Skocz do zawartości

Moja historia


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w 4dni po dostarczeniu lornetki 7x50 w końcu był kawałek czystego nieba. Mimo paskudnej pogody( mroźny wiatr)postanowiłem bez wahania-idę. Było to móje można powiedzieć pierwsze świadome spojrzenie w niebo. Dzisiejszy wypad miał na celu ogóle zaznajomienie się i dokładniejsze spojrzenie na układ gwiazd na niebie. Mimo mega chłodu, czas spędziłem przyjemnie. Musze przyznać ze po spojrzeniu w górę przez lornetkę zaskoczylem się,  przed oczami zaswiecilo się nagle mnóstwo gwiazd.:essen: Niektóre większe obiekty dawały jasne białe światło a niektóre żółtawe. Kilka układów gwiazd przykulo moja uwagę, nie potrafię przypisać im nazw prócz jednego gwiazdozbior Kasiopei.:grin:. Jest pierwszym gwiazdozbiorem który potrafię wskazać na niebie. Oczywiście "wujek Google " podał pomocna dłoń (grafikę z gwiazdozbiorami)  i o to tak mogę odchaczyc pierwszy układ. Następnym krokiem będzie wypad z mapa nieba, która ma spore opóźnienie w dostawie :g:, plus katalog Messiera. Życzcie powodzenia...

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

No i super. Najgorzej zacząć, później już z górki :)

Zainstaluj sobie jakiś soft typu planetarium np: https://stellarium.org/pl/ lub po prostu odpal wersję webową https://stellarium-web.org/

To na pewno ułatwi "na sucho" poruszanie się po nieboskłonie.

Moim ulubionym lornetkowym obiektem do którego zawsze wracam jest gromada otwarta NGC 7789 (niedaleko gwiazdy Caph w Kasjopei) - polecam.

pk

 

edit: btw ten temat raczej nie powienien być w pseudonauce a raczej w dziale Obserwacje astronomiczne

Edytowane przez bas.sic
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na telefon: Stellarium (płatne), Sky Safari (też płatne), Sky Rover (bezpłatne, wygląda znośnie). I sporo innych. 

Ale jeden wystarczy. 

Ustaw tryb nocny (czerwony kolor) i zmniejsz intensywność święcenia ekranu. 

Lornetka tylko na statyw lub żuraw! Plus adapter L + jakąś głowicę. Poczytaj. 

Konieczny ciepły, komfortowy ubiór! 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Obecnie jestem na etapie poszukiwań statywu i głowicy :) największy problem jest tak iż nie należę do niskich osób 190cm kolega (tomchm) pomaga mi w tej kwestii (dzięki wielkie za wszystkie rAdy)  może macie jakieś pomysły???(odnośnie statywu) 

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Statyw pod wspomnianą lornetkę 7x50, czy w planach coś większego?

Może po prostu krzesełko. Sklepy astronomiczne mają dedykowane, ale jak się rozglądniesz szerzej to wybór składanych krzeseł polowych jest dosyć duży a mając wygodne oparcie to nawet statyw nie jest specjalnie potrzebny, szczególnie z lornetką o powiększeniu 7x.

 

Ogólnie to strasznie fajnie czyta się takie historie, o kompletnych początkach. Każdy kiedyś zaczynał i z sentymentem wspomina się czasy, gdy po raz pierwszy potrafiło się nazwać pierwsze gwiazdozbiory. Baw się dobrze, korzystaj z tego czasu pierwszych 'odkryć' ^_^

 

Pozdrowienia z około 100 mil na południe od Barnsley :Salut:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do darmowych programów na androida polecam Sky Map. Sam z niego korzystam jest naprawdę dobrym programem :) . Co do statywu pod lornetkę mogę z czystego serca polecić BRESSER Dreibeinstativ BR- 2 bardzo fajny i niedrogi statyw ;) na ebayu można znaleźć za parę €.

