Skocz do zawartości

XI Zimowy Zlot Miłośników Astronomii - Lipowiec 2019


panasmaras

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Winter napisał:

Może dodamy do programu astrogiełdę ? :D

Oczywiście. Jeśli tylko ktoś ma coś do sprzedania/wymiany to jak najbardziej. Fajnie by było, gdyby każdy kto coś ma do "pchnięcia", żeby napisał w tym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.

W programie zlotu pojawiła się nowa pozycja, którą chciałem już wprowadzić na poprzednich zlotach, ale jak to w życiu bywa, plany są ale .....

Do rzeczy, chodzi o "Budowę teleskopów - walka drużyn". Musimy obudzić w sobie Adama Słodowego w świecie astronomii:)

 

Do dyspozycji będą: Tuby, listwy (np. na konstrukcję ażurowa), wyciąg 1.25/2", lusterko wtórne, folia do stworzenia lustra głównego, oraz ogólne narzędzia (piłka do drewna, śrubokręty, taśma szara :), wkrętarka itp.).

 

Zadanie. Zbudowanie teleskopu - system Newtona

Ocena: Wygrywa drużyna która zbuduje teleskop o jak najlepszej zdolności rozdzielczej (parametrach), drugim kryterium oceny będzie wygląd teleskopu.

Nagroda: Kilogram krówek i szampan dla najbardziej uzdolnionej drużyny.

 

Zapytacie jak zbudować lustro główne. Poniżej na filmiku pokazany jest moim zdaniem fantastyczny pomysł, jak w prostu sposób to wykonać. Oczywiście zdolność rozdzielcza / sprawność umówmy się, nie będzie tyłka urywała., ale chodzi tutaj o zabawę. Trzeba będzie wykonać takie lustro, wykonać wszelkie potrzebne obliczenia i po prostu zbudować teleskop :)

 

 

PS. Co sądzicie o tym pomyśle. Mam nadzieje, że dołączycie się do rozmowy, co by można było usprawnić, tak aby zabawa przebiegła gładko :)

 

Edytowane przez PawelBe
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, PawelBe said:

I mopa :)

A tak na poważnie, to pokrywy pozabieram, jak ktoś ma jakiś pomysł, jak można to usprawnić, ewentualnie jeśli ktoś ma u siebie jakieś podzespoły, to fajnie by było gdyby mógł zabrać ze sobą.

Ja mam 8" blanka, parę gradacji karborundu, beczkę i trochę smoły - zapasy z dawnych czasów ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, PawelBe said:

Oczywiście. Jeśli tylko ktoś ma coś do sprzedania/wymiany to jak najbardziej. Fajnie by było, gdyby każdy kto coś ma do "pchnięcia", żeby napisał w tym wątku.

Jeśli już będą chętni to ja bym nieśmiało sugerował oddzielny wątek do tego bo były już takie podchody w latach ubiegłych, zrobił się śmietnik i niewiele z tego wynikło.

Inna rzecz, że fanty do sprzedania można przecież wystawiać na naszej giełdzie z dopiskiem "odbiór na zlocie", albo któryś z adminów niech doda oddzielną kategorię tymczasową w dziale giełdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2019 o 12:07, Krzychoo226 napisał:

Odkurzacz i pokrywę z kubła na śmieci każdy zabiera na zlot ze sobą? :D

Jak mi parę lat temu profesor Władimir Brusow z MAI, opowiadał,że tak z synem prowizorycznego telepa zmajstrowali,to nie uwierzyłem. 

A, jeszcze jedno:

Na czym tą ponad  0,5metrową aperturę powiesić? I jak wykorzystać światło:

.Kwestia alusterka pomocniczego,czy może aparat w ognisku głównym powiesić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zloty, gdzie platformą jest astropolis, odbywają się, na wiosnę w okolicach pierwszego majowego nowiu, na jesień we wrześniowy nów i w zimie na przełomie stycznia i lutego oczywiście też w pobliżu nowiu. Są też inne fora astro, OZMA i "prywatne" mniej lub bardziej otwarte spotkania, gdzie termin wakacyjny jak najbardziej wchodzi w grę.

Edytowane przez Piotr4d
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2019 o 09:52, PawelBe napisał:

Przypominamy że do 14 stycznia jest termin wpłat za uczestnictwo w zlocie. W przyszłym tygodniu będziemy zamawiać wszystko na zlot, więc jeszcze raz prosimy o terminowe wpłaty.

Howk :)

 

PS. My się zimy nie boimy :)

Upss,coś się przelało! ;)

O pogadance pomyślę na dniach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propose zakrycia planetoidalnego,to niebo nad ranem 2 lutego 2019r. ok.6:00 będzie  wyglądać(o ile chmurw nie będzie) naprawdę fajnie. W  godzinę później, na tle zorzy porannej, praktycznie  7:00 rano dojdzie do zakrycia Saturna przez  Księżyc! Najpierw  o 6:55 za sierpem Księżyca zniknie Tytan. Saturn wyjdzie po zacienionej stronie Księżyca ok.7:45.  Rzecz rozegra się dość nisko nad horyzontem: 7..8 stopni. Myślę,że teleskopem powinno się to dać zaobserwować/sfotografować. To są dwa powody by wstać nad ranem.

Poza tym Wenus powinna pokazywać w teleskopie  "D". Aha, a o 4:50 zza Jowisza wychynie Io.

Zakrycie_planetoidalne_02_02_2019.jpg

Koninkcja_saturna_z_księzycem_02_02_2019.jpg

Zakycie Saturna przez Księzyc 02 02 2019.jpg

Edytowane przez don Pedro
Niechlujstwo językowe ;)
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie astrogiełdy - mam na sprzedaż :
- Canon 5d mark 2 mod
- SBIG 2000XCM
- korektor komy RCC1
- telekonwerter x2 Carl Zeiss Jena z gwintem M42
-
Filtr EOS Clip Astronomik UHC-E na APS-C
- Płyta montażowa wielofunkcyjna multi-plate 20x10 cm dovetail 21cm

- Jupiter 200mm na M42
- Samyang 8/3,5 Canon

- przejściówki, złączki, doveteile

Kupię :
- korektor komy MPCC


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie czy są jeszcze wolne miejsca?? Mam potworny kocioł z pracą i nie mogłem/nie mogę podjąć jednoznacznej decyzji z przyczyn niezależnych (ode mnie)

Przepraszam więc i zapytowywuję - czy można się dopisać na "last minute" ?

Muszę powiedzie, że info o zakryciu Saturna jest dla mnie wielkim (radosnym) zaskoczeniem (jak ja to mogłem przegapić???) i wabikiem - od obserwacji zakrycia Saturna zaczęła się na dobre moja przygoda z A...

 

Co do zakrycia planetoidalnego - zaraz będą newsy: 

- po pierwsze do akcji włączył się niezawodny @Piotrek Guzik, który przygotował szczegółową mapę miejscówek obserwacyjnych - link wkrótce. DZIĘKI PIOTREK!

- po drugie bezsenna noc zaćmienia Księżyca przez chmury okazała się całkiem płodna - mój pierwszy w życiu projekt na Arduino żyje i ma się dobrze!

Więcej o tym wszystkim w wątku "zakryciowym" jak tylko się ogarnę po 36godz maratonie :)

 

IMG_20190121_082035.jpg.fbe3ca4e7fc9da6aa445068800c24e07.jpg

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.