Skocz do zawartości

Star Adventurer - problem


Kajetan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Zakupiłem ostatnio Star Adventurera w astroshopie. Od razu znajomi polecili mi wyregulować lunetkę według tego tutorialu https://youtu.be/G34fzcqwdIc

Sprawdzając lunetkę zauważyłem  lekki ruch ukazany w filmie i za pomocą śrubek na lunetce skorygowałem go i już nie występuje. I teraz w sumie nie wiem czy nie zrobiłem źle, bo skorygowałem to jeszcze przed pierwszym testem, natomiast podczas tego testu, czy to używając aplikacji od Sky watchera, czy Polar finder (w sumie to przecież pokazywały tak samo), po ustawieniu, według ich wskazań nie mogłem uzyskać punktowych gwiazd nawet przy minutowej ekspozycji na 200mm (matryca APS-C z Sonego a6000). Wyważone było dobrze, statyw stabilny, wiatr nie wiał więc nie miało co wprowadzać większych drgań (włączona elektroniczna pierwsza kurtyna migawki, więc to też nie to). Myślałem że to tak ogromny PE bo znajomi bez problemu osiągają kilka minut na 200mm bez guidingu. Podczas wczorajszego, drugiego testu chyba wpadłem na przyczynę marnych osiągów. Celowałem trochę naokoło wskazań polar findera, i praktycznie punktowe gwiazdy miałem gdy gwiazda polarna była mniej więcej w takiej pozycji, w odniesieniu do wskazań aplikacji. Ta zielona gwiazdka to faktyczna pozycja polarnej w lunetce, a żółta to wskazania aplikacji.
1929305463_polarscope.png.57995c38f8be0f2785cbc5d7c41ceb5b.png
Czyli może ,,poprawiając'' lunetkę, tak naprawdę ją ,,skrzywiłem''?

Ktoś ma jakieś pomysły jak to ,,naprawić''? Osobiście myślałem nad ustawieniem montażu metodą dryfową i w terenie przestawić lunetkę tak, by pasowało do wskazań polar findera, ale może jest jakiś inny, szybszy sposób? Kolejne okno pogodowe nie zapowiada się prędko.

Planuję do montażu dokupić guiding w najbliższej przyszłości, ale przy jednej osi i tak muszę najpierw dobrze ustawić na polarną.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Kajetan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz miał guiding (zakładam że np PHD ale w ogólnosci inny też)  to problem odpada. Nie musisz nawet widzieć północnego nieba więc problem lunetki jakby znika...

Pozdr.

Edytowane przez delaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kajetan napisał:

Chodzi o to że guiding ma opcje pomagające ustawić na polarną?

Zwykle tak. Nie wiem co tam jest na RP ale najpopularniejszy PHD ma.

na obrazku masz 180 sec z 420mm ustawiane bez widoczności z guidem.

200% Oczywiście na Adwenturerze, przeciążonym do granic przyzwoitości ;-)

skajłoczer.jpg

Edytowane przez delaa
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie liczyłbym na punktowe gwiazdy w 200mm na SWSA. Jest duży rozrzut jakościowy tych głowic, a deklarowane PE +/- 30 można włożyć między bajki. U mnie jest około 60, czytałem o przypadku dochodzącym prawie do 120. Przestaw polarną o 5 stopni w jedną stronę i zrób 30-minutową fotkę na południe na deklinacji 0 stopni, niskie ISO. Będziesz miał ładny wykres PE, policzysz piksele, pomnożysz przez skalę i wyjdzie wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, gryf188 napisał:

Na początek należałoby zjustować lunetkę biegunową , ważne też jest sprawdzenie ustawienia na polarną już po zamontowaniu całego zestawu i skierowaniu. To delikatny sprzęt i praktycznie każda ingerencja może skończyć się zepsuciem ustawienia.

Przeczytaj pierwszy post jeszcze raz ;)
To właśnie zrobiłem, błąd był malutki, ale niby go wyeliminowałem, z tym że teraz najlepszy efekt osiągnąłem, gdy gwiazda polarna była poza ,,celownikiem'', tak jakbym justując lunetkę tylko to pogorszył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kajetan napisał:

Czyli może ,,poprawiając'' lunetkę, tak naprawdę ją ,,skrzywiłem''?

Prawdopodobnie tak właśnie się stało. Od jakiegoś już czasu partie produkcyjne SW mają bardzo dobrze wyregulowaną lunetkę (na przestrzeni ostatnich dwóch lat miałem styczność z siedmioma czy ośmioma głowicami, żadnej nie trzeba było poprawiać, zatem wiem co piszę). Informacje o jej złym ustawieniu pochodzą głównie od początkujących osób: faktycznie kręcąc po osi może być widoczny delikatny ruch celownika, ale trzeba jeszcze koniecznie sprawdzić docisk sprzęgła (tej dużej, czarnej, metalowej "nakrętki"). Tylko z odpowiednio ustawionym dociskiem test ma sens, w przeciwnym razie zmienia się cała oś głowicy, a nie lunetki).

