Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop do 1000 zł


Bartek1155

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciał bym zacząć swoją przygodę z astronomia i przymierzam się do zakupu pierwszego teleskopu  do około 1000 zł, obserwacje będę prowadził pod wiejskim niebem i chciałbym zobaczyć jak najwięcej się da (chociaż wiem już tyle że nie ma złotego środka co do wyboru) , chciałbym żeby teleskop był w mobilny. Ogólnie zaciekawiły Mnie dwa modele jeden to https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Spinor-Optics-MAK-90-90/1250-EQ-1-z-dwoma-torami-optycznymi-teleskopy-4013.html a drugi https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3555&lunety=Tuba optyczna Messier AR 102 102 600 OTA wyci g HEX

Co o nich sądzicie? Czy polecacie coś innego w tym zakresie cenowym? Jestem otwarty na propozycje i z góry dzięki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pierwszy to malutki Mak. Nie kupuj go, niewiele nim zobaczysz. 

Drugi to refraktor achromatyczny, to ma więcej sensu. Do niego potrzebny montaż np AZ4 najlepiej na stalowych nogach. 

 

Ale pod ciemnie niebo to polecam Newtona na montażu Dobsona 8 cali. Poczytaj co ludzie radzą i poszukaj na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson 8" ma tylko jedną wadę gabaryty.

 

Do pierwszej propozycji dokupisz tanie okulary, które z twoją drugą propozycją będą działać co najwyżej średnio. W drugim linku jest cena za samą tubę bez montażu (magiczne OTA w nazwie). Zastanów się jeszcze ewentualnie nad refraktorem 90/900. Zgadzam się z kolegą, że 90mm maczek jest za mały do obserwacji. Zastanów się co bardziej Cie interesuje planety czy obiekty głębokiego nieba. Jeśli to 2 to pomyśl nad jakąś dobrą lornetką zamiast teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Z4k napisał:

Dobson 8" ma tylko jedną wadę gabaryty.

Jeśli mieszka się na wsi to niekoniecznie. Kwestia jak daleko trzeba się przemieszczać do punktu obserwacji. W przypadku gdy tubus jest z czopami jak w GSO to można przenosić na 2 razy po 10 kg co jest do zniesienia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet rozwiązanie gso nie jest super wygodne. Waga to nie wszystko, liczą się gabaryty, a 8 ma je całkiem spore. Poza tym nie ma jak go dobrze chwycić. Ja nie mówię, że to zły teleskop, bo jest bardzo dobry jak za te pieniądze, ale jak mam go wynosić na 2h to czasem po prostu nie mam na to ochoty. Wolę wziąć lornetkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Z4k napisał:

Nawet rozwiązanie gso nie jest super wygodne. Waga to nie wszystko, liczą się gabaryty, a 8 ma je całkiem spore. Poza tym nie ma jak go dobrze chwycić. Ja nie mówię, że to zły teleskop, bo jest bardzo dobry jak za te pieniądze, ale jak mam go wynosić na 2h to czasem po prostu nie mam na to ochoty. Wolę wziąć lornetkę. 

Nie miałem 8, ale miałem wersję 12 cali i tu przyznaję -  poległem. Przenoszenie 2x 150 m to po prostu katastrofa. 8 cali wydaje się być po prostu najbardziej wydajnym sprzętem jeśli chodzi o zasięg w założonym budżecie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi , co do samego przenoszenia sprzętu wielkiego problemu nie będę miał bo i tak muszę wyjechać poza moją miejscowość a co za tym idzie przeważnie samochód będzie obok teleskopu . Co do teleskopu zacznę się rozglądać za Dobsonem 8" .

Macie jeszcze jakieś wskazówki na co muszę zwrócić uwagę podczas zakupu takiego sprzętu jakieś dodatkowe okulary , filtry czy na sam początek to co w zestawie to starczy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wybierzesz GSO to powinno wystarczyć to co jest w zestawie. Ewentualnie można dokupić jakiś okular około 15mm i coś w okolicy 7mm (polecam 7mm, a nie 6mm bo sam mam 6 i warunków do jej użycia nie ma zbyt często), bo jednak ten zestawowy 9mm to takie patrzenie przez dziurkę od klucza. 30mm można zostawić i wymienić na samym końcu. Co do filtrów to praktycznie tylko UHC i polaryzacyjny do księżyca ale to w dalszej perspektywie czasowej. Jak kupisz teleskop i poobserwujesz sam będziesz wiedział czego potrzebujesz.

O syntach się nie wypowiem bo nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 8 cali kup dwa lepsze okulary, Explore Scientific 82 stopnie. 

Nie idź w duże powiększenia, bo rzadko są warunki do ich użycia. 

EDIT Poczytaj o źrenicy wyjściowej (to do wyboru ogniskowej okularów). 

W dalszej kolejności kup filtr UHC (najlepiej Lumicona, drogi). 

Do obserwacji Słońca - folia ND5. Uważaj aby nie spadła! Większe arkusze są chyba drogie. Można kupić mniejszą. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.