Skocz do zawartości

Jubileuszowa Konferencja na 40-lecie SOPiZ, 27-28.04.2019


burza

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29 kwietnia 1979 r. w Warszawie oficjalnie powstała Sekcja Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA.

Uroczysty jubileusz 40-lecia Sekcji odbędzie się podczas XXIX Konferencji SOPiZ.

Konferencja ta będzie niezwykłą okazją, aby wszyscy obserwatorzy zakryć w Polsce, ci dawni oraz aktywni do tej pory, spotkali się w jednym gronie. Bardzo liczymy na przyjazd każdego członka, sympatyka, obserwatora SOPiZ oraz osób zainteresowanych obserwacjami zjawisk zakryciowych. Wiemy, że niektórzy z Was pracują w weekendy, dlatego ogłoszenie o terminie Konferencji przesyłamy już teraz, tak szybko jak to tylko było możliwe. Być może uda się szczęśliwie poukładać grafiki i znaleźć zastępstwa. 40 lat obserwacji, ekspedycji na zjawiska, corocznych seminariów – mamy o co wspominać i o czym rozmawiać a tak piękna rocznica zobowiązuje do kontynuacji prac na kolejne lata.

Prosimy uczestników o liczne wystąpienia podczas Konferencji, przygotowanie prezentacji, zdjęć i wspomnień w formie multimedialnej. Być może dla niektórych uczestników Konferencja stanie się bodźcem do wznowienia lub rozpoczęcia regularnych obserwacji zjawisk zakryciowych, których wykonywanie w dalszym ciągu ma olbrzymią wartość naukową!

Na Konferencję zaprosiliśmy delegację ścisłego kierownictwa International Occultation Timing Association – European Section (IOTA/ES) z siedzibą w Niemczech. Prawdopodobnie będziemy gościć kolegów ze Słowacji (Rimavska Sobota, Presov) oraz polskich astronomów zawodowych. Z tego powodu rozważamy pomysł, aby prezentacje multimedialne były opracowane w języku angielskim, zaś przedstawione przez prelegenta w języku polskim. Służymy pomocą w przetłumaczeniu prezentacji przygotowanych przez prelegentów na język angielski.

Wstępnie mamy zarezerwowane 30 miejsc noclegowych oraz wyżywienie dla 40 osób.

MIEJSCE
Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 27-28 kwietnia 2019 roku.
Miejsce Konferencji: Hotel Best Western PORTOS ***, ul. Mangalia 3A, Warszawa (Mokotów – Sadyba)
Miejsce noclegu 27/28 kwietnia: START Hotelu ATOS **, ul. Mangalia 1, Warszawa (Mokotów – Sadyba)

Wstępny planowany porządek obrad:

27 kwietnia (sobota):
15:00 – 19:00 powitanie uczestników przez Przewodniczącego SOPiZ oraz Prezesa PTMA
przemowy gości zagranicznych, prezentacje uczestników – w przerwach serwis kawowy
20:00 – uroczysta kolacja w hotelu Best Western PORTOS ***
nocleg w pokojach 2-osobowych w START Hotel ATOS **
parking strzeżony dla samochodów osobowych w rejonie hotelu to koszt 30 zł/dobę – ponosi uczestnik

28 kwietnia (niedziela):
6:30 – 8:30 śniadanie w START Hotel ATOS **
09:00 – 14:00 dalsza część obrad w hotelu Best Western PORTOS ***, w przerwach serwis kawowy
15:00 obiad w hotelu Best Western PORTOS ***

Rozważamy (jako opcję fakultatywną) wspólne zwiedzenie Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika (CAMK) w Warszawie, na ul. Bartyckiej 18 – tam, gdzie przed 40 laty powstał SOPiZ. Możliwe, że zwiedzimy także Obserwatorium Astronomiczne UW przy Al. Ujazdowskich 4 (Łazienki Królewskie). Ponieważ obserwatorium jest zamknięte w niedziele, prawdopodobnym terminem zwiedzania tych obiektów byłaby sobota w godzinach 11-14:30. Ewentualnie tylko CAMK w niedzielę, po godz. 16:00.

W zgłoszeniach proszę podawać swoje preferencje co do dnia zwiedzania, wybierzemy rozwiązanie optymalne dla wszystkich uczestników.

DOJAZD 
Do hoteli PORTOS i ATOS z Dworca Centralnego w Warszawie kursują bezpośrednio autobusy:
501 – linia przyspieszona, kierunek Stegny, (przystanek Sobieskiego/ Mangalia – 7-my od Dworca Centralnego)
519 – linia przyspieszona, kierunek Powsin, (przystanek Sobieskiego/ Mangalia – 7-my od Dworca Centralnego)
522 – linia przyspieszona, kierunek Branickiego, (przystanek Sobieskiego/ Mangalia – 7-my od Dworca Centralnego)

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie uczestnictwa oraz prezentacje należy przesłać do dnia 15 marca 2019r. na adres: wburzynski@poczta.onet.pl

Tutaj wielka prośba o nie odkładanie tych formalności na ostatnią chwilę! 
Jeśli ktoś jest pewny swojej obecności na Konferencji można zapisywać się już od dziś.
W przypadku bardzo dużego zainteresowania o uczestnictwie zdecyduje kolejność zgłoszeń.

