Skocz do zawartości
Agent Smith

Canon L - złom czy serwis? Prośba o opinie.

Rekomendowane odpowiedzi

2 hours ago, Fredrixxon said:

Agencie, ale nie robiłeś tego z ręki, prawda?

Ustawiłeś aparat na statywie, wypoziomowałeś (waserwaga po dziadku) i przykleiłeś kartkę na ścianie przed obiektywem?

Tak zrobiłem, Don Fredrixxon, ale to nie tylko kwestia gora-dol bo dochodzi lewa-prawa, po godzinie tych pląsów poddałem się.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 hours ago, Pav1007 said:

Rozumiem, że zachowujesz DOKŁADNIE 44mm między pierwszą od bagnetu soczewką a ąpłaszczyzną matrycy?

Stary, ja człek prosty - przypiąłem obiektyw EF do 600D i zakładam, że te 44mm same się pilnują... mam. mikrometr (po Dziadku), myślisz, że trzeba...?!

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak co Canona do nie było pytania - myślałem, że cały czas do tego NEX'a wpinasz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba jednak kartka papieru jest za mała.

Narysowałem Ci kartkę z podziałką milimetrową w formacie A4, jak wyświetlisz na jakimś większym TV to powinno wystarczyć aby oddalić statyw na klika metrów.

Zapisałem w cz-b tiffie bo jpg miał prawie 10 Mb.

papier milmetrowy A4.tif

papier milmetrowy A4czb.tif

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki wszystkim za pomoc i rady, weekend spędzam poza domem, od poniedziałku zaczynam dalsze eksperymenty - a może aura okaże trochę łaski ?... zwłaszcza że właśnie nabyłem drugą "L" kę o barwnej przeszłości, będzie więc co testować.

Wiem, wiem - ale ja nie wierzę w przesądy :new_russian:

Pytanie - czy ktoś może polecić jakiś sprawdzony model złączek - potrzebne będą mi właściwie 4- EF-NEX, EF-EF-M, FD-NEX i FD-EF-M... to jakaś paranoja się robi :new_shocked:

PS. Paweł - nie widzę możliwości mierzenia tej odległości niezależnie od rodzaju złączki, muszę zdać się na łaskę producenta - chyba, żeby kupić lub zmontować złączki regulowane? Mam parę helikoidów M42....

Piotr - ciekawy pomysł z tymi kulkami, tylko ja bym je poprzyczepiał na ścianie raczej niż na kartce - tylko jak wydłubać kulki z łożyska? Walić młotem?

Darek - super, dziękuję. Twój pomysł przypomniał mi o programie generatorze obrazów kontrolnych, który gdzieś mam.

Ale czy można założyć, że współczesne monitory i telewizory są pozbawione zniekształceń geometrycznych ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Testy "tablicowe" nie pokażą moim zdaniem co się tam dzieje. Kwestia kontrastu, który uwypukla to co się tam dzieje. Ten obiektyw w warunkach cywilnych może dawać całkiem normalne obrazy...

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Agent Smith napisał:

PS. Paweł - nie widzę możliwości mierzenia tej odległości niezależnie od rodzaju złączki, muszę zdać się na łaskę producenta - chyba, żeby kupić lub zmontować złączki regulowane? Mam parę helikoidów M42....

Nie jestem Paweł, ale podpowiem. Na każdym aparacie z wymienną optyką (niezależnie od producenta) znajduje się taki znacznik

image.png.8976a63c21ab3fea0cb33148c7ca4c84.png

to nic innego jak oznaczenie płaszczyzny matrycy.

Mierzysz w Canonie odległość od tego znaczka (od kreski) do mocowania obiektywu i masz odległość bazową. Później sprawdzasz tą odległość w Nexie z podpiętym adapterem i porównujesz czy wynik jest ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
28 minutes ago, wtw said:

Nie jestem Paweł, ale podpowiem. Na każdym aparacie z wymienną optyką (niezależnie od producenta) znajduje się taki znacznik

image.png.8976a63c21ab3fea0cb33148c7ca4c84.png

to nic innego jak oznaczenie płaszczyzny matrycy.

