Skocz do zawartości

Moja historia


Adam88

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, dexter77 napisał:

Czyli TS 22x85 też jest nieodpowiednia? A jednak ma spore grono zadowolonych użytkowników :) 

 

5 mm jest najlepszą okolicą, ale nie przekreślałbym innych :) 

Przeczytaj jeszcze raz, to co napisałem wcześniej. Pod słabym, zaświetlonym mocniej niebem, instrument o dużej ŹW da taki trochę mleczny obraz. Myślę, że każdy ma trochę inny próg odbioru tego obrazu. 

 

5mm nie jest najlepszą ŹW dla wszystkich i pod każdym niebem. Najlepsza ŹW do oglądania nieba dla każdego jest trochę inna. Młodsi ludzie mają podobno źrenicę, która otwiera się nawet na 7mm w ciemności. Jeśli dobiorą instrument dający taką właśnie ŹW, to mają optymalnie dobraną ŹW. 

Moja ŹW raczej nie otwiera się aż tak bardzo. Dlatego dla siebie i pod takie niebo jakie najczęściej mam, wybrałem optymalną ŹW lornetki na 5mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Adam88 napisał:

4800 gr

Zapytaj polarisa na czym to wiesza. Gdzieś mi chodzi po głowie, że czytałem na forum, że na Silk 700DX, ale sprawdź to u źródła. 

 

Do lornetki 15x70 też mam Silka. Ale dorobiłem sobie do niego bardzo prosty żuraw na głowicy kultowej. To bardzo ułatwia obserwacje. Zwłaszcza w pobliżu zenitu. 

 

5kg to dużo, zapytaj polarisa.

Niby im statyw cięższy, tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Zapytaj polarisa na czym to wiesza. Gdzieś mi chodzi po głowie, że czytałem na forum, że na Silk 700DX, ale sprawdź to u źródła. 

 

Do lornetki 15x70 też mam Silka. Ale dorobiłem sobie do niego bardzo prosty żuraw na głowicy kultowej. To bardzo ułatwia obserwacje. Zwłaszcza w pobliżu zenitu. 

 

5kg to dużo, zapytaj polarisa.

Niby im statyw cięższy, tym lepiej. 

Miałem taki zamiar.:Lighten:  także rozważałem/rozważam żuraw,  do tego dochodzi przeciwwaga, cały zestaw ważył by troszkę. Jeśli dojdzie do transakcji (czekam na odpowiedź) zgłoszę się po parę rad konstrukcyjnych:grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Adam88 napisał:

Miałem taki zamiar.:Lighten:  także rozważałem/rozważam żuraw,  do tego dochodzi przeciwwaga, cały zestaw ważył by troszkę. Jeśli dojdzie do transakcji (czekam na odpowiedź) zgłoszę się po parę rad konstrukcyjnych:grin:

I tu robi się za dużo tych zabawek i są one coraz bardziej ciężkie. Dlatego kiedyś uznałem, że największa lornetka dla mnie, to 15x70 BA8. 

Powyżej to tylko refraktor. Ed80 na przykład na AZ4. I łatwo obserwować w zenicie, i można lepiej dobierać powiększenie (które przekłada się wprost na ŹW). Nie wspomnę o potrzebie kolimacji po ewentualnym uderzeniu, bo lornetka to zdecydowanie bardziej delikatne ustrojstwo niż refraktor. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dexter77 napisał:

Tylko żuraw + lorneta to już nie jest mibilny sprzęt i koło się zamyka :D 

Dokładnie. Choć minimalistyczny żuraw zrobiłem z profilu aluminum i głowicy kulowej ustawionej bokiem. Ale 5kg to raczej nie udźwignie bez drgań. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się na spokojnie nad sprzętem. Mam wrażenie, że działasz pod wpływem emocji i kupiłbyś wszystko co ktoś Ci poleci na forum. Tak jak pisałem, lepiej spojrzeć najpierw na żywo przez podobny sprzęt, a dopiero potem kupić. Regały na półkach są zawsze pełne, sprzęt nie ucieknie.

 

Już prawie kupiłeś teleskop, a teraz kupujesz lornetkę za 1700 zł. W tej cenie masz dwie dobre lornetki, np. Nikon EX 10x50 +  DO Skyguide 15x70.

