Skocz do zawartości

Moja historia


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Adam88 napisał:

Zamiast Seronika kup sobie na początek to, bo jest akurat dostępna:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7720345174

 

Będziesz miał zestaw po polsku, a w tej książce autor pisze dużo o 7x50 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu... Pogoda nie dopisuje. :( chmury, chmury i jeszcze raz chmury. Udało mi się złapać parę kilkunasto minutowek. I nic więcej:( moja kobieta śmieje się ze mnie, ze co jakiś czas wyglądam przez okno i oczekuje cudu. :) nawet tych paręnaście minut Staram się wykorzystać, ale zostaje niedosyt...  Cóż więc pozostaje być dobrej nadzieji i oczekiwać przyjaznej aury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Sześć wszystkim po dłuższej przerwie ,pewnie myśleliście że odpuściłem:g: W minionym okresie pogłębiałem wiedzę, i przeprowadziłem kilka krótszych obserwacji. Wczoraj udało się odnaleźć galaktyke Andromedy:guitar: była to postać znikomej mgiełki,ale była  i sprawiła dużo pozytywnych emocji:hug:   Do tego znalazłem super siedzonko do lornetki, być może przy teleskopie też by się sprawdziło https://www.amazon.co.uk/Bean-Bag-Bazaar-Designer-Recliner/dp/B014USH532/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1547012880&sr=1-1&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&dpPl=1&dpID=41fgdHC2YGL&ref=plSrch jestem b.wygodne mozliwosc informowania według potrzeby, i do tego cieplutkie w zimne noce.  Pytanie końcowe jaki rodzaj układu  współrzędnych używacie do okreslania pozycji ciał niebieskich? jest kilka rodzajów i który jest  najlepszy?

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Adam88 napisał:

Sześć wszystkim po dłuższej przerwie ,pewnie myśleliście że odpuściłem:g: W minionym okresie pogłębiałem wiedzę, i przeprowadziłem kilka krótszych obserwacji. Wczoraj udało się odnaleźć galaktyke Andromedy:guitar: była to postać znikomej mgiełki,ale była  i sprawiła dużo pozytywnych emocji:hug:   Do tego znalazłem super siedzonko do lornetki, być może przy teleskopie też by się sprawdziło https://www.amazon.co.uk/Bean-Bag-Bazaar-Designer-Recliner/dp/B014USH532/ref=mp_s_a_1_1?ie=UTF8&qid=1547012880&sr=1-1&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&dpPl=1&dpID=41fgdHC2YGL&ref=plSrch jestem b.wygodne mozliwosc informowania według potrzeby, i do tego cieplutkie w zimne noce.  Pytanie końcowe jaki rodzaj układu  współrzędnych używacie do okreslania pozycji ciał niebieskich? jest kilka rodzajów i który jest  najlepszy?

Jeśli chodzi o obserwacje wizualne oparte o montaż azymutalny, to tutaj najlepiej sprawdza się znajomość gwiazdozbiorów + posiadanie mapy nieba. Jeśli chodzi o DS-y, to niemal zawsze można znaleźć informacje, w którym gwiazdozbiorze który DS się znajduje. Znajdowanie obiektów na podstawie rektascencji i deklinacji sprawdzi się w przypadku analogowych montaży paralaktycznych - ja nie korzystam z montaży paralaktycznych, więc dla mnie kwestia współrzędnych odpada...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście wybrałbym GSO Deluxe, dobson działa płynniej niż w SW a microfocuser w wyciągu też lepiej mieć niż nie mieć :). Jeżeli zależy Ci na mniejszym gabarycie to bierz SW Flexa. Bressera nigdy nie widziałem w akcji więc się nie wypowiem. Co do Oriona to zastanowiłbym się dwa razy przed zakupem czegoś w OO UK. Przeczytaj sobie jak traktują swoich klientów: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=50317

A może taki: https://www.astroshop.pl/teleskopy/meade-teleskop-dobsona-n-254-1270-lightbridge-plus-dob/p,10212

Sam mam taką 12 i bardzo ją polubiłem, jednak taka kratownica moim zdaniem ma sens dopiero od 12" wzwyż, gdyż 10" w pełnej tubie bez problemu wchodzi "w poprzek" na tylny fotel samochodu a 12" już nie.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeszcze przed zakupem teleskopu chciałbym powalczyć na troszkę większej lornetce oto moje propozycję:

https://deltaoptical.pl/lornetka-do-starlight-12x60

 

https://www.teleskopy.pl/Lornetka-Bresser-20x80-Astro-z-pokrowcem-teleskopy-899.html

 

https://deltaoptical.pl/lornetka-celestron-skymaster-15x70

Obecnie jadę na Cometron 7x50 i ostrzy tylko w centrum po bokach wyraźne rozmycia. Mimo to jako pierwszy sprzęt dała wiele fajnej zabawy.