Mierzysz w Canonie odległość od tego znaczka (od kreski) do mocowania obiektywu i masz odległość bazową. Później sprawdzasz tą odległość w Nexie z podpiętym adapterem i porównujesz czy wynik jest ten sam.

Wiem co oznacza ten znaczek, lecz Paweł wspominał o odległości od pierwszej soczewki od matrycy a nie od mocowania zlaczki. To jeszcze dałoby się pewnie d bidy zmierzyć, zwłaszcza gdyby soczewka ta była płaska, tyle, że wizja stukania suwmiarką o soczewki niezbyt mi podchodzi, no i nie wiem po co - jeśli ta wada wynika z asymetrii Combo obiektyw-zlaczka-aparat, to mówimy tu o setnych czy dziesiątych milimetra  czego zmierzyć się tak łatwo nie da.

Dlatego moim zdaniem testy empiryczne są lepszym rozwiązaniem.

c.d.n.

Pozdrowienia!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A dlaczego chcesz mierzyć odległość soczewki, a nie po prostu odległość od płaszczyzny bagnetu obiektywu? Przecież to jest zoom więc ta tylna soczewka przesuwa się w zależności od ustawionej ogniskowej.

Nie sądzę też, by różnica rzędu setnych, czy nawet dziesiętnych milimetra, aż tak masakrowała obraz gwiazd.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak sobie poczytałem ten wątek ... taka dyskusja rozbudowana  .. a jakos na początku ktoś podpowiedział zeby walnąć klatkę w dzień .... i w dalszym ciągu nie widać tu fotki za dnia :) Ona by powiedziała o wiele więcej niż jakieś testy z kartkami czy kulkami ... dzień masz na co dzień więc walnij 2 fotki, jedna min druga max ogniskowa w trybie "Auto"    to już cokolwiek powie .... Jeśli w dzień będzie Ci to hulać to naprawdę czary tu widzę ...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Właśnie po to pisałem na początku, aby wykonać zdjęcie dzienne. Najlepiej czegoś co wypełniało by cały kadr i było w miarę zróżnicowane. Np. mur ceglany był by najlepszy. Przy takiej wadzie jak na zdjęciu nocnym, to musi być bez problemu widoczne na zdjęciu dziennym. Tutaj naprawdę nie trzeba zdjęcia gwiazd, aby potwierdzić lub wyeliminować problem z adapterem. Dwa identyczne kadry: jeden z body Sony, a drugi z body Canona i wszystko będzie jasne, czy to adapter, czy obiektyw.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
9 godzin temu, komprez napisał:

Jeśli w dzień będzie Ci to hulać to naprawdę czary tu widzę ...

Niekoniecznie. Moja druga Tokina 300/2.8 AF (odesłana do sprzedawcy) dawała ładne wieczorowe obrazy (w kadrze budynki, światła, auta, kratownice, itp) przy f/2.8, ostre w rogach, przy niewielkim spadku kontrastu. Natomiast koma widoczna była nawet po domknięciu do f/4. Uszkodzony egzemplarz, taki jej urok.  

/WS

Edytowane przez Event Horizon
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie, trzymam Was za słowo, chyba gdzieś pisałem, że weekend spędzam poza domem, stąd brak zdjęć dziennych - Wasze sugestie nie zostały przeze mnie zignorowane, pojutrze będą fotki dzienne, liczę na Waszą współpracę w ich ocenie. Pozdrawiam !

:-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Elegancko ;) czekamy ... tak mnie to zaciekawiło że .... w jaki sposób L-ka za fortunę może robić takie badziewie ....chyba w tym maczał palce Matrix :P 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
19 godzin temu, komprez napisał:

w jaki sposób L-ka za fortunę może robić takie badziewie

Akurat ta wersja 70-200L jest tania jak barszcz w porównaniu z 2.8 IS II.

Edytowane przez seg
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi