Skocz do zawartości

eq5 czy heq5 pod zestaw 4kg


ziebol1

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, cześć i czołem!

 

To mój pierwszy post, więc jestem trochę nieśmiały ;)

Od kilku lat robię nocne zdjęcia, głownie pejzaże, niedawno wkręciłem się w szerokokątne zdjęcia Drogi Mlecznej, używając podstawowego montażu skywatcher mini. Jednocześnie od kilku miesięcy po cichu wertuję sobie to i inne fora. W tej chwili leci do mnie nabyty w skutek łutu szczęścia WO GT 71. Planuję do niego podłączyć -na początek -lustrzankę APS-C, szukacz i kamerkę guidującą. Celem byłaby szerokokątna astrofotografia DS. W Krakowie, gdzie mieszkam warunki do tego typu fotografii są delikatnie rzecz ujmując- żadne. Natomiast ze względu na charakter pracy często mogę bywać w Beskidzie Niskim / Bieszczadach (samochodem). I teraz do meritum: początkowo chciałem mój zestaw montować na HEQ5 Synscan, ale mój wewnętrzny Krakus się odezwał i kusi mnie EQ5 Synscan. Udźwig 9 kg, przy wadze mojego zestawu około 4 kg- powinno starczyć... EQ 5 lżejszy (bardziej mobilny) i tańszy... czy rzeczywiście odczuję różnicę w jakości prowadzenia przy takiej wadze? Ja wiem, że HEQ5 jest bardziej przyszłościowy, ale sprzęt kupuję na chwilę obecną. W przyszłości jeżelibym się przesiadał na coś z większą ogniskową, to będzie to za kilka lat.... Jak wy to widzicie? 

 

Z góry dziękuję za porady,

Tomek

Edytowane przez ziebol1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż to rzecz podstawowa, najcięższa i wydawałoby się- zostaje z nami najdłużej. Teleskopy się zmieniają, pomysły na wykorzystanie też i łatwiej zmienić tubę niż monta. Co jeśli za chwilę będziesz chciał zmienić sprzęt na ważący 6-7 kg ? Poza tym - im większy zapas udźwigu tym stabilniejsze prowadzenie i dłuższe ekspozycje z guidingiem. 

Także jeżeli różnica w cenie nie jest porażająca wszedłbym w większy, czyli HEQ5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego nie iOptron?

https://www.astroshop.pl/paralaktyczne-z-goto/ioptron-montaz-cem25p-goto-ze-statywem/p,50076

Przyznam, że nie miałem nigdy SkyWatchera, ale miałem za to dwa iOptrony i porównując ich możliwości do SkyWatchera wg mnie iOptron wypada zdecydowanie lepiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, count.neverest napisał:

Sam szukam montażu do 5k, żeby jeszcze nadawał się do pakowania w samolot.

Fornax LightTrack II + FMW-200 Wedge zestaw jest mały, poręczny i bardo mobilny. Ponadto poprowadzi obiektyw 500mm przez 8 minut z błędem < 1". Testowane z obiektywami 300mm oraz 135mm - 8 minut, gwiazdy punktowe, bez dodatkowych guidingów, laptopów i plątaniny kabli w terenie. Ograniczenia: 6kg obiektyw z głowicą (12kg z przeciwwagą) oraz 120 minut na sesję. Potem trzeba wahadło cofnąć do pozycji wyjściowej (i przekadrować jeżeli chcemy dalej naświetlać). Coś za coś...

 

/WS 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

CEM25 ma udźwig porównywalny z EQ5, ale już jakość prowadzenia i konstrukcja mechaniczna jest na poziomie HEQ5 lub nieco wyżej. Czyli to taki dość dokładny, zgrabny montaż. Pod twój obecny teleskop będzie jak znalazł. Z drugiej strony przesiadając się na coś większego będziesz musiał też zmienić montaż na większy. Jednakże, CEM25 będzie na pewno bardzo wygodnym w użyciu, lekkim i przystępnym rozwiązaniem.