Pozdrawiam i życzę wiele pogodnych nocy :astronom:

 

Edytowane przez Łukasz.S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj - żóraw lornetkowy. To można dość łatwo zrobić samemu. Np z drewna lub z profili aluminiowych. Kiedyś zrobiłem bardzo prosty żuraw z profilu aluminum zawieszony na głowicy kultowej, która była ustawiona w pozycji horyzontalnej. 

Wtedy statyw nie musi być taki wysoki. 

Żuraw, nawet z krótkim ramieniem, pozwala na odsunięcie się od statywu. Takie lepsze, z długim ramieniem, pozwalają na oglądanie na stojąco ale i na leżąco. 

Ja mam 183cm i nienawidzę krzesełka. Tylko na stojąco. Ale każdy ma swoje własne upodobania. 

 

Jeśli na razie chcesz sam statyw z głowicą, to chyba najlepsze są głowice 3D, gdzie poruszasz każdą osią osobno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paether napisał:

Statyw pod wspomnianą lornetkę 7x50, czy w planach coś większego?

Może po prostu krzesełko. Sklepy astronomiczne mają dedykowane, ale jak się rozglądniesz szerzej to wybór składanych krzeseł polowych jest dosyć duży a mając wygodne oparcie to nawet statyw nie jest specjalnie potrzebny, szczególnie z lornetką o powiększeniu 7x.

 

Ogólnie to strasznie fajnie czyta się takie historie, o kompletnych początkach. Każdy kiedyś zaczynał i z sentymentem wspomina się czasy, gdy po raz pierwszy potrafiło się nazwać pierwsze gwiazdozbiory. Baw się dobrze, korzystaj z tego czasu pierwszych 'odkryć' ^_^

 

Pozdrowienia z około 100 mil na południe od Barnsley :Salut:

Dzięki. Tak pod 7x50. Czy w planach coś większego?  Na obecną chwilę nie wiem,  czy po zakupie teleskopu nie będę Często wracał do lornetki.Na początku pewnie skupie się na teleskopie. Ale z czasem nie wykluczam większej sztuki :laugh: musze mieć trochę więcej wiedzy/praktyki na temat obserwacji przez lornetkę :) Pozostanę przy statywie /żuraw. Jak by krzesełko było wyposażone w ruchome ramię...:hysterical: Hehe konkretnie zależy mi na tym aby ustabilizować obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Adam88 napisał:

Aplikacji jak narazie nie będęgo używał . Zamówiłem mapę. Lubię klasykę :help: :) w przyszłości napewno apke będę miał.

Błąd, zwłaszcza na początku. Mapy są oczywiście najbardziej polecane. Ale mapa jest statyczna. Aplikacja nie. Dodatkowo ilość informacji jaką można znaleźć w aplikacji jest po prostu większa. 

Szybkość nauki nieba z aplikacją jest także większa.

EDIT zaraz zostanę skrytykowany, że telefon oślepia, psuje adaptację oka do ciemności itp. Prawda, tak bywa. Ale można go tak ustawić, aby te negatywne strony minimalizować. A przewaga aplikacji w polu nad papierem na pewnym etapie nauki oraz, gdy nie ma się dużo czasu na obserwacje, jest dla mnie oczywista. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Dzisiaj udało się złapać troszkę nieba. Zbyt wiele go nie było ale zawsze coś :happy:. Obserwacja trwała maks 40 min :( . Przed wyjściem zainstalowałem sky map. Naprawdę pomocna apka. Całkiem inaczej porusza się po niebie, dzięki niej poznałem następny gwiazdozbiór :headbang:Woźnica. Również zauważyłem że łatwiej odnajduje poszczególne gwiazdy układu ,przez lornetkę. Podczas pierwszej obserwacji miałem problemy aby odnaleźć wszystkie gwiazdy Kasiopei. Nie uzbrojonym okiem widziałem je bez problemu. Dzisiejszego wieczoru wychodziło mi to o wiele lepiej :laughbounce2: . Lornetka nie stwarzała juz takich problemów :) b.sie ciesze z tego powodu(jak dziecko z cukierka:movingtongue:)  oby tak dalej,  tylko pogoda musi sprzyjać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Wczorajszego wieczoru Znów udało się troszkę dokładniej popatrzeć na niebosklon,  około 50 min. Tym razem urzekł mnie księżyc ;) nie sądziłem ze przez lornetkę mogę zobaczyć tyle szczegółów :grin: widziałem nierówności terenu (chyba góry)  i kratery. Wow - przez lornetkę ;) naprawdę byłem b.zaskoczony widokiem ;D tym razem aura wygrała, było tak zimno ze nie dałem rady dłużej  pozostać na zewnątrz. Po świętach trzeba rozejrzeć się za odpowiednim strojem :) polecicie jakąś firmę outdoor-ową? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam88 napisał:

