Skocz do zawartości

SW SA - czemu tak nierówno prowadzi?


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Co sądzicie o prowadzeniu na zamieszczonych poniżej zdjęciach? Fotki zrobione zostały na 200 mm ogniskowej na montażu Star Adventurer bez guidowania jedna po drugiej. Czas naświetlania to 5 minut. Wygląda to tak jak gdyby montaż prowadził z nierówną prędkością. Zastanawiam się co jest powodem takiego nieregularnego prowadzenia.Czy jest to kwestia luzów na przekładni, czy jakichś nierówności na kołach zębatych. Czy da się to wyregulować, przesmarować itp? Czy po prostu ten typ tak ma?

DSCF1103.jpg

DSCF1104.jpg

DSCF1105.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pomiędzy ekspozycjami nie zmieniało się ustawienie montażu na biegun, prędkość śledzenia (ustawiona) i inne czynniki losowe (drgania, itp.), to nie widzę innego wyjaśnienia, jak wpływ błędu okresowego montażu (PE). Generalnie, zależy od jakości wykonania montażu i raz trafisz w krzywą lepiej, raz gorzej (jeśli długość ekspozycji jest mniejsza od okresu krzywej PE). Chociaż jak na 200mm, to wydaje mi się spory. Może posiadacze innych egzemplarzy się wypowiedzą, bo akurat z tym modelem nie miałem do czynienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://astropolis.pl/topic/61048-star-adventurer-wadliwa-sztuka-test-pe/

 

Ja powiedziałem "do widzenia" SW SWA, szansa że trafi ci się dobra sztuka jest niewielka, na początku wypuścili dobrą partię żeby zrobiła "Ho - Ho", a teraz co się sprzeda to czysty zysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kajetan napisał:

Chłopie, ty na 5 minutach masz pojazd jak ja na 1 minucie, nie narzekaj :D

Naprawdę może być jeszcze gorzej? No to współczuję. Ja w swoim SA troszkę trochę grzebałem, ale nie widzę zbytnio różnicy z przed i po grzebaniu :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wtw napisał:

Mam jeszcze takie pytanie. Czy, aby wyznaczyć PE, to montaż musi być ustawiony na Polarną i przesunięty tylko w azymucie? Czy może być też przesunięta wysokość?

Hej, ja robię tak, że normalnie odpalam sesję, ale zapisuję w aparacie również pliki jpg. Potem wrzucam wszystkie w GIMPa jako kolejne warstwy, wybieram mały fragment z jakimiś charakterystycznymi gwiazdkami, cropuję wszystkie warstwy na te gwiazdki, i robię z tego animację 10 fps. Wszystko widać jak na dłoni, możesz sobie dokładnie policzyć o ile pikseli ucieka obraz w Dec i w RA z klatki na klatkę. W tym wątku jest przykład jak to wygląda:
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, wtw napisał:

Co sądzicie o prowadzeniu na zamieszczonych poniżej zdjęciach? Fotki zrobione zostały na 200 mm ogniskowej na montażu Star Adventurer bez guidowania jedna po drugiej. Czas naświetlania to 5 minut. Wygląda to tak jak gdyby montaż prowadził z nierówną prędkością. Zastanawiam się co jest powodem takiego nieregularnego prowadzenia.Czy jest to kwestia luzów na przekładni, czy jakichś nierówności na kołach zębatych. Czy da się to wyregulować, przesmarować itp? Czy po prostu ten typ tak ma?

DSCF1103.jpg

DSCF1104.jpg

DSCF1105.jpg

A to działasz kitem na f8, że potrzebujesz aż 5 minut. Przy f2-2.8 wystarczy połowa czasu żeby było dobrze, no chyba że działasz z RPA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wtw napisał:

Naprawdę może być jeszcze gorzej? No to współczuję. Ja w swoim SA troszkę trochę grzebałem, ale nie widzę zbytnio różnicy z przed i po grzebaniu :D.

Mam wrażenie że u mnie to kwestia lunetki biegunowej, ale brakuje pogody żeby to dokładnie sprawdzić i poprawić (oraz wyznaczyć ewentualne PE i sprawdzić czy to jednak nie to). Może też w nim pogrzebię trochę i sprawdzę czy nie da się czegoś wyregulować.

Edytowane przez Kajetan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest w końcu z tym poziomowaniem montażu? Zakładając że mamy idealne ustawienie na polarną, to czy poziomowanie jest konieczne? Mi się wydaje, że nie - ale...? 

