Skocz do zawartości

Q2 Machholz


Rekomendowane odpowiedzi

Gobo, wymiatasz tymi fotkami :), a jeśli dodać do tego że robisz je z miasta zwykłym ruskim teleobiektywem to już wogóle jestem pod wrażeniem. Bardzo podoba mi sie naturalność tych fotek, to że nie są zbyt mocno obrabiane. No i wole Twoją "niebieską" wersje od "zielonej" Limaxa. Może odrobinke za jasne jest tło (albo ja mam jaśniej ustawiony monitor) ale już to sobie skorygowałem :).

 

Ale przy okazji zepsułeś mi też troche humor <_< bo bardzo podobała mi sie moja fotka do póki nie zobaczyłem tej Twojej :rolleyes:

Ale jak na kompakt w miejskich warunkach to efekt chyba tez całkiem niezły:

Q2_Machholz_2.jpg

Olympus C4000, 4 x 6 sek, iso 400, f2.8, F(eqv)=96 mm, odszumione w NI + kilka poprawek w PS.

Niestety nie mam prowadzenia wiec musze sie ograniczać do nieco krótszych czasów naświetlania żeby otrzymać punktowe obrazy gwiazd. Przy 16 sekundach naświetlania efekt byłby pewnie zauważalnie lepszy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsza kometa zaobserwowana i zfotografowana w dolinie chochołowskiej.

Wiało momentami przeokropnie ale kilka ujęć udało się mniej więcej poprowadzić (niestety na montażu azymutalnym ETXa 125).

Kometka była dziś przepięknie widoczna , w lornetce z wyraźnymi warkoczami.

Sprzęt na montażu ETX w roli koziołka na razie jeszcze w pozycji horyzontalnej ,Canon 300D + ob. Canon 24-85 (85mm).

2x220 sek. ISO800 -darki , f5.0, crop klatki (około 50%).

Celowo trochę "przeprocesorowałem" aby bardziej pokazać warkocz.

M45MACHHOLZ.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, wszystko może sie znudzić, komety też na jakiś czas. Pamiętną Hale-Bopp obserwowałem przez ponad rok bez przerwy, wykonałem ponad sto obserwacji i nie wiele mniej zdjęć, ale pod koniec okresu jej widzialności cieszyłem się że odchodzi. B)

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, od jakiegoś czasu śledziłem forum ale nie miałem żadnych ciekawych zdjeć, ale teraz nadażyła się okazja wiec prezentuje co mi się udało wymodzić:

Są to pojedyncze ekspozycje

 

sama kometa

600" na ISO 100

Kometa z Plejadami:

120" na ISO 100

120" na ISO 800

 

Odjęte darki

 

Aparat Canon 300D

obiektyw Pentacon APO 4/300

prowadzenie na UJ'otowskim Maksutovie.

 

Noc z Soboty na Niedziele, wiało potwornie i trzęsło troche teleskopem, a pozatym niebo świeciło na tyle żeby zamaskować warkocz :(

 

Zostawiam wam do oceny :)

post-1537-1105311778_thumb.jpg

post-1537-1105311890_thumb.jpg

post-1537-1105312065_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, wszystko może sie znudzić, komety też na jakiś czas. Pamiętną Hale-Bopp obserwowałem przez ponad rok bez przerwy, wykonałem ponad sto obserwacji i nie wiele mniej zdjęć, ale pod koniec okresu jej widzialności cieszyłem się że odchodzi.  B)

 

Rok czasu to miała prawo się znudzić. Dobrze, że światek kometarny jest tak zróżnicowany, kometki takie i owakie, z warkoczmi lub bez, małe - duże.

 

MateuszZ. nie mogę odpisać Ci na PW (wyskakuje monit o zapchanej skrzynce) więc tu napiszę odp.

 

Długości warkocza nikt nie jest w stanie przewidzeć na 100% lecz patrząc na orbitę komety wydaje mi się, że warkocz stanie się najlepiej widoczny ok. 24 I 2005 r. gdy kometka bedzie w Perseuszu (blisko Mirfaka). Niestety wówczas na niebie oprócz komety bedzie też Księżyc. Bez Księżyca można "łapać" kometkę do ok. 19/20 I 2005 r. lecz bedzie ona niżej nad płn-zach horyzontem (w w/w nocy).

 

Pozdrawiam, to są tylko moje przypuszczenia.

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

morze to ogon po waszemu ?

 

 

Jest dokładnie tak jak napisałes. Na ogon komety można powiedzieć kita (kitę ma lis) lub warkocz i wszyscy będą wiedzieć o co chodzi.

Przy okazji serdecznie witam na pokładzie.

Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Sarn obecnie na Ukrainie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dokładnie tak jak napisałes. Na ogon komety można powiedzieć kita (kitę ma lis) lub warkocz i wszyscy będą wiedzieć o co chodzi.

Przy okazji serdecznie witam na pokładzie.

Moja rodzina od strony ojca pochodzi z Sarn obecnie na Ukrainie.

 

Dzieki, Mirek, zadlugo nie byw u Was , potrochy zabywam jezyk , teraz juz wiem - kita to taky puszysty ogon ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dziś w nocy zaraz po zachodzie Księżyca zfociłem Kometę. Przynajmniej raz udało mi się uchwycić w miarę widoczny warkocz:).

Pozdrawiam

canon 300d, soligor MT 800, 63 sekundy i zdjęcie niżej 53 sekundy, ISO 1600

Obydwa: poprawiona jasność i kontrast oraz balans kolorów w PS

IMG_2471em.jpg

IMG_2473e2m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.