Skocz do zawartości

Planetarny Plossl


Jendrako

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pytanko odnoœnie krótkoogniskowych okularów z rodziny Plossl. Z tego co wyczytałem nie sš one polecane. Czy faktycznie sš takie złe? Kupuję niedługo teleskop Soligora o ogniskowej 800mm i zwierciadle 200mm. Może i nie jest on przeznaczony do planet, ale chciałbym na nie też popatrzeć. Szukam więc odpowiedniego okularu o ogniskowej 4-9mm do 150zł. W takim przedziale cenowym sš chyba tylko Plossle, więc czy wogóle opłaca się na nie wydawać kasę?

 

 

Z góry dzięki! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mają także nieostrość na brzegu pola i spore odblaski od różnokolorowych warstw więc nazwanie tych chińskich wyrobów planetarnymi okularami to chyba jakieś nieporozumienie :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossl 9mm jeszcze ujdzie. Krótszy już raczej nie. Sam mam plossla Vixena 9mm i uważam,

ze na jak swoje 89 zł jest to dobry zakup. Moja rada, to kup plossla 9mm i zbieraj na lantana 5-6 mm. No chyba, że jesteś bardzo cierpliwy, to wtedy nie kupuj plossla i zbieraj na lantana :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. To jest napewno najlepszy plossl przez jaki kiedykolwiek patrzyłem. Nie ma w nim żadnych odbić o czym można poczytać w postach o tanich okularach ED i jest świetny kontrast.

Sprzedaję go ponieważ kompletuję okulary do bina, nie oglądam już jednym okiem.

Gdybym miał dwa takie to by było OK, ale nie mam, a nie dokupię za 100 E nowego + koszt porzesyłki 18 E + koszt opłaty bankowej 45 zł.

Zresztą bino jest dwucalowe z ducalowymi barlowami.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiego ortoskopa jakie są obecnie w sprzedaży, ale miałem starszego produkcji Zeissa byłego DDR, pięciosoczewkowego w dwóch grupach. Soczewka oczna była klejonym achromatem. Obecnie dostępne na rynku mają soczewkę oczną pojedynczą. Ten orto miał mniejsze pozorne pole (ok. 45 st) i moim zdaniem był gorszy od tego plossla do planet. Televue Plossl daje obrazy bez zarzutu w całym swoim 50 stopniowym polu. Nie patrzcie na ilość soczewek tylko na jakość. Nie jest powiedziane, że okular sześcio czy siedmiosoczewkowy musi dać lepsze obrazy od czterosoczewkowego plossla. Wiadomo, że jak okular ma pole 67-82 stopnie to nie da się go należycie skorygować prostą konstrukcją. Im mniej soczewek i precyzyjniejsze ich wykonanie tym okular będzie lepszy. Soczewki też wykonuje się z pewną dokładnością tak samo jak lustra i kiepska firma może zrobić superbubel z dziesięciu soczewek. Nagler wcale nie daje lepszych obrazów od tego plossla lecz oferuje większe pole i stąd jego skomplikowana konstrukcja i wysoka cena. Przykładem może być słynny zaledwie czterosoczewkowy obiektyw fotograficzny Tessar , który w precyzyjnym wykonaniu Zeissa jeszcze dzisiaj jest konkurencyjny i stosuje się

go w nowoczesnych cyfrówkach. Dla wzrostu powiększenia kątowego można zastosować barlowa, ale musi to być bardzo dobry barlow, najlepiej APO, którego można dostać w DO za 385 zł. Z takim barlowem ogniskowa wyniesie 6,5 mm i moim zdaniem nie ma sensu stosować krótszych okularów w naszych warunkach. Powiększenie 200x dla dobrego reflektora jest moim zdaniem maksymalnym powiększeniem użytecznym. Dla refraktora APO można skusić się na powiększenia 250-300x, co może mieć miejsce kilka razy w roku. Nigdy nie kupiłbym jakiegoś ED niewiadomej firmy za 150 zł. Lepiej już kupić ruskiego SP.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Jeszcze dodam, że nie jest to okular dla osób, które muszą używać okularów. LER wynosi 8 mm, ale to jest za mało dla "okularników".

