Skocz do zawartości

Celowanie w gwiazdę polarną za pomocą lunety celowniczej


isset

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, cmku napisał:

podświetlenie lunetki biegunowej :)

Ale jak? :-) Sami dorabiacie? Wiem że montaży wyzszej klasy mają podświetlane, ale Eq3-2 nie ma i lipa. Próbowałem ustawić i nie widzę tych worków. W ogóle polnoc mam zaslonieta i GP identyfikuje za pomocą Google Sky. Nie widzę Niedźwiedzicy. A tu jeszcze w linetce nic nie widać :-\

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam eq5 z lunetkę biegunową, niepodświetlaną i .... jeszcze z niej nie korzystałem :-) a mam ten montaż ładne naście lat .

 

polecam tą metodę:

 

http://observatory.digital-sf.com/Polar_Alignment_CCDv1-1.pdf

 

proste i szybkie i nie trzeba klękać przed montażem :-).

Jak się opanuje nie zabiera więcej niż 5 -10 minut i montaż jest ustawiony.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy wziąć małą latarkę z czerwonym światłem i sobie zaświecić od wylotu, jak to nazwałeś, oczywiście zaświecić ale nie zasłaniając wylotu, najlepiej zrobić to z boku wylotu i obserwować czy nie świeci zbyt słabo lub zbyt mocno.  Można też sobie zrobić czerwoną diodę o słabym natężeniu światła  i podwiesić ją na stałe u wylotu lunetki celowniczej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, isset napisał:

Ale jak od góry? Przy wylocie? A jaka to dioda i czym zasilasz? :-)

Normalnie, przy wlocie. Czerwona dioda (PLN 0.1,-) jest zasilana baterią CR 2032 (PLN 1,-) w plastikowej obudowie z włącznikiem (PLN 1,-). W środku obudowy jest mały rezystor metalizowany ~5k Omów (PLN 0.1,-) aby dioda świeciła ledwo-ledwo. Długie nóżki diody zagięte, a całość mocowana gumką recepturką (PLN 0.01,-) do lunetki biegunowej EQ5.

 

/WS 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pki1234 napisał:

polecam tą metodę

Hej, zapoznałem się z tą metodą i mam pytania:

1. Set your telescope to point south and at 0 degrees DEC - rozumiem że kieruję na południe, ale co oznacza 0 stopni DEC?

2. Once focused, move the star to the west side of the image field - albo ja nie rozumiem metody, albo autor miał na myśli East, a nie West. No bo zobacz, rysunek pokazuje, że gwiazda w punkcie początkowym znajduje się w prawej części okularu, czyli na wschodzie - East, a potem przesuwamy ją w lewo, czyli na zachód, a potem wracamy znowu na wschód, dobrze rozumiem? Zobacz rysunek R1.

 

R1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, isset napisał:

Hej, zapoznałem się z tą metodą i mam pytania:

1. Set your telescope to point south and at 0 degrees DEC - rozumiem że kieruję na południe, ale co oznacza 0 stopni DEC?

2. Once focused, move the star to the west side of the image field - albo ja nie rozumiem metody, albo autor miał na myśli East, a nie West. No bo zobacz, rysunek pokazuje, że gwiazda w punkcie początkowym znajduje się w prawej części okularu, czyli na wschodzie - East, a potem przesuwamy ją w lewo, czyli na zachód, a potem wracamy znowu na wschód, dobrze rozumiem? Zobacz rysunek R1.

 

R1.png

pewnie masz racje że ktoś pomylił kierunki.

 

W skrócie polecam tak:

1. Wypoziomuj montaż

2. Aparat z dłuższym obiektywem ( ja używam 300 mm) wyceluj na wschód lub zachód. Ja mam łatwiej na wschód. Najlepiej żeby w kadrze była jakaś jasna gwiazda ale to na prawdę nie jest konieczne. Migawka ustawiona na B, ISO wysokie - w okolicach 1000-2000.

3. Uruchamiasz napęd.

4. Wyzwalasz migawkę, czekasz 10 sekund

5 Na kontrolerze napędu wciskasz prawy klawisz osi RA, czekasz ok 30 sekund

6 Na kontrolerze napędu wciskasz lewy klawisz osi RA, czekasz ok 30 sekund

7. Zamykasz migawkę.

8. Zobaczysz że takich linii jak na załączonym Twoim zdjęciu będzie mnóstwo wiec na prawdę nie jest bardzo istotne czy i gdzie umieścisz jasna gwiazdę w kadrze. Jeżeli masz rozjazd linii, regulujesz gałkami azymutu w prawo lub lewo. Przy kolejnym zdjęciu zobaczysz czy regulowałeś w dobrą stronę.

