Skocz do zawartości

Wielka Mgławica w Orionie


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

w piątek skorzystałem z ładnej nocki i zebrałem trochę materiału z M42.

Trochę męczyłem się z obróbką - wiem, że idealnie nie jest.

Dajcie znać co do poprawy.

 

Ekspozycja: 130x60s + 100x5s ISO6400 bez klatek kalibracyjnych
Sprzęt: N150/750, MPCC mk3, HEQ5mod, Nikon D610
Obróbka: DSS, Lr

20181203_094304-7.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, pytasz co do poprawy :

1. Gwiazdy - kolorowe obwódki , dziwne dwukolorowe halo prawdopodobnie w wyniku użycia krzywych oddzielnie na każdym z kolorów

2. Niestarannie wymieniony Trapez- widać nałożony fragment

3. Za mocno odszumiona mgławica , duża utrata detali

4. ZA dużo magenty po całosci.

5. Smugi kondensacyjne samolotu w poprzek ekranu

 

Tyle na szybko.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Maciek,

raz jeszcze podejdę do stackowania (odłowię podejrzane klatki) - może będzie lepiej.

Z kolorami mam generalnie problem, że wychodzą dwukolorowe te obwódki, to nie jest pierwszy raz. Wiem, że w jakimś programie da się "odłowić" gwiazdki, żeby nie popsuć ich podczas obróbki.

Odnośnie trapezu - niczego tam nie nakładałem i nie wiem z czego to może wynikać. Stackowałem wszystko razem.

Nad wszystkim  popracuję i postaram się wrzucić raz jeszcze tę fotkę, w lepszym wydaniu.

Pozdrawiam ;)

Kamil

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przez to, że w grudniu zostałem tatą  trochę nie miałem czasu na szlifowanie obróbki.

Ostatnio udało mi się znaleźć trochę czasu na to, zacząłem powoli naukę w Pixinsight.

Fotografia to sumarycznie prawie 3 godziny ekspozycji (150x60s i 100x5s).

Wiem, że nie jest idealnie, ale lepiej niż było dotychczas.

Proszę o wskazówki.

Pozdrawiam

Kamil

HDR1_ABE-5.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwazniejsze to GRATKI tatusiu :) !!!! Spokojnych i wyspanych nocy zycze !!! 

Obrobka sama przyjdzie jak bedziesz walczyl z materialem, 1, 2 3lata.... cierpliwosci.

 

w wolnej chwili zerknij sobie TU

 

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, w Pixinsight coś mi to nie idzie. Nie mam zdjęć referencyjnych, a bez nich kalibracja praktycznie się nie wykonuje w żadnej z opcji, chyba muszę więcej tutoriali obejrzeć i więcej posiedzieć nad tym.

Póki co na szybko zdjąłem trochę niebieskiego w Lightroomie.

HDR1_ABE-6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diver Twoje podejście jest bardziej filozoficzne i rozumiem to, w pewnym sensie na pewno masz racje.

Ja natomiast wychodzę z założenia, że chcę, aby moje pracy były jak najbardziej zbliżone do faktycznych widzianych. Wiele obserwatoriów przecież bada obiekty sprktroskopowo robiąc analizy widm emisyjnych. W zdjęciach nie tylko o kolor chodzi, ale także o swego rodzaju "czystość" (brak szumów) i charakter struktury i gładkość/głębię. Tym się sugeruję robiąc zdjęcia. Faktem jest, że tyle ile osób -tyle opinii...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zybert na moje oko (jestem w grupie "kanonistów" :D) kolor mocno ale to mocno kuleje w ostatnich wersjach. W pierwszej zresztą też, ale dla mnie jest ona najmniej... niestrawna ;)

 

O ile nie ma jakiejś wady w materiale to musi dać się to zbalansować - jeśli chcesz, to wrzuć albo stacka albo zdjęcie przed balansowaniem. Jak uda mi się coś z tym zrobić to pokażę co i jak klikałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem jeszcze sprawę, chcę jeszcze sam spróbować naprawić ten kolor.

Dziki - skoro piszesz, że kolor jest coraz dalszy od ideału w moich poczynaniach - wstaw proszę albo swoją autorską M42, albo  zdjęcie na którym mógłbym się wzorować.

Maciek, Paweł, Tomek, też możecie podlinkować Waszym zdaniem najlepsze zdjęcia, sporo by mi to pomogło, będę wdzięczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zybert napisał:

Diver Twoje podejście jest bardziej filozoficzne i rozumiem to, w pewnym sensie na pewno masz racje.

Dzięki Zybert za zrozumienie i przepraszam za "wtręta" w tym technicznym wątku. Naprawdę uważam, że wszystkie przedstawione przez Ciebie obrazki są fajne, przyciągają wzrok i pobudzają wyobraźnię.

Więcej tutaj nie przeszkadzam. :emotion-5:

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zybert napisał:

Maciek, Paweł, Tomek, też możecie podlinkować Waszym zdaniem najlepsze zdjęcia, sporo by mi to pomogło, będę wdzięczny

Wywołany do tablicy.

Oto moje zdjęcie M42 (nie mówię, że referencyjne)

 

+ link do strony: https://astroscapes.eu/pl/galerie/astrofotografia?great-orion

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Ja jeszcze nie mam swojej m42. To na tyle trudny obiekt (podobnie do M31), że się jeszcze nie odwwzylem i nie chce go popsuć. 

Nic by się nie stało gdybyś zepsuł :D Twoje zepsute lepsze prawdopodobnie od większości nie zepsutych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@isset tak jak napisal Maciek. Trzeba zrównoważyc jasne/ciemne partie. odpowiednio zagrac kontrastem, zgrabnie wyciagnac pyły i nie spłaszczyć zbytnio srodka mgławicy.

do tego trzeba zapanowac nad gwaizdkami, poneiwaz jest sporo jasnych dajacych np halo. warto o nie zadbac, aby nie byly plackami, natomiast zewnętrzne mglawice powinny być gładkie pozbawione szumu podczas wyciagania.   mozna tak jeszcze pisac z 10linijek :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w ten niedzielny wieczór.

Postanowiłem zrobić jeszcze raz obróbkę od początku - krok po kroku. 

Obejrzałem trochę zdjęć zawododowców i wtrącając trochę swojego spojrzenia na ten obiekt przedstawiam taką wersję.

Chcę zrobić sobie kolejny fotoobraz i chyba to będzie słuszna wersja...

Pozdrawiam i dobrego wieczoru.

 

PS. Potwierdzam i podpisuję się obiema rękami - kiedyś też myślałem, że M42 jest jednym z najłatwiejszych obiektów, niestety krótko potem okazało się, że jest zupełnie inaczej. Wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu na dogranie całości głównie w kwestii obróbki.

 

M42_Adaptative_MedianKappaSigma_2h15min_225frames_ABE-5.jpg

Edytowane przez Zybert
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.