Cześć. Teraz pytanie z innej beczki :g:jaka literaturę mogli byście polecić? 

Szukasz literatury odnośnie obserwacji lornetką, atlasu nieba, czy ogólnie astronomii? Mam tego bardzo dużo, mogę coś polecić ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dexter77 napisał:

Szukasz literatury odnośnie obserwacji lornetką, atlasu nieba, czy ogólnie astronomii? Mam tego bardzo dużo, mogę coś polecić ;) 

Obserwacji lornetka plus ogólnej astronomii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo przez lornetkę - Patrick Moore. To chyba jedyna polska publikacja typowo do obserwacji przez lornetkę. Ciężko dostępna, ale akurat na allegro są 2 sztuki. Mi średnio przypadła do gustu, może przez to, że dzisiejsze wydania książek są bardziej "kolorowe" i multimedialne :) 

I jeśli o tych kolorach mowa to polecam Binocular Highlights - Gary Seronik. Można ją nabyć za około 70 zł tutaj: https://www.bookdepository.com/Binocular-Highlights-Revised-Expanded-Gary-Seronik/9781940038445?ref=grid-view&qid=1544884334514&sr=1-3

 

Idealna na początek, a tutaj masz jej kilka fotek w wątku (wątek dotyczy innej książki, o której poniżej): 

Ponadto:

Viewing the Constellations with Binoculars - Bojan Kambic
Binocular Astronomy - Stephen Tonkin

Touring the Universe through Binoculars - Philip Harrington

Binocular Astronomy - Wil Tirion, Craig Crossen
Binocular Stargazing -  Mike Reynolds, David Levy

Wszystkie angielskie można dorwać w sieci w postaci PDF, ale warto mieć w wersji papierowej na półce. Seronik jest tak wydany, że można zabrać w teren.
Podobnie wydany jest Pocket Sky Atlas (też polecam):

https://www.bookdepository.com/Sky-Telescope-Pocket-Atlas-Roger-W-Sinnott/9781931559317?ref=grid-view

Możesz też kupić coś takiego, fajne na początek :)
https://allegro.pl/poradnik-atlas-nieba-i-ksiezyca-i7520040508.html
 

Lub bardzo znana i polecana książka:

https://livro.pl/miesieczny-przewodnik-po-niebie-ridpath-ian-sku1097733620.html

 

Atlasów i książek mam dość sporo, także możesz pytać :)

Pamiętaj, że jednak najważniejsza jest pogoda, także życzę czystego nieba :) 

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Adam88 napisał:

Nie kupuj dwóch atlasów, bez sensu. Ten z allegro jest ok, a jak stwierdzisz, że Ci nie odpowiada to sobie dokupisz Pocket. Ja mam obydwa i szczerze Ci powiem, że przez ostatni rok nie użyłem żadnego z nich. Natomiast Sky Safari setki razy :) To tak apropo atlasów :) Warto jakiś mieć awaryjnie, bo telefon może paść itp. ale i tak częściej będziesz używać apki :) 

 

A to widziałeś?

A tu tabela w wersji online:

http://picios.pl/wimmer/

 

I jeszcze na deser darmowy świetny atlas:

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.