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinieneś jeszcze poczekać z teleskopem, albo przynajmniej umówić się z kimś w okolicy, żeby zobaczyć jak wyglądają takie obserwacje. Do teleskopu potrzeba już więcej czasu, dochodzi rozłożenie, chłodzenie, czasami transport, nie mówiąć już o warunkach jakie muszą być. Potem czeka Cię kupno lepszych okularów itp. itd. Pamiętaj, że obraz masz odwrócony, patrzysz przez jedno oko, a ponadto bardzo ciężko będzie Ci odszukać konkretne obiekty jeśli nie znasz jeszcze dobrze nieba (poza M31 i M42, ale to szybko Ci się znudzi).

 

Wcześniej napisałeś, że jak będziesz miał teleskop to pewnie lornetki przestaniesz używać. W mojej ocenie będzie odwrotnie, bo właśnie wtedy docenisz zalety lornetki - możesz spoglądać w każdym momencie bez przygotowania, nawet przez dziurkę między chmurami. Zabierasz ją wszędzie i masz dostęp kiedy chcesz. Teleskop to już inna bajka. Może się okazać, że większość czsu będzie się kurzyć. Także zanim wydasz pieniądze - umów się z kimś kto już posiada teleskop na jakieś obserwacje. Chodzi o to, że teleskop nie jest dla każdego dobrym rozwiązaniem pomimo chęci, tym bardziej jeśli kupujemy go pod wpływem emocji. Wiadomo, że prawie każdy chciałby mieć do dyspozycji jak największe lustro, ale co z tego jeśli nie byłoby kiedy i jak go wykorzystać?

 

Co do lornetki. Widzę, że zauważasz już wady kiepskiej optyki (rozmazania itp.). Może zamiast większego kalibru po prostu zmień na lepszą optykę. np. jakaś dobra 10x50 lub 15x70. Do tego wystarczy Ci prosty statyw foto i gwarantuję, że po takich obserwacjach zaczniesz w ogóle zastanawiać się nad tym, czy warto kupić już teraz teleskop.

 

Z modeli 15x70 możesz rozważyć Delta Optical SkyGuide 15x70 lub SkyMaster Pro 15x70. Unikaj tanich budżetowych rozwiązań jak podałeś wyżej, bo za chwilę będziesz rozczarowany tak jak z 7x50. Kup raz, a dobrze i będziesz zadowolony przez długie lata. Jeśli fundusze pozwalają to kup nawet 15x70 BA8, czyli np. TS Marine 15x70 lub Delta Optical Extreme 15x70. Zobaczysz wtedy co to znaczy dobry obraz przez lornetkę :) Lornetki powyżej 15x to już kloce i potrzebujesz dobrego statywu, do tego mniejsze pole widzenia, tutaj przykład:

2019-01-10 13.29.24.png

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jeszcze dodać, że od pewnego czasu sam zastanwiałem się nad teleskopem. Już byłem o krok od kupienia Synty 8". Wcześniej jednak udało mi się umówić w okolicy na spoglądanie przez 8" i 10" z wykorzystaniem ESów 82 stopnie. Co się okazało? Że to nie dla mnie, po prostu bardziej mi się podoba spoglądanie przez lornetkę (szybciej, mobilniej, prościej i daje mi więcej radości). Wolałem patrzeć na M31 przez Nikona EX niż 8". Może przez to, że na dwoje oczu, a może przez inne pole widzenia? Nie wiem, ale pokierowałem się odczuciami i ciesze się, że nie kupiłem w ciemno teleskopu :) 

Odeszła mi chęć na ogromne przybliżenia. Jeśli kiedyś powróci to znów najpierw udam się na takie obserwacje i dopiero potem zdecyduję. Tymczasem postanowiłem dokupić jakąś inną lornetkę, gdyż obecnie posiadam tylko 10x50 (może zamienie Nikona EX na BA8).

