Skocz do zawartości

Almanach Astronomiczny 2019


Prezes

Rekomendowane odpowiedzi

Zainteresował mnie temat komety 289P/Blanpain. Wg Almanacha ma być widoczna nawet gołym okiem. O tyle mnie to zdziwiło, że o takich kometach a szczególnie okresowych wie się i kilka lat do przodu. Poszukałem trochę informacji na jej temat i znalazłem fajne opracowanie na stronie kometarnego guru  - Seiichi Yoshidy http://aerith.net/comet/catalog/0289P/index.html. Autor studzi zapały, kometa będzie dostępna do obserwacji wysoko na niebie (w grudniu w czasie peryhelium) ale jej spodziewana jasność jest prognozowana na 17.5 mag. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do komety Blanpaina, to tak wynika z aktualnych elementów orbity. Są jeszcze więksi optymiści ode mnie: http://hemel.waarnemen.com/kometen/2019-12__289P-Blanpain.html

Z tym "wysoko na niebie" bym polemizował. Gdy będzie przechodzić przez peryhelium 21 grudnia, pod koniec zmierzchu żeglarskiego będzie na wysokości 40 st nad horyzontem (przy jasności 6mag?). Pamiętajmy, że będzie wtedy w odległości tylko 0,16 j.a. od Ziemi, czyli blisko (10 stycznia 2020 będzie 0,09 j.a.). Nie wierzę, żeby miała tylko 17.5 mag. A tak w ogóle, komety są nieprzewidywalne. Poczekamy, zobaczymy (albo nie :-) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Prezes napisał:

Pamiętajmy, że będzie wtedy w odległości tylko 0,16 j.a. od Ziemi, czyli blisko (10 stycznia 2020 będzie 0,09 j.a.). Nie wierzę, żeby miała tylko 17.5 mag. A tak w ogóle, komety są nieprzewidywalne. Poczekamy, zobaczymy (albo nie :-) )

W 2003 roku była 0,0249 j.a. od Ziemi i miała wtedy jasność ledwie 14 mag. Na jakiej podstawie w ogóle można przypuszczać, że tym razem będzie mieć aż 5 mag, chociaż będzie prawie 4 razy dalej? Bo jeśli na takiej, że komety są nieprzewidywalne i może jej się przytrafić wybuch, to dla każdej komety krótkookresowej, która ma osiągnąć jasność 15 mag można byłoby prognozować, że będzie widoczna gołym okiem ;).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Być może jest to już poprawione, bo pobrałem Almanach jakiś czas temu, ale niedawno zauważyłem, że wdarła się jeszcze nieścisłość na str. 209 Almanachu. Przy opisie zjawiska nr 28 napisane jest, że  w Olsztynie będzie ono widoczne już następnego dnia po północy, o godzinie 0:06.6, zamiast, że tego samego dnia po godzinie 6, o 6:06.6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.