300mm to raczej już górna granica do samodzielnego prowadzenia zdjeć na swoim pierwszym "koziołku" ale oferta wydaje się sensowna pod tym względem do amatorskiego Astrofoto :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed chwilką przeglądałem archiwalne numery "wiedzy i życie" z 1998 roku, bo akurat na cd mam i patrze do działu astronomia a tam:

 

foty Janusza :shock:

 

normalnie szok. patrze jeszcze raz:

no jest podpisane fot. Janusz Płeszka

 

 

eleganckie foty :salu:

 

 

Janusz = :King:

 

Janusz a może pisałes jeszcze kiedys do New York Time's a sie nie pochwaliłes :?: :wink:

 

pozdro :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Przed laty jak miałem na to o wiele więcej czasu jeszcze jako kawaler to i owszem zajmowało się czołowe lokaty w kilku międzynarodowych konkursach astrofoto kliszowego i to w kategorii zdjęć i slajdów równocześnie ale to nie powód aby o tym trąbić na lewo i prawo bo to już historia z przed lat a obecnie jest nawet w Polsce wielu lepszych odemnie astrofotografów dysponującym większym zapleczem sprzętowym i mającym na to o wiele więcej czasu :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RuMuN a mógłbys mi opisać metode w ognisku głównym

Metoda polega na umieszczeniu kamerki z wykręconym obiektywem bezpośrednio w wyciągu teleskopu (bez okularu). Teleskop działa jako obiektyw. Więcej szczegułów nie znam.

Pytanie do fachowców: jak się liczy powiększenie z konkretnej ogniskowej?

 

no i co jeszcze, oprócz kamerki musiałes dokupić aby cykać foty

Nic. Jedynie dorobiłem złączkę do wyciągu z pudełka po filmie foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Hubbla nie mam i jak widzisz do dobrego astrofoto wystarczy dobry Rosyjski obiektyw jakim jest MTO-11CA i profesjonalny montaż nawet w analogowym wydaniu :salu:

 

Ps. Link do kilku innych fotek autorskich masz w moim podpisie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... metoda w ognisku głównym:

polega na umieszczeniu kamerki z wykręconym obiektywem bezpośrednio w wyciągu teleskopu (bez okularu). Teleskop działa jako obiektyw. Więcej szczegułów nie znam.  

Pytanie do fachowców: jak się liczy powiększenie z konkretnej ogniskowej?

 

A czymże to różni się od obliczania powiększenia przy stosowaniu obiektywów wymiennych?

Na małym obrazku standardowy kąt widzenia mamy przy mniej więcej 42 mm ale zwykle przyjmuje się że 50 mm jest NORMA. Ile razy masz większą ogniskową od 50 mm taka jest krotność powiększenia kątowego.

To jest oczywiście SZACUNEK, w takim samym stopniu precyzyjny jak założenie że 50 mm odpowiada normalnemu kątowi widzenia oka. Czyli jak obiektyw 200 mm to krotność mniej więcej 4x a przy 900 mm masz w takim razie 16x. Nie jest to zbyt wiele, dlatego nieraz stosujemy jeszcze telekonwertor (jak soczewka Barlowa), tyle że cała trudność polega wtedy na stabilności statywu z montażem i na precyzyjnym prowadzeniu. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.