Co do ustawieni na polarną to coś może być na rzeczy. W tym montażu trudno jest ustawić na polarną, a potem ustawić kadr nie psując przy tym ustawienia na polarną. Korekta ustawienia polarnej, potem korekta kadru i tak w nieskończoność :Cry:

Muszę sprawdzić jeszcze raz zjustowanie lunetki, ale nie bardzo mam do czego zamontować montaż tak by było super sztywno przy obracaniu osią. Na statywie foto (Manfrotto MK055XPRO3) to jednak mi się wszystko porusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Patrząc na pierwsze zdjęcie to ja bym sprawdził ustawienie na polarną

 

8 minut temu, wtw napisał:

Co do ustawieni na polarną to coś może być na rzeczy.

Dryf jest w RA, to skąd tutaj ustawienie na polarną?

 

8 minut temu, wtw napisał:

Zakładając że mamy idealne ustawienie na polarną, to czy poziomowanie jest konieczne?

Nie jest - może być i odwrócony do góry nogami montaż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, _Spirit_ napisał:

hmm

No to jak temat ustawienia na polarną mamy zamknięty to możemy przejść do tego, że wina leży po stronie prowadzenia (RA) - SWA ma bardzo duży błąd.

Zresztą - nawet - jeśli wchodziłby by tu błąd ustawienia na polarną, to dryf z deklinacji byłby stały , a na kolejnych klatkach gwiazdy są bardziej punktowe a na innych bardziej rozciągnięte.

 

Co można zrobić: odpowiednio wyważyć setup (żeby montaż ciągnął a nie popuszczał), wyregulować montaż (docisk ślimak - ślimacznica i silnik - ślimak), wymienić smar, mocniej / słabiej skręcić oś, sprawdzić łożyska na których porusza się ślimak i na koniec - zastosować guiding :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Pav1007 napisał:

 

Dryf jest w RA, to skąd tutaj ustawienie na polarną?

 

Nie jest - może być i odwrócony do góry nogami montaż.

 

No właśnie też mi się tak wydawało, że przy źle ustawionej polarnej to te gwizdki jechałby podobnie na każdej fotce. Również kwestia poziomowania montażu zawsze wydawała mi się takim tematem na siłę roztrząsanym.

Luzy na zębatkach zniwelowałem na tyle na ile mogłem bez kompletnego rozkładania montażu. Zębatki dają się poruszyć palcem więc ciasno nie jest ale skoro coś się rusza, wygląda na to, że dobrze też nie jest. Powalczę jeszcze z tym dociskiem do ślimacznicy. Starałem się to tak ustawić by, przy wyczuwalnym luzie na osi Dec, przy minimalnym obróceniu śruby dociskowej, ten luz zniknął. Trzeba będzie też przetestować metodę z delikatnym przeważeniem montażu tak by ciągną a nie popuszczał.

No i na koniec pozostanie już tylko guiding jak pisze Pav10007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wtw napisał:

Również kwestia poziomowania montażu zawsze wydawała mi się takim tematem na siłę roztrząsanym.

Wydaje mi się, że nie do końca dobrze napisałem - żebyś dobrze zrozumiał moją myśl.

Wypoziomowanie montażu nie jest ważne TYLKO I WYŁĄCZNIE przy ustawionym montażu na biegun. Jeśli nie wypoziomujesz montażu przed operacją ustawiania montażu na biegun to będziesz miał trochę problemów by to ustawienie osiągnąć.

 

Reasumując - jak już ustawisz montaż na biegun (idealnie) to możesz sobie zamocować statyw do sufitu - pod warunkiem, że montaż nie drgnie. Jednak zanim zaczniesz ustawiać - musisz dobrze go wypoziomować, bo jak tego nie zrobisz to np ruch w azymucie będzie widoczny również w wysokości.

 

P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę użytkowałem  SA i powiem , że precyzyjne ustawienie jest kluczem do sukcesu. Ja robilem tak wszystko żeby dało sie skorygowac ustawienie na polarną w kazdej chwili  nawet po dluższym czasie pracy, tam jest wszystko tak delikatne ze obrót montażu z zamontowanym zestawem po jakim czasie może zepsuć ustawienie . Nawet jednak to przy 5 min klatkach nie wystarczy . Błąd okresowy powoduje że przy takich czasach praktycznie co druga klatka będzie do wyrzucenia. Bez guidera powtarzalne czasy to 180 sek max . Oczywiście pojedyncze klatki 5 min  wyjdą punktowe , ale na dłuższą metę nie da rady uzyskać powtarzalności .

Edytowane przez gryf188
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.