 

A widziałeś to?
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/16120-recenzja-lornety-ts-25x100/

To ta lorneta, myślę, że byłbyś też zadowolony:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_325&products_id=4358&lunety=Lornetka astronomiczna TS 25x100 WP IF BaK 4

 

I skoro decydujesz się na żurawia to i ona na nim bez problemu pociągnie. Tutaj masz gotowe żurawie:

http://www.astrokrak.pl/160-akcesoria-do-lornetek

 

ps. a może jednak teleskop będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem? Tego też nie wiesz, musisz sprawdzić :D 

Edytowane przez dexter77
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Każdy kolejny post po podjętej decyzji wprowadza niepewność. Mimo wszystko zostanę przy obecnym wyborze będzie to sprzęt docelowy. Ogólnie będę chciał skompletować taki zestaw : lorneta, Newton, refraktor ( Apo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam88 napisał:

  Każdy kolejny post po podjętej decyzji wprowadza niepewność. Mimo wszystko zostanę przy obecnym wyborze będzie to sprzęt docelowy. Ogólnie będę chciał skompletować taki zestaw : lorneta, Newton, refraktor ( Apo)

Lorneta, którą kupujesz od polarisa jest bardzo porządna. Zastanów się, dlaczego kosztuje ona tyle kasy?...

Dla mnie jest za duża, za ciężka. Wyjaśniałem wcześniej dlaczego. 

APO jest spoko. Do wizuala wystarczy doublet APO na Fpl53. Moim zdaniem nie jest to sprzęt na początek, chyba, że ktoś ma za dużo kasy. 

EDek 80, tańszy i lekki. A obrazy na początek (i nie tylko) zupełnie porządne. To jest właściwy sprzęt na początek. Albo zwykły tani achromat 120/600. 

Nie kupuj na początek sprzętu, który uważasz za docelowy. To tak nie działa. Nie dowiesz się, czy coś jest 'docelowe' dla Ciebie, póki tego sam nie przećwiczysz. 

Coś, co jest docelowe dla jednej osoby, dla drugiej może być nieatrakcyjne. 

Twoja kasa, Twoje decyzje. Czytać przecież potrafisz. A każda podjęta przez Ciebie decyzja będzie dobra. Od czegoś trzeba zacząć. Później i tak musisz to zweryfikować samodzielne. 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do teleskopu na razie się wstrzymuję, zobaczymy jak mi pójdzie z lornetą:flirt: po  użytkowaniu 7x50 myślę że powinno być ok. Choć małe obawy są ,ale dla chcącego nic trudnego. Też myślałem o EDku   z myślą  jak bym chciał przesiąść się na Apo,  nie powinno być problemu ze sprzedażą takiego sprzętu , plus  to całkiem spoko instrument.  A Newtona używał bym do dalszych zasięgów w zależności od warunków pogodowych. I oczywiście rodzinne wypady pod namiot. Mam córkę :heart:6 lat która często ze mną wybiera się  pooglądać gwiazdki. Fajne by było jakby złapała bakcyla i z wiekiem nie minęło zainteresowanie.

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adam88 napisał:

Co do teleskopu na razie się wstrzymuję, zobaczymy jak mi pójdzie z lornetą:flirt: po  użytkowaniu 7x50 myślę że powinno być ok. Choć małe obawy są ,ale dla chcącego nic trudnego. Też myślałem o EDku   z myślą  jak bym chciał przesiąść się na Apo,  nie powinno być problemu ze sprzedażą takiego sprzętu , plus  to całkiem spoko instrument.  A Newtona używał bym do dalszych zasięgów w zależności od warunków pogodowych. I oczywiście rodzinne wypady pod namiot. Mam córkę :heart:6 lat która często ze mną wybiera się  pooglądać gwiazdki. Fajne by było jakby złapała bakcyla i z wiekiem nie minęło zainteresowanie.

To co w końcu kupujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, podsyłam parę porad praktyka.

 

Na tej stronce możesz obejrzeć sobie różne atlasy i wybrać najbardziej odpowiedni:

Porównanie wybranych atlasów nieba
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=88

 

Ja wybrałem ten z uwagi na bogactwo obiektów i bardzo czytelny sposób ich oznaczania: 
Interstellarum Deep Sky Atlas
https://www.astroshop.pl/atlasy-gwiazd/oculum-verlag-interstellarum-atlas-glebokiego-nieba-wyd-oculum-buch-interstellarum-deep-sky-atlas-/p,33092

 

Bardzo wartościowy poradnik, przetłumaczony na jezyk polski
Phil Harrington Binocular Universe czyli Wszechświat przez Lornetkę
http://www.astronoce.pl/inne.php?id=19

 

Ciekawa praca o wciąż niedocenianych a bardzo ciekawych obiektach do obserwacji lornetkowych
Marek Nawrocki Panasmaras "Nigra sum, sed formosa, czyli wizualne zmagania z ciemnymi mgławicami"
Astronomia, 12/2014 r.,

Nigra-sum-sed-formosa.pdf
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7393-ciemne-mgławice-prośba-do-eksperta/&tab=comments#comment-118071

 

Bardzo wygodne rozwiązanie, można prowadzić obserwacje zenitalne w pozycji leżącej:

Leżak plażowy fotel ogrodowy aluminiowy regulowany
https://allegro.pl/oferta/lezak-plazowy-fotel-ogrodowy-aluminiowy-regulowany-7366683730