KOSZT KONFERENCJI
Zdecydowaliśmy się wprowadzić częściową partycypację uczestników w kosztach Konferencji.
Pomoże nam to w sprawniejszej organizacji przedsięwzięcia oraz minimalizacji dość sporych wydatków.
Opłata konferencyjna wynosi 50 zł /osobę.
Po terminie 15 marca 2019r. opłata konferencyjna wzrasta do 80 zł /osobę.

W ramach opłaty zapewniamy: uroczystą kolację w sobotę, nocleg 27/28 kwietnia, śniadanie i obiad w niedzielę, serwis kawowy podczas 2-óch dni obrad, wynajem sali konferencyjnej.

Dla osób nie korzystających z noclegu opłata konferencyjna nie ulega obniżce.
Nie zwracamy kosztów dojazdu na Konferencję.
Osoby towarzyszące uczestnikom obrad finansują swoją obecność na Konferencji samodzielnie (nocleg, wyżywienie).
Opłata konferencyjna nie podlega zwrotowi.

Wpłaty proszę dokonywać do dnia 15 marca 2019r. na konto ZG PTMA: 
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
ul. Miodowa 13a/35
31-055 Kraków
46 1500 1142 1211 4007 5401 0000, z dopiskiem: “SOPiZ 2019”

Konferencja zostanie sfinansowana ze środków przyznanych przez Zarząd Główny PTMA, za co organizatorzy składają serdeczne podziękowanie.

Marek Zawilski, Wojciech Burzyński
 

 

Edytowane przez burza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

40-lecie SOPIZ – Program konferencji, 27-28.04.2019

Warszawa, Best Western Hotel PORTOS, ul. Mangalia 3a

Sobota, 27 kwietnia 2019 r.

 

11:00  – 12:15
Zwiedzanie Obserwatorium Astronomicznego UW, al. Ujazdowskie 4

(tylko dla chętnych, spotkanie przed głównym wejściem OA – 52.21703 N, 21.02755 E
Dojazd własny lub linia autobusowa nr 116 z Ronda de Gauelle’a – przystanek Łazienki Królewskie 01

 

13:00  – 14:00
Obiad w hotelu ATOS (na koszt własny uczestnika) – 52.187290 N, 21.048995 E
Dojazd własny lub linie autobusowe nr 501, 519, 522 z Dworca Centralnego – przystanek Mangalia 01

 

14:00  – 14:30  
Oficjalne otwarcie obrad konferencji – hotel PORTOS, ul. Mangalia 3a – 52.186759 N, 21.048958 E
Zagajenie – dr hab. inż. Marek Zawilski, mgr Mieczysław Janusz Jagła, dr inż. Henryk Brancewicz

 

14:30  – 15:15
dr hab. inż.,  prof. PŁ,  Marek Zawilski: “Początki SOPiZ i najważniejsze kamienie milowe”

15:15  – 15:30
mgr inż. Wojciech Burzyński, PTMA Białystok: ” SOPIZ w latach 1979-2019 – ujęcie statystyczne”

15:30  – 16:00
prof.  dr hab.,  prof. UW,  Andrzej Udalski: “OGLE – największy projekt obserwacyjny polskiej astronomii”

16:00  – 16:45
dr hab.,  prof. UMK,  Maciej Mikołajewski: “Pozycje i zakrycia w stuletniej historii Uranii”

16:45  – 17:15
Przerwa kawowa

17:15  – 17:30
mgr Mieczysław Stefan Borkowski, PTMA Łódź: “Wspomnienie ESOP V”

17:30  – 18:00
mgr Dominik Pasternak, mgr Tymon Kretschmer, MOA Niepołomice – “Zakrycie całkowite”

18:00  – 18:30
mgr inż. Janusz Wiland, PTMA Warszawa: “Moje najciekawsze obserwacje zakryć i zaćmień”

 

19:00  Uroczysta kolacja w hotelu ATOS (dla wszystkich uczestników Konferencji)


Niedziela, 28 kwietnia 2019 r.

 

9:30  – 10:00
dr Anna Marciniak, UAM: “Synergiczne badania planetoid: fotometria, termika i zakrycia gwiazdowe”

10:00  – 10:30
mgr inż. Tomasz Kluwak, PTMA Poznań: “Jak tworzone są efemerydy zakryć asteroidalnych ?”