Miełam swego czasu też Plossla Televue 8mm w ręku i potwierdzam jego wysoką jakość i nienaganną stylistykę obudowy:

 

Optyka na osi na 5

 

Optyka na brzegu pola na 4

 

Oddalenie źrenicy niecałe 6mm czyli ocena na 3+

 

Biel obrazu na 4+

 

design obudowy na 5

 

warstwy MC na 5

 

Ale z korekcją astygmatyzmu to był tylko zwykły Plossl z polem pod 52* i ładnie ostro widoczną diafragma polową, choć w pięknej obudowie a i tak planetarnym bym go raczej nie nazywał jeśli chodzi o korekcję brzegowych aberracji jak astygmatyzm i chromatyzm powiększenia :unsure:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z korekcją astygmatyzmu to był tylko zwykły Plossl z polem pod 52* i ładnie ostro widoczną diafragma polową, choć w pięknej obudowie a i tak planetarnym bym go raczej nie nazywał jeśli chodzi o korekcję brzegowych aberracji jak astygmatyzm i chromatyzm powiększenia :unsure:

 

Na pytania o okulary "planetarne" zawsze krytykujesz ED, podając że mają nieostry (różne aberracje) brzeg pola. Rodzi to wątpliwość następującą:

Przy oglądaniu planet (oczywiście nie dotyczy to Księżyca, uważanego przez niektórych za składnik podwójnego układu planetarnego z Ziemią) zajmują one niewielką centralną część pola widzenia. Dla planet NIEOSTROŚĆ SKRAJU POLA nie ma żadnego znaczenia! Pewnie, że ogólna jakość obrazu na tym cierpi ale gdybym ja sie przymierzał do planet i do specjalnego okularu - zwracałbym uwagę (jeśli chodzi o jakość obrazu) WYŁĄCZNIE NA ŚRODEK POLA. Gdyby środek był jak brzytwa, bez błędów chromatycznych to do planet byłoby świetnie!

Oczywiście zaraz ktoś mi powie że obraz księżyców Jowisza byłby niedoskonały. Ale te księżyce w dużej odległości kontowej od planety przy skrajnych powiększeniach i tak się nie zmieszczą w polu!

 

Januszu! Jaka ikona teraz SALUT godnie zastąpi? Bo jakoś nic stosownego nie widzę! :)

 

Astrodziadek: hm... dla okularników żadne krótkie okulary nie są za dobre... Może krótkowidze zamiast kupować drogie lantany za zaoszczędzone pieniądze powinni zrobić chirurgiczną korekcję oka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla okularników pozostają okulary o dłuższych ogniskowych i dużym LER plus dobry barlow. Nie ma sytuacji bez wyjścia, ale jest to jakieś ograniczenie w swobodnym doborze okularów. Powracając do tego plossla, korekcja obrazu na samym brzegu zasługuje na ocenę 4 w porównaniu z oceną 5 na osi, czyli nie jest tak źle. Akurat najgorzej jest skorygowana dystorsja, co w przypadku obserwacji astronomicznych nie jest takie istotne. Aberacje sferyczna i chromatyczna są bardzo dobrze skorygowane, o dwie klasy lepiej niż w ruskich SP czy innych firm jak Celestron, Antares, Soligor, Bresser (dawny). Akurat mam te wszystkie plossle tylko o różnych ogniskowych (dłuższych). Odnośnie pytania czy jest lepszy od ortoskopa czy nie to trudno powiedzieć. Wszystko zależy jaki to będzie ortoskop (czytaj za jaką kasę). Te okulary też składają się z 4 soczewek, czyli stopień komplikacji budowy jest podobny. Ja osobiście wolałem patrzeć przez tego plossla ponieważ pole jest 50 st. a nie 40-45 jak w orto. Mnie to bardzo przeszkadzało. Nie ma też co liczyć na jakieś cuda z kiepskim teleskopem. Dobry okular można docenić tylko z dobrym teleskopem. Poza tym pogoda to jest 80% powodzenia i trzeba o tym pamiętać.

Śmieszą mnie ogłoszenia o super okularach ED za 150 zł albo typu - "kupię okular planetarny do 100 zł." No, może jeśli ktoś sprzeda za bezcen używany dobry okular to tak, ale nie ma szans kupić nowego dobrego okularu za te pieniądze.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.