Jeśli sprzęgło było poluzowane gdy się bawiłeś w korygowanie lunetki, wykonałeś to na zasadzie "lepsze jest wrogiem dobrego".

Edytowane przez grztus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Trochę późno ale wysłałem raz montaż do Astroshopu na gwarancję to tylko pokręcili śruba od docisku ślimaka. Nic się nie zmieniło, podczas ostatnich nocy sprawdziłem lunetkę biegunową (perfekcyjnie wyjustowana) oraz PE, które wyniosło około 104". Pisze właśnie znowu do Astroshopu, może uznają i wymienią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lunetka w SWSA jest zawsze perfekcyjnie wyjustowana, bo ona sama jest osią RA. Tzn na niej jest zamocowana fizycznie ślimacznica. PE u mnie jest od ok 30 do ok 100, różnie wychodzi, może ślimacznica nierówno wyrobiona. Pytanie czy dobrze ustawiony jest krzyż w lunetce. Ale justować się jej nie da, bo i tak razem z nią poruszy się oś RA, przynajmniej ja nie widzę takiej opcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, calla napisał:

Lunetka w SWSA jest zawsze perfekcyjnie wyjustowana, bo ona sama jest osią RA. Tzn na niej jest zamocowana fizycznie ślimacznica. PE u mnie jest od ok 30 do ok 100, różnie wychodzi, może ślimacznica nierówno wyrobiona. Pytanie czy dobrze ustawiony jest krzyż w lunetce. Ale justować się jej nie da, bo i tak razem z nią poruszy się oś RA, przynajmniej ja nie widzę takiej opcji.

Na lunetce masz trzy śrubki od regulacji lunetki, a konkretniej celownika. Jeśli ustawisz gwiazdę po środku tego celownika i w trakcie obrotu osi RA gwiazda się przemieszcza, wtedy musisz ten celownik wyjustować. Wszystko jest opisane w instrukcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2019 o 15:08, Kajetan napisał:

Trochę późno ale wysłałem raz montaż do Astroshopu na gwarancję to tylko pokręcili śruba od docisku ślimaka. Nic się nie zmieniło, podczas ostatnich nocy sprawdziłem lunetkę biegunową (perfekcyjnie wyjustowana) oraz PE, które wyniosło około 104". Pisze właśnie znowu do Astroshopu, może uznają i wymienią.

Dostałem odpowiedź. Astroshop stwierdził że to normalna praca montażu i ze takie osiągi są normalne. Normalna jest praca gorsza od wersji mini tego montażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś u nie rozumiem. Trzeba rozdzielić kwestię osi RA i Dec. W jakim kierunku gwiazdy się rozmazują? Jeśli w RA, to wynika z PE i nic z tym nie zrobisz (nawet jak jest gigantyczny bo trafiłeś na felerny egzemplarz, to sklep ma cię gdzieś i tego nigdy nie wymieni). Jeśli ucieka w Dec, to błąd bieguna.

Skorzystałeś z rady kolegi grztus? Trzeba wyjustować lunetkę przy odpowiednim docisku sprzęgła. Wtedy powinno być ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, MateuszW napisał:

Czegoś u nie rozumiem. Trzeba rozdzielić kwestię osi RA i Dec. W jakim kierunku gwiazdy się rozmazują? Jeśli w RA, to wynika z PE i nic z tym nie zrobisz (nawet jak jest gigantyczny bo trafiłeś na felerny egzemplarz, to sklep ma cię gdzieś i tego nigdy nie wymieni). Jeśli ucieka w Dec, to błąd bieguna.

Skorzystałeś z rady kolegi grztus? Trzeba wyjustować lunetkę przy odpowiednim docisku sprzęgła. Wtedy powinno być ok.

Sprawdzałem lunetkę. Ustawiłem polaris po środku krzyżyka. Przez cały obrót montażu gwiazda nie ruszyła się z miejsca ani trochę. Dodatkowo robiłem test PE i wyszło około 100/104"

Edytowane przez Kajetan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Aktualizacja, dostałem maila nt. przesyłki i zawartość zatytułowana ,,new mount'' :)
Co ciekawe mont leżał u astroshopu tydzień dłużej niż przy pierwszej reklamacji. Pani od nich napisała że jest sprawdzany, tak jakby przy pierwszej reklamacji go praktycznie nie sprawdzali (W piatek wysłałem i w piatek następnego tygodnia miałem go u siebie spowrotem)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, yogi3e napisał:

moja lunetka jest jakby lekko skrzywiona, "tak się wydaje przynajmniej", ale nie robiłem z nią nic i nie mam problemów, więc może faktycznie ja skrzywiłeś

Możesz ją łatwo sprawdzić. Nakieruj na jakąś gwiazdę, żeby była centralnie po środku krzyżyka, następnie obróć osią RA i sprawdź czy gwiazda nie rusza się z miejsca. U mnie była cały czas w miejscu więc to nie to. Za to robiłem test PE i wyszło około 104" więc to raczej to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.