Skocz do zawartości

IC1396 w 180mm


sidiouss

Rekomendowane odpowiedzi

Ładne zdjęcie, gratulacje! :-)

 

Z uwag do odbioru zdjecia to trochę za dużo czerwieni, za mało błękitów. Nasycenie kolorów też spore jak na moje oczy ;)

 

PS Dlaczego nie robisz na pełnej dziurze (APO 65mm) tylko przymknięty (APO 40mm) tracąc sporo szczegółów? Nie mogę znaleźć współczynnika filtrowego (ang. filter factor) ) dla L-pro, ale na oko 2EV ubędzie również z natężenia światła na matrycy. Zatem wyższe ISO potrzebne do naświetlenia = mniejsza rozpiętość tonalna sceny ze stratami w światłach.

 

/WS

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio paliłem 24x1200s w H-alpha z Warszawy z balkonu... zaskakujące, że niewiele więcej widać - ofc innym setupem.

 

Czy możesz zdradzić gdzie (i jeśli nie tajemnica - za ile) robiłeś modyfikację Nikona?
Mam wolne D7000 (ta sama matryca/chip) ale jakoś sam nie potrafię sie za to zabrać.
 

Edytowane przez jgoluch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Event Horizon napisał:

PS Dlaczego nie robisz na pełnej dziurze (APO 65mm) tylko przymknięty (APO 40mm) tracąc sporo szczegółów? Nie mogę znaleźć współczynnika filtrowego (ang. filter factor) ) dla L-pro, ale na oko 2EV ubędzie również z natężenia światła na matrycy. Zatem wyższe ISO potrzebne do naświetlenia = mniejsza rozpiętość tonalna sceny ze stratami w światłach.

 

/WS

 

Dzięki za konstruktywną krytykę, myślałem, że nikt nie komentuje wczorajszego i dzisiejszego zdjęcia, bo jest taka tragedia :D

Przyczyny takiej przysłony są dwie:

1) Montaż i prowadzenie - wcześniej miałem eq3-2, teraz pierwsze testy HEQ5, więc mniejsza przysłona dała ostrzejsze gwiazdy = delikatna poprawa względem kiepskiego prowadzenia 

2) jakość optyki - przy pełnej dziurze koma i aberracja chromatyczna dają się we znaki, do tego przy pełnej dziurze obiektyw nie wybacza delikatnej nieostrości 

 

Mam nadzieję, że jak ogarnę prowadzenie HEQ5, to otworzę przysłonę o kilka stopni i będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jgoluch napisał:

Czy możesz zdradzić gdzie (i jeśli nie tajemnica - za ile) robiłeś modyfikację Nikona?

Mam wolne D7000 (ta sama matryca/chip) ale jakoś sam nie potrafię sie za to zabrać.
 

Żadna tajemnica, robiłem u siebie na stole w salonie :D kupiłem Baader BCF pod Canona i sam wymieniłem podążając za tutorialem w internecie. 

Rozbierałem również D7000 i względem d5100 to jest jakaś masakra. Jak dobrze się orientujesz, to jest ta sama matryca i procesor, tylko d7000 ma więcej przycisków i opcji na zewnątrz. Stąd dużo większe skomplikowanie całości, mnóstwo taśm i dodatkowych płytek, które trzeba zdemontować przed dobraniem się do matrycy. 

Nie wiem czy rozważasz samemu wymienić filtr, czy dać do jakiegoś serwisu, ale na Twoim miejscu zrobiłbym tak jak ja, czyli kupił używanego d5100, który nie dość że jest łatwy do demontażu, to ma jeszcze ruchomy ekran bardzo przydatny w astrofoto. Nie wiem ile kosztuje przeróbka w serwisie, ale ja dałem za używkę 540zł, a mam po prostu oddzielny aparat do astro :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Event Horizon napisał:

To się nazywa aberracja sferyczna (miękka gwiazda z mgiełką). Można podobny efekt uzyskać traktując delikatnym blurrem zdjęcie ;)

 

/WS

Tu wyostrzyć, tam rozmyć, potem znów odszumić... Ech, w co ja się wpakowałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, count.neverest napisał:

Powiem Ci, że jestem zaskoczony możliwościami takiego moda. Fotka mi się bardzo podoba. Z jakiej lokalizacji robiłeś fotkę? Optolong dużo pomaga? 

Wiejskie niebo, ale z lampami sodowymi na drodze i łunami od pobliskich miast. Optolong naprawdę daje radę :)

 

Przechwytywanie.PNG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.