 

Odnośnie serwisu @Tayson?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po pierwszym podlaczeniu CEM60-EC padla os RA, totalnie martwa.

 

Napisalem kilka maili do PRODUCENTA. Taka jest procedura, zeby najpierw informowach ich, a potem dilera.

Po kilku mailach i kilku testach z mojej strony zaoferowali sie ze wysla mi na wymiane plyte glowna RA. Nikt ode mnie nie chcial zadnego dokumentu zakupu, zdjec , czy filtmow z usterka. wystarczyly maile.

Finalnie postanowilem jednak odeslac swoj montaz do Astroshopu. Serwis trwal 3tyg. Niestety nie wiem, gdzie w tym czasie podziewal sie montaz.

Wrocil do mnie w pelni sprawny jedynie z karteczka, ze testy po serwisie wypadly pozytywnie. Brak zadneg podpisu, pieczatki, taki wydruk NN.

 

Wszystko dziala - to najwazniejsze.

Kontakt mailowy z producentem BARDZO SPRAWNY I RZECZOWY.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy planujesz zakupić? Do mnie iOptron dojedzie za 2 dni i również zrobiłem przesiadkę z dobrego egzemplarza Star Adventurer (pełna wersja). O ile pogoda się trochę poprawi i jakąkolwiek gwiazdę zobaczę na niebie, mogę zrobić testy 150-1200mm. Mi samemu bardzo brakowało jakiejś recenzji na rodzimym forum, montażu w opcji bez enkodera.

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tayson: Dzięki z a rzeczową odpowiedź.

 

@count.neverest

Godzinę temu, count.neverest napisał:

A kiedy planujesz zakupić?

 Jeszcze w tym tygodniu na astroshopie. Pod koniec stycznia jadę w Bieszczady na kilka dni, więc wtedy będę uczył się / testował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, count.neverest napisał:

A kiedy planujesz zakupić? Do mnie iOptron dojedzie za 2 dni i również zrobiłem przesiadkę z dobrego egzemplarza Star Adventurer (pełna wersja). O ile pogoda się trochę poprawi i jakąkolwiek gwiazdę zobaczę na niebie, mogę zrobić testy 150-1200mm. Mi samemu bardzo brakowało jakiejś recenzji na rodzimym forum, montażu w opcji bez enkodera.

Miałeś oryginalny klin paralaktyczny czy produkcji z aliexpress? Pytam bo przyszłościowo widzę ten montażyk jako opcję mobilną dla siebie i natknąłem się na opinię, że te oryginalne kliny były mało stabilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziki Kupiłem pełen zestaw w Delta Optical w Gdańsku. Klin był stabilny, zero zastrzeżeń co do tego. Pokrętła ustawienia azumutu słabo trafiały w ten "popychacz", klin rozkręciłem, podokręcałem wszystko co było luźne i sprawował się precyzyjnie. Jedynie podziałka kątowa nie była dokładna, był błąd ok 1-2 stopnie, ale nie zwracałem na to uwagi, bo używałem lunetki. To zgrubnego ustawienia wysokości zupełnie wystarczyło. I uważam, że dostałem bardzo dobrze prowadzący egzemplarz. Z ali bym nie zamówił z prostego powodu- nie umiałbym wytrzymać tyle czasu :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dziki napisał:

Miałeś oryginalny klin paralaktyczny czy produkcji z aliexpress? Pytam bo przyszłościowo widzę ten montażyk jako opcję mobilną dla siebie i natknąłem się na opinię, że te oryginalne kliny były mało stabilne.

Ja nie mam zastrzeżeń, co do stabilności. Co prawda śruba rzymska do regulacji wysokości wykazuje pewien luz (co chyba jest nieuniknione), ale po dokręceniu bocznych blokad nie jest to problemem. Jedyne co mi się w tym klinie nie podobało to małe śrubki azymutu - wymieniłem na większe. Jak na ten rozmiar montażu, to klin raczej ok.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.