10:30  – 11:00
Renata Kolivošková, Obserwatorium Presov: “Obserwatorium w Presovie i współpraca słowacko-polska”

11:00  – 11:15
mgr inż. Jaroslav Gerboš, Obserwatorium Banská Bystrica: “Astronomia i zakrycia na Słowacji”

11:15  – 11:45
mgr inż. Konrad Guhl, IOTA/ES: “Historia ESOP i współpraca SOPIZ z IOTA/ES”.

11:45  – 12:15
Przerwa kawowa

12:15 – 12:45 
mgr inż Wojciech Burzyński: “Obserwacje zjawisk zakryciowych – Aktualne standardy i nowości 2018/2019”

12:45  – 13:05
Gabriel Murawski, PTMA Białystok: “Fotometria milimagnitudowa w zjawiskach zakryciowych”

13:05  – 13:35
dr hab. inż. Marek Zawilski, PTMA Łódź: “Jan Śniadecki – niezmordowany obserwator krakowski”

13:35  – 14:00
Dyskusja końcowa. Sprawy różne. Zakończenie obrad

 

14:00  Obiad w hotelu ATOS (na koszt własny uczestnika)

Edytowane przez burza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W tym miejscu podziękuję za zaproszenie i mailowe, i wczorajsze ustne od prof. M. Zawilskiego, niestety w czasie Waszego spotkania będę na Astrozlocie w Bieszczadach.

Więc tu może chwila wspominków - dla mnie przygoda z łódzkim oddziałem PTMA (chyba od 1988 r) nierozerwalnie była związana z SOPiZ - pierwsze poważniejsze obserwacje to zakrycie (właściwie seria odkryć) Plejad - jak to określił pan Marek, zostałem rzucony na głęboką wodę, ale nie utonąłem - 6 lub 7 odkryć poprawnie zarejestrowałem.....I tak się zaczęło.

W lutym 1991, podczas sesji egzaminacyjnej, ruż jako student PŁ miałem okazję zarejestrować 4 momenty podczas zakrycia brzegowego, mojego pierwszego.....Potem, na przestrzeni wielu lat miałem okazję uczestniczyć w wielu wyjazdach na brzegówki,w tym szczególnie miło wspominam pewną wiosenną brzegówkę Aldebarana, gdzie do Łodzi przyjechali goście również z Czech, a ja z moim MTO zostałem "zesłany" na pierwsze stanowisko, czyli niemal pewny missing. Ostatnie moje brzegówki, to pierwsze brzegówki Pawła Maksyma......

Miło też wspominam udział w konferencjach ESOP 90 / 91 / 92 czyli Jena / Hannover / Castel Gandolfo. Potem duuuuużo później, jeszcze Trebur...

 

Serdeczne pozrdrownia dla uczestników konferencji!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, burza napisał:

Dzięki Marcin za wspomnienia i pozdrowienia.

Jak masz jakieś archiwalne dane z obserwacji, zdjęcia, filmy, etc, to chętnie umieszczę na stronie SOPiZ.

Nie mam praktycznie nic - wszystko na bieżąco przekazywałem M. Zawilskiemu (aktualnie nadal pracujemy w tym samym Instytucie na PŁ.

Wojtek, my się kiedyś spotkaliśmy na jakiejś brzegówce, zimą, pod Łodzią, z M. Zawilskim i Pawełkiem Maksymem..... Pamiętasz co to było?

 

Ale zaraz zaraz - może gdzieś odkopię zdjęcia z Castel Gangolfo - prześlę Ci mailem!

 

 

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Marcin_G napisał:

 

Wojtek, my się kiedyś spotkaliśmy na jakiejś brzegówce, zimą, pod Łodzią, z M. Zawilskim i Pawełkiem Maksymem..... Pamiętasz co to było?

 

To mogło być  w Pabianicach - 12 kwietnia 2003, ZC 1484

Stanowisko moje było przy fermie strusi: tu opis Pawła: 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, burza napisał:

 

Pabianice pamiętam, z tej brzegówki był chyba nawet poster w Treburze. I chodowlę strusi pamiętam. Chyba Romek Fangor także był tam.

A Ciebie pamiętam jakiejś chyba zimy srogiej....Było zimno i pogoda popsuła imprezę - klasyczne  "chmura jego mać". Andrespol?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wszystko przejrzałem. Miło mi było zobaczyć swoje nazwisko wśród obserwatorów grupy łódzkiej.

Z twarzy uczestników, rozpoznałem - poza M. Zawilskim - H. Brancewicza, J. Ślusarczyka z Niepołomic (na Esopie w Jenie spaliśmy razem w pokoju, Janusz miał aparat Praktica, co mi bardzo imponowało...), J. Wilanda i to......tyle :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.