Skocz do zawartości

Sky-Watcher BKP 150750 EQ3-2 vs synta 8


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanko odnośnie tych dwóch maszynek w tytule 

1. Sky-Watcher BKP 150750 EQ3-2

2.  Synta 8  

Aktualnie posiadam 

Sky Watcher Synta r-70/900

I okularek dokupiony 9mm wa 66stopni (Starguider) 

I teraz pytanie jak to jest cena tych teleskopów jest identyczna czyli 1400zl czy lepiej brać synte 8 polecana i przetestowania przez setki osób i golenie polecana czy ten BKP na eq3 

Synta przemawia mi duża ogniskowa i szerokością lustra a o tym BKP nie wiele wiem

Teleskop chcem wykorzystywać do dosłownie wszystkiego gwiazdy, gromady, mgławice itp ds oraz żeby obejrzec planety czy dobrze myślę ten BKP ma ogniskowa 750 czyli planety będą w formie kropek tak jak aktualnie przy 70/900 tylko bardziej szczegółowe 

I ogólnie połowa ceny to eq3 a Synta to Synta 

Co przemawia za 1 a 2 czy te teleskopy raczej nie są do porównywania. 

Okularek planuje zostawić sobie ten 9mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie mogę dodać że jest jeszcze inna opcja podobna cenowo. Tuba Newtona 150/750 na  montazu AZ4 ,który aktualnie posiadam. A przerabiałem już 150/750 na eq3 i Synte 8. 20cm lustro więcej pokaże ale trzeba mieć pod ręką mały taboret żeby było komfortowo.

Newton na AZ4 jest  mobilny, intuicyjny i o wiele bardziej wygodny w użytkowaniu. Rozłożenie i złożenie zestawu przy odrobinie wprawy  trwa max 3 min. Do malego bagażnika audi a3 mieści się bez problemu, dla porównania Synta 8 zajmuje bagażnik i cały tylni fotel.

Nie ma tu problemów z ustawianiem montażu i co inny obiekt przesuwaniu tuby w obejmach bo czasem wyciąg wypada pionowo w dół(w eq3).

 

Zestaw lekki o całkiem niezłych możliwości i taki który chce się wozic pod ciemne niebo :)

 

 

Edytowane przez Nord
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pierwszym zestawem na EQ3-2 nie przemawia nic :grin:

Za 8 calowym newtonem - opinie sporej liczby osób, które go mają lub miały. To po prostu dobry sprzęt na początek. 

 

Ale... Zawsze jest jakieś ale... 8" i więcej to duże ustrojstwo. Mało mobilne. 

Jeśli jesteś w stanie, aby nosić/wozić duży teleskop na obserwacje, to super - bierz go. Będzie Pan zadowolony. 

Gdy kupujesz Newtona, to pamiętaj, że od czasu do czasu trzeba zrobić jego kolimację. Zwłaszcza po transporcie. 

 

Jeśli mobilność i wygoda mają dla Ciebie znaczenie albo są inne ograniczenia, to kupuj mniejszy teleskop. Ale do wizuala nie bierz eq3-2 tylko np AZ4. Oglądanie nieba powinno sprawiać radość :flirt:

 

Pamiętaj, że większy teleskop pokaże więcej zwłaszcza, gdy nauczysz się z niego korzystać. 

Im ciemniejsze niebo, tym więcej na nim widać. 

Im większy Newton, tym dłużej studzi się do temperatury otoczenia. 

Mniejszy nie zawsze znaczy gorszy. Ale dobre refraktory są drogie. 

 

Jak widzisz, są różne czynniki, które należy brać pod uwagę. 

 

Najwięcej daje wyjazd na zlot lub znalezienie lokalsów. Zobaczenie różnych sprzętów w praktyce powie dużo więcej niż przydługie opisy. 

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. 

I tak to jest im wiecej czytam tym większy metlik w głowie niby większą ogniskowa lepiej ale też lustro duże nie zaszkodzi z mobilnościa jest tak że rozloze go i do domu nie ma problemu po schodach wniose bo trzymać w samochodzie odpada zawsze jakaś wilgoć. 

