Jump to content
Sign in to follow this  
Paether

Nasza optyka z umierających gwiazd...

Recommended Posts

rhooooooooo.jpg

 

Wszyscy jesteśmy dosłownie stworzeni z gwiezdnego pyłu. Wiele pierwiastków chemicznych, które składają się na naszą planetę i nasze ciała, zostało utworzonych bezpośrednio przez gwiazdy. Wykorzystując nowe badania wykorzystujące obserwacje Kosmicznego Teleskopu Spitzera, podaje się po raz pierwszy, że krzemionka została wykryta w pozostałościach dwóch odległych supernowych.

 

Korzystając z teleskopu Spitzera, zespół był w stanie wykryć unikalny "odcisk palca" krzemionki w dwóch supernowych, Cassiopeia A i G54.1 + 0.3, w oparciu o określoną długość fali emitowanego światła. 

Dane pochodzące z Obserwatorium Kosmicznego Herschela były w stanie uzupełnić to odkrycie i dostarczyć szacunkową ilość krzemionki wyprodukowanej podczas każdej eksplozji. W całym Wszechświecie zaobserwowano dużą ilość pyłu krzemionkowego, ale do tej pory naukowcy nie byli w stanie dokładnie z pewnością określić miejsc, w których się on tworzy.

 

W sumie krzemionka stanowi około 60 procent skorupy ziemskiej. Szczególna forma krzemionki - kwarc, jest głównym składnikiem piasku.

Rozejrzyj się teraz i istnieje duża szansa, że zobaczysz ten materiał. Główny składnik wielu rodzajów skał na Ziemi jest stosowany w przemysłowych mieszankach piasku i żwiru do produkcji betonu na chodniki, drogi i budynki. Jedna z form krzemionki - kwarc, jest kluczowym składnikiem szkła, w tym szkła używanego produkcji naszych luster czy soczewek...

 

Gdy kolejny raz użyjesz swojego sprzętu optycznego, pomyśl że jakaś gwiazda musiała umrzeć, żebyś Ty mógł podziwiać inne...

 

http://www.cardiff.ac.uk/news/view/1371708-glass-made-from-exploding-stars

https://www.nasa.gov/image-feature/exploding-stars-make-key-ingredient-found-in-glass

 • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomyślę o tym, gdy będę rozpisywała równanie trawienia krzemionki przez fluorowodór :)

 

SiO2 + 4 HF --> SiF4 + 2 H2O.

 

Lotne resztki umarych gwiazd w postaci SiF4 unoszą się ze zlewki ku niebu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Warto dodać pewną konkluzję na bazie tego doniesienia.
Do tego momentu obstawiano raczej, że tego typu pyły, obserwowane w obłokach, powstają gdy długo żyjąca gwiazda (np podobna do Słońca) pod koniec życia generuje silny wiatr gwiazdowy i w nim ulatują takie składniki.

To odkrycie pozwala jednak mieć nadzieję, że już pierwsze pokolenia gwiazd, wybuchające jako supernowe, tworzyły rozmaite pyły, także krzemionkowy.


Umożliwiałoby to wkrótce potem powstawanie planet skalistych, dość podobnych do Ziemi.  
Pesymistyczna hipoteza, że cywilizacje w kosmosie zaczęły powstawać dopiero niedawno (najwyżej kilka miliardów lat temu) byłaby obalona.

 

Inspiracja:
Świat nauki 3/2019 - Shannon Hall komentujący to właśnie odkrycie.

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 166 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.