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, dexter77 napisał:

Z modeli 15x70 możesz rozważyć Delta Optical SkyGuide 15x70 lub SkyMaster Pro 15x70. Unikaj tanich budżetowych rozwiązań jak podałeś wyżej, bo za chwilę będziesz rozczarowany tak jak z 7x50. Kup raz, a dobrze i będziesz zadowolony przez długie lata. Jeśli fundusze pozwalają to kupn nawet 15x70 BA8, czyli np. TS Marine 15x70 lub Delta Optical Extreme 15x70. Zobaczysz wtedy co to znaczy dobry obraz przez lornetkę :)

 Jak byś mógł określić procentowo w BA8 obraz jest znaczenie lepszy czy tylko trochę lepszy od BAK4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tego określić, ale to już inna klasa optyki, do tego większa waga i pancerna obudowa. W BA8 regulujesz każde oko osobno (nie centralnie jak w zwykłych lornetkach). Poczytaj w sieci o widokach przez taki sprzęt :) 
A jak chcesz już sprżęt konkret jeśli chodzi o 15x to tutaj masz sprawdzoną ofertę: 

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15681-s-lorneta-15x85-omegon-brightsky-ba8/

 

A tutaj opisy właściciela tego sprzętu z obserwacji: http://www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=194

 

Możesz jeszcze rozważyć Nikona EX 10x50, jest lekki i poręczny, do tego nadaje się poza astro. Pamiętaj, że BA8 to już waga i obserwacje z ręki nie będą takie prote :) 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz tą lornetę od Polarisa?

Ta lorneta to konkret, ciekawe tylko, czy w grę wchodzi wysyłka. Wiedz że pochodzi od osoby, która nie jest byle kim jeśli chodzi o obserwacje lornetkowe.

Dobrze, aby trafiła w równie dobre ręce.

 

Z drugiej strony dziwię się, że chcesz iść w sprzęt tego typu w ciemno. Nie jest tani, a odsprzedać w razie czego o wiele trudniej niż klasyczną 15x70. Proponuje Ci spojrzeć u kogoś (a na pewno ktoś w okolicy posiada) przez zwykłego SkyMaster 15x70 (kosztuje około 400zł), żebyś w ogóle wiedział, czy takie przybliżenie i pole Ci odpowiada. Ponadto możesz zawsze odesłać jeśli kupijesz w sklepie online :) I potem kupić coś lepszego jeśli stwierdzisz, że to przybliżenie jest ok.

 

Statyw do większej lornety np. Slik Pro 700dx.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, dexter77 napisał:

Kupujesz tą lornetę od Polarisa?

Ta lorneta to konkret, ciekawe tylko, czy w grę wchodzi wysyłka. Wiedz że pochodzi od osoby, która nie jest byle kim jeśli chodzi o obserwacje lornetkowe.

Dobrze, aby trafiła w równie dobre ręce.

 

Statyw np. Slik Pro 700dx.

Czekam na wiadomość od niego.:essen:Wysłałem zapytanie czy oferta dalej aktualna. Zaszczyt  przejąć sprzęt od takiej osoby, jak opisujesz.  Co do szanowania sprzętu o to się nie martw. Szanuję każdą posiadaną rzecz ,pamiętam jak miałem punciaka 2003r    błyszczał jak psu ja..ca na zime. Pod blokiem nabijali się że trupka pucuje,wychodzę z założenia  żeby coś mieć trzeba to szanować nie ważne co to jest ani jaką wartość posiada.

Edytowane przez Adam88
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dexter77 napisał:

Tu masz coś z jeszcze większym powerem:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50998

Tu do obserwacji nieba jest stanowczo za mała źrenica wyjściowa! 

ŹW = 70mm/22 = 3,2mm

 

Do obserwacji nieba, zwłaszcza obiektów o niskiej jasności powierzchniowej (większość galaktyk i mgławic), potrzebujemy większą ŹW. W okolicy 5mm. Niektórzy twierdzą, że nawet 7mm, ale dla mnie 5mm to maksimum, do 7mm potrzebne jest na prawdę ciemne niebo. 

Moim zdaniem 4 - 5mm jest to odpowiednia ŹW dla lornetki do obserwacji nieba. Poniżej 4mm jest stanowczo za mało. Powyżej 5mm jest za jasno, chociaż tu możliwe jest, że to zależy od osoby. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.