Skocz do zawartości

AstroHelper - aplikacja mobilna na Android / iOS


r.ziomber

Rekomendowane odpowiedzi

Rozpoczalem pisanie prostej aplikacji astronomicznej na urzadzenia mobilne. Czy moglbym pilnie* prosic Was o sugeste funkcjonalnosci, ktorej potrzebujecie na swoich telefonach? Zaznaczam, ze jestem w tej materii bardzo poczatkujacy i nie wymagajcie prosze ode mnie np obslugi kamer CCD i autoguidingu :)
Obecna funkcjonalnosc:
- obsluga GoTo teleskopu za posrednictwem przystawki Bluetooth do pilota. Umozliwia ustawienie czasu i wspolrzednych teleskopu dzieki pomocy GPS w telefonie. Pozwala rowniez na wpisanie wspolrzednych obiektow, ktorych nie ma w bazie pilota.
Bluetooth_GoTo_Telescope.thumb.png.506dbd608cefce87f8cc51e4d947a3e1.png
 
- obsluga interwalometru do lustrzanki cyfrowej z Bluetooth. Opis sprzetu symulujacego wezyk spustowy, z ktorym laczy sie program:
DSLR_remote_controller_Android_app.png.b4a7b5ef9439df29dea5b2017def4f09.png
- kalkulator astrofotograficzny / obserwacyjny
 
- slider chwilowo sluzy jedynie zabawie. Po przerobkach byc moze ta karta obslugiwac bedzie np motofocus teleskopu.

 

Korzystam z "lamerskiego" i niezalecanego srodowiska Apache Cordova (PhoneGap), ale mam ku temu kilka powodow. Dolaczam biblioteke do komunikacji szeregowej poprzez Bluetooth https://github.com/don/BluetoothSerial
 
(*) Niestety mam niewiele czasu na napisanie, gdyz do testow uzywam telefonu pozyczonego od kolegi, ktory jest wystawiony na sprzedaz (telefon, nie kolega). Moja prehistoryczna Motorola Milestone z Androidem 2.2 nie spelnia minimalnych wymagan.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Z tego co pamiętam w Android Studio jest świetny emulator i można testować aplikacje bez użycia telefonu :)

Ok, ale wiekszosc programu to Bluetooth i protokol komunikacyjny producenta teleskopu.

https://www.meade.com/support/TelescopeProtocol_2010-10.pdf

https://s3.amazonaws.com/celestron-site-support-files/support_files/1154108406_nexstarcommprot.pdf

 

Pol biedy z wyzwalaczem do lustrzanki, bo protokol komunikacyjny moge dowolnie zmieniac.

DSLR_intervalometer_Bluetooth.jpg.d1499a98f57ff31a4c3a8a185b539b86.jpg

 

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję temu projektowi!
Czy jest przewidziana obsługa montaży (np. SkyWatcher) po BT wpinanych zamiast pilota (bezpośrednio w montaż)?
Zakładam, że pewnie nie, ponieważ cała konfiguracja i obsługa GoTo będzie po stronie pilota SynScan, a tylko odpowiednimi komendami będzie "wyzwalany" określony obiekt?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do tej pory myslalem jedynie o "wspomaganiu" pilota podlaczonego kablem RS-232 do przystawki z Bluetooth HC-05 albo HC-06 i konwerterem MAX3232.

W przyszlosci moze pomysle o protokole EQMOD EQDIR (czy jak mu tam).

Na zdjeciu wersja z WiFi, ale Bluetooth wyglada prawie identycznie.

post-510-0-27874500-1466566548_thumb.jpg

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chętnie też zmajstruję Twój kontroler pod arduino, choć nieco odstrasza brak jakiegokolwiek opisu funkcjonalności (chyba, że ja nie potrafię znależć.

 

Jeśli mówimy o obsłudze lustrzanek, to wydaje mi się, że de facto "standardem" jest komunikacja przez wi-fi a nie BT, więc może warto o tym pomyśleć w przyszłości.

Dzięki temu zyskasz jako potencjalnych userów szerokie grono ludzi, którzy mają dslr'y a nie chce im się majstrować przy arduino.

Vide programy takie jak dslrcontroler, qdslrcontroler, digicamcontrol i in.

O ile się nie mylę większość "szacownych" lustrzanek ma wbudowane wifi a BT nie. 

 

Gdybyś zdecydował się na ruch w tę stronę, byłoby słodko, gdyby program obsługiwał także zmodowane routery pod openwrt - szczegóły tu (po co wyważać otwarte drzwi)

https://dslrcontroller.com/how-to.php

Wgranie firmware'u do routerka to jednak inna bajka niż budowa projektu na arduino.

