Skocz do zawartości

Lornetka do obserwacji statków


comfortably_numb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i przepraszam, jeśli zakładam temat w niewłaściwym wątku. ;) 

 

Poszukuję lornetki w cenie do 700 zł, zależy mi na:

- dobrej stabilizacji (obserwacje z ręki, bez statywu), 

- dobrym przybliżeniu,

- w miarę szerokim polu widzenia.

 

Chodzi o obserwację jakichś widoczków na 800 m czy stateczków na morzu w odległości 2 km. 

 

Niestety kompletnie się na tym nie znam, więc jeśli piszę jakieś głupoty proszę o wyrozumiałość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, comfortably_numb napisał:

zależy mi na:

- dobrej stabilizacji (obserwacje z ręki, bez statywu), 

No właśnie to statyw jest od stabilizacji. Jeżeli masz stabilne ręce to będziesz miał dobrą stabilizację, jeżeli nie... to nie. Lornetka nie zawiera elektroniki. To metal/plastik i szkło. Więc stabilizacji nie ma.

Dobre przybliżenie do widoczków na 800 metrów... to już chyba teleskop podchodzi pod takie obserwacje. Zwłaszcza że "stateczki" mają być oddalone o 2 km.

Do 700 zł możesz kupić coś w stylu Celestrona SkyMastera 20x80 BaK-4. Nowy kosztuje jakieś 550 zł. Średnica obiektywu to 8 cm, przybliżenie 20 krotne. Powinno już podchodzić pod Twoje zainteresowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może inaczej. :) Jakiś czas temu kupiłam na prezent tę lornetkę: Delta Optical Forest II 10x42 

 

Zależy mi teraz na czymś trochę lepszym. W przypadku powyższego modelu osoba marudziła, że za małe pole widzenia i za słabo przybliża, i że w sumie takie widoki ma z lornetki za 100 zł "kupionej na jakimś bazarze". 

 

Z tymi odległościami 800/2000 może mnie trochę poniosło.

Edytowane przez comfortably_numb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Im większe powiększenie , tym mniejsze pole widzenia - od tego nie ma ucieczki . Powiększenie większe oznacza drgania obrazu , czyli statyw . Nie chcesz statywu to bez sensu większe powiększenie. Jeżeli odległość jest tak mała jak 1-2 kilometry to można mieć sprzęt o bardzo dużym powiększeniu  -nie przeszkadza ci atmosfera , nie ogranicza widoczności . Musiałbyś sam spojrzeć przez sprzęt - tak to można sobie  gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisał berkut123, nic dodać nic ująć. No, ewentualnie może mógłbym zaproponować jakąś lunetę obserwacyjną zamiast lornetki bo sam przed laty gdy bywałem regularnie na wybrzeżu to zabierałem taką lunetę 30-90x9 i statki obserwowało się bardzo przyjemnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiększenie 10x to mało. A powiększenie dajmy na to 20x to już tylko ze statywem. No można sobie niby oprzeć o coś lornetkę, ja czasem na siedząco opieram łokcie o kolana (mam TENTO 20x60), ale obraz i tak nie jest stabilny i bardzo denerwują drgania. Może jak ktoś ma ręce chirurga..., ale wątpię - duża lornetka jest ciężka i sam ciężar sprawia, ze trudno ją utrzymać w rękach.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Dementorin napisał:

Lornetka nie zawiera elektroniki. To metal/plastik i szkło. Więc stabilizacji nie ma.

Nie do konca się zgodzę. Są lornetki z optyczną stabilizacją obrazu, np. Canon: https://www.canon.pl/for_home/product_finder/binoculars/optical_image_stabilisation/18x50_is/

Na forum o tematyce astro jednak ciężko o opinie takiego sprzętu, bo taka stabilizacja nie ma sensu, gdyż większość obserwatorów używa statywów, ale nie tylko ze względu na potrzebę ustabilizowania obrazu, ale również odciążenia rąk przy kilkugodzinnych obserwacjach.

Natomiast do obserwacji statków - jak znalazł. Wszystko jest kwestią posiadanego budżetu. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyobrażenia, czego można się spodziewać po obrazach w lornetce. W załączeniu zdjęcie "stateczku". Odległość 4.2km, Canon 60D, SCT 8" (ogniskowa 2000mm). Oczywiście "ze stabilizacją" (na montażu astro, już nie pamiętam jakim) :D

IMG_7313.JPG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.