 

Koniecznie zrób sobie taką lornetkę, małe powiększenie i ogromne pole, ułatwi Ci oswojenie nieba 
Nikon TC E-2 jako szerokokątna Lornetka 2 x 53 mm

Warto kupić żuraw z astrokraka, ale zmodyfikować go poprzez dołączenie dobrej głowicy kulowej. O, na przykład coś takiego jak tutaj (tylko polecam lepszej jakości głowicę niż w tym wątku):

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8033-komfortowe-obserwacje-z-25x100/

 

Żaden teleskop nie zastąpi dobrej lornetki. Ona da Ci poczucie wolności i możliwości obserwacji nieba jako jednego DS. Polecam zagłębienie się w obłoki gwiezdne i meandry ciemnych mgławic letniej Drogi Mlecznej.

 

Jeżeli nowe hobby Cię wciągnie, to warto wybrać się na zloty astro. Tu przestroga: najbardziej niebezpieczne jest porównywanie swojego sprzętu z różnymi zabawkami, które przywożą na te zloty koledzy... ;-)

 

Warto rozważyć zakup (świetna jakość z umiarkowaną cenę):
Lornetka Delta Optical Extreme 15x70 ED
https://deltaoptical.pl/lornetka-do-extreme-15x70-ed

 

Przez dłuższy czas "jechałem" na tej lornetce i na Nikonie Action EX 10x50. To był mój podstawowy zestaw.

Jednak gdy spojrzałem na niebo przez Fujinona 10x50 FMTR-SX, to od tego czasu już nie wziąłem Nikona Ex do ręki…

Ale za jakość trzeba oczywiście zapłacić i to sporo… ;-) 


Mój obecny zestaw to:

Nikon ATM 2x53; 
Sard 6x42; 
Fujinon 10x50 FMTR-SX; 
Nikon 18X70 IF WP WF; 
ATM 20/28/44x110;

 

Załączam foto z mojego ogródka.

Ciemnego nieba i wytrwałości w pięknej pasji ;-)


 

1.jpg

Edytowane przez robi
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2019 o 10:20, Adam88 napisał:

  Każdy kolejny post po podjętej decyzji wprowadza niepewność. Mimo wszystko zostanę przy obecnym wyborze będzie to sprzęt docelowy. Ogólnie będę chciał skompletować taki zestaw : lorneta, Newton, refraktor ( Apo)

Gdybym chciał mieć trzy sprzęty: lornetka ,refraktor , newton . To określam lornetkę jako urządzenie o małym powiększeniu -duże pole to dałbym 10x50 . Drugi sprzęt o największym powiększeniu np newton 12 cali. Zostaje refraktor pośrodku od 110 do 150 mm . Jak chcesz kupić refraktor 80 mm i lornetkę 85 mm to jest dziwne połączenie apertura jest podobna , a refraktor przegrywa z lornetką bo jest jedno-oczny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, berkut123 napisał:

Gdybym chciał mieć trzy sprzęty: lornetka ,refraktor , newton . To określam lornetkę jako urządzenie o małym powiększeniu -duże pole to dałbym 10x50 . Drugi sprzęt o największym powiększeniu np newton 12 cali. Zostaje refraktor pośrodku od 110 do 150 mm . Jak chcesz kupić refraktor 80 mm i lornetkę 85 mm to jest dziwne połączenie apertura jest podobna , a refraktor przegrywa z lornetką bo jest jedno-oczny. 

Refraktor 120 minimum.

Edytowane przez Adam88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz kupić refraktor i newtona . To jest sprawa "światłosiły"  . Czyli jak kupisz z taką samą światłosiłą ,to okulary będą ci pasować do obydwu teleskopów . W newtonach większych światłosiła jest około 5 . A co do lornetki TS Optics 15x85 MX Marine  jest ona "jasna" bo źrenica 5,7mm ale jest wąska -pole widzenia 3,5 stopnia . Ja mam jej ubogą krewną  TS Optics 15x70 MX Marine ona jest ciemniejsza 4,7 źrenica , ale za to szersza 4,4 stopnia. ( ten Omegon Brightsky  15x85 to może być to samo co TS optics 15x85 )

 

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć, nośność niby 10kg. To nigdy nie jest prawdą w astronomii. 

Wysokość niby 183cm. Ile masz wzrostu? 

Ale to jakaś chińszczyzna? Zhuoding Tec? 

To ramię wystające w bok - ono porusza się tylko w poziomie? 

 

Chcesz porządny statyw do lornetki 22x85 o ile dobrze pamiętam? 

To szukaj Manfrotto MN 117B. Mam i chwalę go sobie. On poniesie dużo więcej. 

 

Albo zrób po kosztach. Statyw geodezyjny, tani. Do niego zrób sam żurawia. Z drewna lub z profili aluminiowych. Fotki w sieci znajdziesz. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.