 

Ja też chętnie widziałbym obsługę montaży z BT (lub wifi) wpiętym bezpośrednio (bo sam takie posiadam, he he)

 

Fajna byłaby moim zdaniem funkcja wspomagająca ustawianie na polarną (bo to odwieczna zmora, przynajmniej moja)

 

Mistrzostwem świata byłaby jednak funkcja obsługi/podglądu guidera w stylu StarsPi - ten projekt wydaje się być martwy, a następcy nie widać, podczas kiedy apek obsługujących

wyzwalanie dslr'ów czy timelapsy jest sporo, podobnie jak astro-kalkulatorów.

 

Trzymam kciuki - możesz liczyć na mnie jako beta-testera :)

Pozdrawiam

Nikodem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Agent Smith napisał:

Chętnie też zmajstruję Twój kontroler pod arduino, choć nieco odstrasza brak jakiegokolwiek opisu funkcjonalności (chyba, że ja nie potrafię znależć.

Obecnie mam gotowe trzy rozne wyzwalacze (Bluetooth, WiFi i kablowy). Koncze wersje "wszystko w jednym" (sterowana przez WiFi, Bluetooth i enkoder na obudowie + wyswietlacz), oparta na ESP32.

Opis konstrukcji poprzednich:

Radiowy (WiFi) wyzwalacz czasowy (interwalometr) dla lustrzanki - time-lapse nocnego nieba

Wyzwalacz czasowy (interwalometr) dla lustrzanki na Arduino - time-lapse tranzytu Merkurego

 

Interwalometr przewodowy:

DSLR_Intervalometer_beta.jpg.426d426f7802377b2094a8be05a82a91.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, r.ziomber said:

Obecnie mam gotowe trzy rozne wyzwalacze (Bluetooth, WiFi i kablowy). Koncze wersje "wszystko w jednym" (sterowana przez WiFi, Bluetooth i enkoder na obudowie + wyswietlacz), oparta na ESP32.

 

Dzięki, chętnie się zagłębię, fajnie to zaczyna wyglądać. Ale jako uparciuch i złośliwiec zakrzyknę: skoro "wszystko w jednym" gdzie wersja IR??? ;)

Niektóre całkiem fajne aparaciki mają zdalny wyzwalacz tylko na IR. 

 

Dygresja:

Ja przerabiałem ten temat z Canonem M, są rozmaite apki typu IR Remote, które zwykle wymagają wbudowanego w komórczaka IR sendera (nie mam) więc były ćwiczone rozmaite wcielenia IR Blastera, z których najlepiej wspominam ten zrobiony na kolanie z dwóch diodek i wtyczki, co w połączeniu z najtańszym odbiorniczkiem BT audio dawało system bez kabli - ale wiązało komórkę. Dobrze tu wspominam apki irplus WAVE czy też prostego gotowca Audio IR.

Skończyło się na wlutowaniu w najtańszy gotowy wyzwalacz IR do Canona gniazdka równolegle do pstryczka, do którego to gniazdka można podłączyć dowolny klasyczny wężyk/pilot i gotowe :)

Działało także z moją ulubioną apką TriggerTrap - n.b. od kiedy firma TT  padła zostawiając swój projekt jako open source (za co wielkie brawa!!) chińskie dongle można kupić na amazonie po 20 zł - np. https://www.amazon.co.uk/gp/product/B009ABS494

Wspomnę dla kompletności, iż są dedykowane programowalne piloty na IR do aparatów, np. http://www.jjc.cc/index.php/Product/product_info/id/231

 

To wszystko oczywiście robiłem w ramach perwersji, bo główną zaletą Canona M (wersja pierwsza czyli bez numeru) jest istnienie do niego builda Magic Lantern - co oczywiście zaspokaja potrzeby nawet wybrednych timelapsiarzy i czyni wszelkie zewnętrzne wyzwalacze IR zbędnymi, samo pstryka i skrypty można nawet sobie pisać jakby ktoś chciał.

Z tego to powodu ten prosty aparacik u mnie zostaje, kolejne wcielenia eMki są na innym procesorze, którego spece z MagicLantern nie potrafią rozgryźć (niestety)

Koniec dygresji :)

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wyzwalacz IR mialby sens, zwlaszcza w polaczeniu ze strona internetowa.

1. Uczymy "pudelko" sygnalow z gotowego pilota albo znajdujemy kody w Internecie. Bedzie moglo wtedy udawac firmowy wyzwalacz i "migac" do aparatu.