Z tym 70/900 nie mam problemu wnoszę rozłożony składam w domu i stoi sobie grzecznie a kto wchodzi pyta co to itd... Hehe 

Tylko jak sądzę Synta 8" bedzie dużo więcej miejsca zabierać :firefire:

Wiadomo większy dłużej się studzi ale zazwyczaj wkładam do auta wcześniej i się zdąży wystudzic ale muszę przetransportowac przynajmniej 300m do jeziora tam jest ciemno ostatnio pierwszy raz w życiu widziałem drogę mleczna gołym okiem z 4 dni temu, miasto 10k osób największy sklep biedronka :),

Ale i tak w większości jadę do dziewczyny na wieś 7km i wieś 100 osób mimo że lampy stoją widzę drogę mleczna jak warunki pozwolą ale mimo tego jadę na wzgórze i jestem ok 5m wyżej jak lampy i warunki idealne, 

 

Ale w syncie martwi mnie to że może się w drodze rozkolimowac a nigdy tego nie robiłem (to znaczy nie kolimowalem :flirt:)

 

Taboret ostatnio oglądałem Marsa czerwona tarcza bez szczegółów i znalazłem Urana i Neptuna o dziwo i z 70/900  ale Mars jak główka od zapałki może trochę mniej a uran i neptun to główka od szpilki w najlepszym wypadku ale poznałem je po kolorze i tym że uciekają. (powiększenie to okular dokupiony Starguider 66 9mm i barlow kitowy 2x czyli 900:9=100x2 =200)

A synta 8 chyba już by pozwoliła je bardziej powiększyć np uran jak główka od zapałki. 

 

Miałem plan kupić okulary do tego telepa co mam ale to chyba nie ma sensu, 

Uczę się dopiero nieba np nie umiem galaktyki andromedy znaleźć chociaż peubowalem ale spokojnie damy radę 

Ale Orion zawsze pierwszy na cel leci 

Czytam katalog obiektów wimmera 

I ostatnio książkę przeczytałem wszechświat w twojej dłoni polecam. 

@kjacek, @Nord, @mkowalik

 

 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noszenie 300 metrów 6" Newtona na EQ3-2 i Dobsona 8" da tak samo popalić i będzie bardzo kłopotliwe. Będziesz musiał minimum dwukrotnie pokonać ten odcinek, bo na raz z całym sprzętem się nie zabierzesz. Dobson w domu zajmie nie więcej niż 1m2 podłogi i około 1,5 metra wysokości i według mnie jest bardziej kompaktowy w przechowywaniu niz 6" Newton i montaż EQ3-2, który trzeba przechowywać w 4 częściach (tuba, statyw, półka i montaż) . Studzeniem się nie przejmuj. Szansa na rozkolimowanie jest taka sama w przypadku obu teleskopów.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, mkowalik napisał:

Noszenie 300 metrów 6" Newtona na EQ3-2 i Dobsona 8" da tak samo popalić i będzie bardzo kłopotliwe. Będziesz musiał minimum dwukrotnie pokonać ten odcinek, bo na raz z całym sprzętem się nie zabierzesz. Dobson w domu zajmie nie więcej niż 1m2 podłogi i około 1,5 metra wysokości i według mnie jest bardziej kompaktowy w przechowywaniu niz 6" Newton i montaż EQ3-2, który trzeba przechowywać w 4 częściach (tuba, statyw, półka i montaż) . Studzeniem się nie przejmuj. Szansa na rozkolimowanie jest taka sama w przypadku obu teleskopów.

Nie no ja nie zamierzam tego nosić mam samochód ford focus kombi bagażnik taki ze nie bd problemu z ładowaniem bo syta waży ze 20kg. 

Jak to jest z tym rozkolimowaniem jadę jadę i trafiam kołem w dziurę i co telep do kolimacji? 

 

I oczywiście w teleskop bd celowac używany 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, Dasionek said:

Nie no ja nie zamierzam tego nosić mam samochód ford focus kombi bagażnik taki ze nie bd problemu z ładowaniem bo syta waży ze 20kg. 

Jak to jest z tym rozkolimowaniem jadę jadę i trafiam kołem w dziurę i co telep do kolimacji? 

Jeśli jest wszystko dobrze poskręcane to nic się nie stanie. Oczywiście lepiej na dziurze zwolnić. Prędzej pewnie ją zepsujesz sam grzebiąc w teleskopie. A kolimacji wcześniej czy później się nauczysz. Jest prosta. Ktoś doświadczony z okolicy pewnie z chęcią Ci w niej pomoże i pokaże co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak bawić się w eq czy może azymutalny czy stawiać na duże lustro i Synta :) 8". 

Mam teraz eq jest miękki aluminium potrafi drgac ale nie ma tragedii jak nie ma wiatru przy większym wietrze już lipa jest z obserwacji. 

 

A jak to jest z Synta na wietrze jak ze śledzeniem obiektów i ogólnie komfort z obserwacji bo na eq jak siądę w bagażniku jest mega komfort 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.