Skocz do zawartości

Neptun


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Udało mi się wypatrzyć Neptuna! Wiem, że to żaden wyczyn ani też jakiś szczegónie wyszukany obiekt. Ale zważywszy, że to była pierwsza rzecz, którą pragnęłam 4- 5 lat temu obejrzeć przez teleskop, to mogę mówić o drobnym sukcesie. Zwykle Neptun był widoczny na tle bardzo bladych konstelacji, nisko nad horyzontem, bez jaśniejszych punktów odniesienia. Koniunkcja z Marsem bardzo pomogła mi w zokalizowaniu niebieskiej planety. 

Neptun... przy powiększeniu 36x wyglądał jak matowa gwiazda o blado miętowej barwie. Kolor ten stawał się wyraźniejszy, bardziej niebieski, gdy równocześnie kątem oka zerkałam na obecną w polu widzenia dość jasną, pomarańczowawą 81 Aquari. Nigdy nie zapomnę tego widoku.

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

I powiem Ci, że ta "chwila" wystarczy. Mnie, razem z ustawieniem sprzetu, szkicem (i uspokajaniem latającej wokół teleskopu córci) zajęło to niecałe 15 minut. Ale obiekt łatwy do naszkicowania, bo ten obszar nieba jest mocno ubogi w gwiazdy. A wizual to pewnie ze dwie minuty i już. Spróbuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.12.2018 o 18:25, Bellatrix napisał:

Udało mi się wypatrzyć Neptuna! Wiem, że to żaden wyczyn ani też jakiś szczegónie wyszukany obiekt. Ale zważywszy, że to była pierwsza rzecz, którą pragnęłam 4- 5 lat temu obejrzeć przez teleskop, to mogę mówić o drobnym sukcesie. Zwykle Neptun był widoczny na tle bardzo bladych konstelacji, nisko nad horyzontem, bez jaśniejszych punktów odniesienia. Koniunkcja z Marsem bardzo pomogła mi w zokalizowaniu niebieskiej planety. 

Neptun... przy powiększeniu 36x wyglądał jak matowa gwiazda o blado miętowej barwie. Kolor ten stawał się wyraźniejszy, bardziej niebieski, gdy równocześnie kątem oka zerkałam na obecną w polu widzenia dość jasną, pomarańczowawą 81 Aquari. Nigdy nie zapomnę tego widoku.

 

To nie jest takie łatwe znaleźć, a jest trudniejszy do zidentyfikowania od Urana. Ogólnie to ostatnio znalazłem wg układu gwiazd na lewo od jednej z jaśniejszych gwiazd we Wodniku. Z miasta jest gorzej, bo niełatwo dostrzeć gołym okiem gwiazdozbiór Wodnika ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.