Skocz do zawartości

Który teleskop - GSO 8” czy GSO 10”


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Chce sobie kupić teleskop, tylko nie wiem czy kupić GSO 8” czy GSO 10”

Czy opłaca się dać te 500 zł więcej na GSO 10”?. Czy obserwując obiekty na niebie widać wyraźną różnice w obrazie z tych teleskopów?. Jakie są przykładowe szczegóły które zobaczę przez 10” a nie zobaczę ich przez 8”?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się. Zobaczysz więcej. 10" zbiera o ponad 50% więcej światła niż 8". Zobaczysz też więcej szczegółów planet i Księżyca. Niby tylko dwa cale, ale robi różnicę. Miałem GSO 10" i SW 8" więc wiem co mówię. 

Edytowane przez anatol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyłączam się do opinii, że warto kupić te dwa cale więcej. Na bieżąco mam możliwość zerkać na te same obiekty przez moją 8" i 10" kolegi i stwierdzam, że różnica nie jest duża, ale w przypadku obserwacji DS zauważalna i warta dopłaty parę stówek. Chodzi tu głównie o łatwiejszą detekcję szczegółów obiektów DS, typu ramiona w M101, M51, detal M82, M104, M64 i lepsze wrażenia przy rozbijaniu gromad kulistych. Często to, co wydaje mi się widzieć w 8", potwierdzam w 10".

Owszem, trzeba patrzeć na mobilność, ale rozmiary dobsona w 8 i 10" są praktycznie te same, długość tuby też, a nieco większa waga nie powinna tutaj znacząco utrudniać życia.

Zwróciłbym uwagę jeszcze na światłosiłę, a co za tym idzie nieco większą tolerancję na wady brzegowe okularów w 8". Ale lepsze okulary można później dokupić, a dwóch cali lustra nie ;)

A że akurat na forum jest używka 10", może warto się jej przyjrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To symulacja widoku przez teleskop . Tak będzie widać , tam gdzie jest mgławica M42 jest takie samo powiększenie  ustawione na wszystkich teleskopach  ,na teleskopach małych obraz będzie ciemny i nieostry ( przekroczona rozdzielczość teleskopu i mała źrenica wyjściowa ). Na Saturnie jest ustawione coraz większe powiększenie obraz jest tak zmulony -nieostry , przekroczona dwukrotnie rozdzielczość , wpływ atmosfery na duże powiększenie . Myślę że nie podoba ci się mała różnica w obrazie miedzy 8 a 10. Nie patrz ile cali maja dwa teleskopy , patrz o ile jest większa apertura-średnica soczewki lustra. Miedzy 8 a 10 jest zaledwie 1,25 razy -to bieda z nędzą , Oczywiście taka sama sytuacja będzie miedzy lustrem 20 a 25 cali   lub lornetkami 50 mm a 62 mm. Tyle że 500 zł różnicy miedzy 8 a 10 cali to drobiazg , miedzy 20 a 25 cali jest różnica w cenie spora. Dlatego Nie warto oszczędzać na tych początkowych małych średnicach . Jak chcesz zobaczyć skok powiększeń zastosuj przelicznik razy 1,6 -2 . Czyli teleskopy np w takim ciągu  4 -8-16-32 cale. Na symulacjach masz takie pary np 6-12  oraz 8-16. Jak gabaryty teleskopu bez znaczenia to lepiej 10 cali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, ze na symulacji Saturn jest coraz większy i coraz jaśniejszy, a to jest bzdura. Bo źerenica wyjsciowa jest taka sama we wszystkich przypadkach jesli zwiekszamy proporcjonalnie powiększenie. Druga sprawa, to taka, ze w powiększeniach ponad 250x przy polskim seeingu robi sie waciany obraz, często wata jest juz przy 150x...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 16:45, mkowalik napisał:

2" cale więcej to większy rozmiar i waga teleskopu i zawsze należy o tym pamiętać przed zakupem, żeby nie kupić krowy, której nie będzie chciało się wyciągać pod niebo.

Tak, trzeba te parametry rozważać ale akurat w przypadku tych dwóch teleskopów długości tubusu oraz masy cięższej z dwóch części (nosi się osobno) są zbliżone co stwarza prawie identyczne problemy transportowe. Też brałbym 10-tkę :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2018 o 15:49, JSC napisał:

Druga sprawa, to taka, ze w powiększeniach ponad 250x przy polskim seeingu robi sie waciany obraz, często wata jest juz przy 150x...

Nikt nie napisał, że tam obserwacje są w tym samym czasie. Jeśli seeing pozwala to 400-500x w 20" na planetach jest jak najbardziej użyteczne. Nawet i więcej.

 

A co do M13 to ja ją widzę tak w 8":

http://www.deepskywatch.com/Astrosketches/messier-13-sketch.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, astrokarol napisał:

Nikt nie napisał, że tam obserwacje są w tym samym czasie. Jeśli seeing pozwala to 400-500x w 20" na planetach jest jak najbardziej użyteczne. Nawet i więcej.

 

 

Można i 1000x powiększyć, bo jasność pozwoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.