Skocz do zawartości

Potrzebuje pomocy w wyborze teleskopu


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym sobie kupić na święta teleskop, narazie wstępnie wybrałem Sky-watchera dobson 8" pyrex (https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk-dobson-8-pyrex?from=listing). Chce go kupić i mi się podoba, ale nie wiem czy jest coś lepszego w tej cenie. Moge zapłacić do 1500 zł. Mieszkam na wsi gdzie jest w miarę ciemne niebo (w skali Bortle'a mam dostęp do nieba klasy 4 i teorytycznie 3). Głównie chciałbym go wykorzystywać do oglądania mgławic, galaktyk i czasami planet. Jeżeli miałby być inny to chciałbym aby był to teleskop zwierciadlany w systemie newtona. Jeśli chodzi o moje doświadczenie w obserwacji nieba to troche sobie oglądalem przez mój stary teleskop i lornetkę, niebo mniej więcej znam. I jeszcze mam dwa pytania, czy do takiego teleskopu można później dokupić i zamontować system go-to, i czy można go przewozić, (chodzi mi głównie o to czy podczas takiej podróży sie nie uszkodzi). Byłby to mój drugi teleskop, mam jeden który kupiłem kilka lat temu w sklepie typu tesco itp. ale nie za dużo przez niego widać. Proszę o odpowiedź na moje pytania w szczególności na to czy lepiej kupić jakiś inny teleskop, czy ten dobson 8" pyrex jest dobrym wyborem.

 

 

Edytowane przez wiktor1012
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ok. Goto sobie daruj. Kup używany SkyWatcher albo lepiej GSO 8", a za zaoszczędzone pieniądze dokup okulary. Nowego nie warto kupować.Jak będziesz cierpliwy to kupisz kompletny mało lub prawie wcale używany teleskop (jak ze sklepu), który ma rok lub dwa za 2/3 (lub mniej) ceny. 

 

Teleskop spokojnie położysz na tylnim siedzeniu. Możesz kupić torbę na tubus, to wtedy nawet ryski nie będzie. Podstawa dobsa na miejsce pasażera lub do bagażnika (zależy od auta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, mkowalik napisał:

Jest ok. Goto sobie daruj. Kup używany SkyWatcher albo lepiej GSO 8", a za zaoszczędzone pieniądze dokup okulary. Nowego nie warto kupować.Jak będziesz cierpliwy to kupisz kompletny mało lub prawie wcale używany teleskop (jak ze sklepu), który ma rok lub dwa za 2/3 (lub mniej) ceny. 

 

Teleskop spokojnie położysz na tylnim siedzeniu. Możesz kupić torbę na tubus, to wtedy nawet ryski nie będzie. Podstawa dobsa na miejsce pasażera lub do bagażnika (zależy od auta).

Czym się różni ten co podałem w linku od gso 8”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 hours ago, Z4k said:

GSO ma lepszy wyciąg i lepsze okulary w zestawie. No i w gso da się wyważyć tubę przy ciężkich okularach.

Nie ma lepszego wyciągu. Ten w SW działa odczuwalnie lepiej, mimo że nie ma mikrofokusera. Łatwiej się ostrzy wyciągiem w SW niż w GSO. Wyciąg GSO chyba nie ma śrub do kolimacji względem tubusu, a wyciąg SW ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mkowalik napisał:

Nie ma lepszego wyciągu. Ten w SW działa odczuwalnie lepiej, mimo że nie ma mikrofokusera. Łatwiej się ostrzy wyciągiem w SW niż w GSO. Wyciąg GSO chyba nie ma śrub do kolimacji względem tubusu, a wyciąg SW ma.

Z tego co kojarzę, bo tylko w nocy, po ciemku miałem możliwość korzystać z GSO i ma on lepszą drawtube. Twardszą. SW ma niewątpliwie mięciutką tuleje. Raczej stawiał bym jeden i drugi na tym samym poziomie. Poziom akceptowalny ale daleko tym wyciągom do naprawdę dobrej jakości. 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW ma lustro z Pyrexu, a GSO z BK7. Pyrex ma mniejszą rozszerzalność cieplną, ale nieco wolniej się chłodzi (jeśli dobrze pamiętam ;) ).

 

EDIT

Odnośnie czasu chłodzenia (przewodności cieplnej ) chyba jednak nie (róznie piszą ...) - czas chłodzenia będzie prawie taki sam.

http://www.glassdynamicsllc.com/bk7.html

Zważywszy jednak na rozszerzalność cieplną, to z Pyrexem osiągniemy szybciej zadowalajacy obraz (no ale GSO ma wiatraczek ;) ).

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam  GSO 8" i SW Flex 8". W SW lustro jest z pyrexu i odczuwalnie szybciej daje odczuwalnie lepsze obrazy (np. bardziej punktowe gwiazdki w trapezie w Orionie). Po godzinie lub dłużej, różnica nie jest taka duża, ale nadal na korzyść SW. Mi tubę GSO wygodniej  zakłada się na podstawę, a samo łożyskowanie podstawy też jest super, ale wyciąg wymieniłbym na ten od SW. Co nie weźmiesz to będziesz zadowolony z obserwacji  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to nie kwestia lustra, a braku tubusa. We flexie powietrze nad lustrem znacznie szybciej wyrównuje temperaturę. W gso mamy długi komin który nie pozwala na takie szybkie mieszanie się powietrza. Co do wyciągu, GSO ma clamp ring, który nie rysuje okularów, czego w wyciągu sw chyba dalej nie ma. Śrub kolimacyjnych w gso faktycznie brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze można rozważyć dobsona Bressera - sporo ludzi nawet nie wie, ze taki istnieje ;)

https://www.astrozakupy.pl/teleskop-bresser-messier-nt-203-1218-dobson/1899/

Szkło H-PZ23 - to chyba to samo co Pyrex. Ogromna zaleta - to obejmy na tubie, duże płozy...

 

Pewnie sa tez klony tych trzech modeli teleskopów (SW, GSO, Bresser) - Oriony, Omegony itd...

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JSC napisał:

Ogromna zaleta - to obejmy na tubie.

Dlaczego?... Do jakiegos innego montazu? Ale taki musialby byc potezny (drogi) aby daloby sie go uzyc z ta tuba...

EDIT cos PL mi swiruje...

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejmy w teleskopie to podstawa :)

Ustawiasz sobie okular i szukacza w pozycji jakiej chcesz. Wyważasz sobie tubę zupełnie bez problemu. Poza tym to wszystko jest zapewne bardziej sztywne niż bezpośrednio  przykrecane do tuby.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.