9. Powtarzasz sekwencję 3..8 aż będziesz miał jedną linię zarysowaną przez każdą gwiazdę.

 

Następnie oś Dec:

10. Celujesz obiektyw na południe, ja również nie zwracam bardzo uwagi na jaką gwiazdę celuję, ale nie przy horyzoncie ;-)

11. Powtarzasz sekwencję 3...7.

12 Jeśli masz rozjazd linii regulujesz kąt nachylenia osi RA.

Znowu, jeśli linie przy kolejnych zdjęciach będą się zbiegały znaczy że regulujesz w dobrą stronę, jeśli się będą rozbiegały znaczy że regulujesz w złą.

 

Pierwszy raz jak ustawiałem zajęło mi to może 30-45 minut. Teraz, nie więcej niz 5-10 minut i wystarcza.

Na czas ustawiania warto kontroler ustawić na największa prędkość.  Wtedy linie są wyraźnie długie i dobrze widać czy przy kolejnych regulacjach robisz ruch w dobrą stronę.

Potem oczywiście trzeba to przełączyć z powrotem.

 

Mi taki sposób ustawiania spokojnie wystarcza do robienia zdjęć na ogniskowych do 300 mm.

Powodzenia

 

 

Edytowane przez pki1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy to gra warta świeczki. Na EQ3-2 nie uciągniesz długich czasów i lekki błąd na polarną nie spowoduje wystarczającego dryfu byś miał problem na klatkach. Nie wiem czy nie szybciej będzie poświecić sobie czerwoną diodą (np. w czołówce) w wylot lunetki biegunowej... z drugiej strony - wiedzy nigdy za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pav1007 napisał:

Na EQ3-2 nie uciągniesz długich czasów

Jak myślisz przy moim setupie i przy dokładnym ustawieniu na GP jakie czasy wyciągnę? Wiem, że to wszystko zależy od tego i tamtego, ale tak pi razy drzwi? 30 sekund?

Poza tym tak jak piszesz wiedzy nigdy za mało, sprawia mi tez przyjemność sam proces składania wszystkiego do kupy, ustawiania, konfigurowania, po prostu to lubię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, isset napisał:

Jak myślisz przy moim setupie i przy dokładnym ustawieniu na GP jakie czasy wyciągnę?

Ustawienie na biegun tutaj ma znaczenie marginalne. Jak ustawisz dobrze to będziesz miał mniejszy dryf w deklinacji - dla możliwości EQ3-2 ustawienie zgrubne powinno wystarczyć.

Dla 600mm (zakładając, że nie masz reducera) to nie sądzę, żeby EQ3-2 wyciągnął czasy 30sekundowe - musisz jeszcze powiedzieć jaki masz rejestrator. Sądzę, że wyciągnie max 10-15sekund.

 

Oczywiście pojęcie punktowych gwiazd jest bardzo subiektywne :-) Dla niektórych lekko pojechana gwiazda jeszcze jest punktowa - dla niektórych jest to sytuacja nieakceptowalna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli piksel 4,3um - co daje CI skalę 1,48" (sekundy łuku)/piksel - nie wróżę sukcesów z tą ogniskową :-( ale próbować oczywiście możesz.

 

12 godzin temu, isset napisał:

ale co oznacza 0 stopni DEC?

Proponuję poczytać o elementarnych podstawach orientacji na sferze niebieskiej i czym są osie rektascensji (RA) i deklinacji (DEC). :-)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, isset napisał:

No właśnie - dlatego napisałem o tej subiektywnej "okrągłości" gwiazd - jedna część z tych zdjęć ma potwornie pojechane gwiazdy, a druga część ma je rozplackowane (wynika sporych błędów w dwóch osiach) - a szczegół obiektów przeostrzony. Zdjęcia te niestety (i to też niektóre) da się oglądać tylko w miniaturze.

 

Nadziei nie trać - ale podejdź do tematu rozsądnie, a nie "ile matka dała" - zrób więcej ekspozycji z krótszym czasem i obrabiaj tak by nie przeprocesować zdjęcia a na pewno coś fajnego wyjdzie z Twojego setupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.