2. Kladziemy "pudelko" przy aparacie w jakiejs zdalnej lokalizacji, ale w zasiegu sieci WiFi.

3. Wchodzimy przez Internet na strone "pudelka", a to zdalnie wyzwala za nas aparat.

DSLR_remote_controller_screenshot.png

 

Zapewniloby to obsluge jeszcze wiekszej liczby aparatow.

Edytowane przez r.ziomber
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2018 o 23:08, jgoluch napisał:

Kibicuję temu projektowi!
Czy jest przewidziana obsługa montaży (np. SkyWatcher) po BT wpinanych zamiast pilota (bezpośrednio w montaż)?
Zakładam, że pewnie nie, ponieważ cała konfiguracja i obsługa GoTo będzie po stronie pilota SynScan, a tylko odpowiednimi komendami będzie "wyzwalany" określony obiekt?

Sterowanie montażami SW po BT działa już dawno, są na forum ludzie ogarniający takie moduły. Z PC działa bez problemu. Z tel nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, monter napisał:

Sterowanie montażami SW po BT działa już dawno (...) Z tel nie sprawdzałem.

Nie chodzi tu o sterowanie PC, bo ten temat jest powszechnie opisany i działający.
W przypadku sterowania telefonem np. przez SkySafari czy inną aplikacją (moduł BT wpięty zamiast pilota SynScan) nie jest to już takie proste.
Na forach dawniej opisywany był sposób połaczenia przy uzyciu pośredniej aplikacji Virtuoso App.
Niestety od jakiegoś czasu jest zdjęta ze sklepu, a jej ostatnie wersje (zamieszczone w necie *.apk) w wielu przypadkach (w tym u mnie) crashują na urządzeniach z Androidem (sprawdzałem z wersjami od bodajrze 6 do 8 na różnych urządzeniach).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2018 o 18:01, Pkurek napisał:

Może jakiś informator o nadchodzących imprezach astronomicznych

Pewnie moglbym dodac powiadomienia dla kalendarza, o ile tylko takie cos byloby przydatne. Chyba dubluje funkcjonalnosc aplikacji Google.

Myslalem o jeszcze innym powiadomieniu: czujnik deszczu zostawiany przy teleskopie. W razie czego wlacza alarm na telefonie :)

Wzglednie czujnik zachmurzenia alarmujacy, ze warto wyjsc z domu.

W dniu 19.12.2018 o 18:01, Pkurek napisał:

jakaś mała reklama? np. Astropolis

Przypuszczam, ze bedzie to aplikacja na tyle niszowa, ze o jej istnieniu dowiecie sie z Astropolis, a nie o istnieniu Astropolis z poziomu aplikacji ;-)

 

W dniu 19.12.2018 o 18:01, Pkurek napisał:

Czy przewidujesz wersję po polsku?

Pewnie tak, ale jako skrajny matol (problemy z nauka pamieciowa i poznawaniem jezykow obcych) bardzo polecam uzywanie angielskich wersji aplikacji oraz czytanie tekstow w jezyku obcym o rzeczach, ktore nas interesuja. Nawet jesli jest to na poczatku bolesne i frustrujace, z biegiem czasu przynosi wymierne rezultaty. Gdyby nie to, ze od dawna zmuszam sie do uzywania jezyka angielskiego w zyciu codziennym, teraz nie umialbym nic.

Znajomosc tego jezyka otworzy nam dostep do najwiekszej ilosci informacji przydatnych w wielu dziedzinach.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/hframe.html

https://stackoverflow.com

https://www.quora.com

http://www.cplusplus.com/reference/

i miliardow innych...

 

PS. Wyzwalacz do lustrzanki "wszystko w jednym" (WiFi, Bluetooth i przyciski na obudowie) sterowany przez w.w. aplikacje prawie gotowy.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/19/2018 at 10:53 AM, monter said:

Sterowanie montażami SW po BT działa już dawno, są na forum ludzie ogarniający takie moduły. Z PC działa bez problemu. Z tel nie sprawdzałem.

No... większość (o ile nie wszystkie) z funkcjonalności, o których tu dyskutujemy jest już od dłuższego czy też krótszego czasu dostępna w innych aplikacjach czy programach - tutaj raczej chodzi o to, które z nich miałyby się znaleźć w projekcie kolegi rziombera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/19/2018 at 6:01 PM, Pkurek said:

Może jakiś informator o nadchodzących imprezach astronomicznych albo jakaś mała reklama? np. Astropolis

Czy przewidujesz wersję po polsku?

 

Jestem za - do tego nasze zdjęcia, rozmiary butów, numery telefonów, zainteresowania i ewentualnie stan cywilny.

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, r.ziomber said:

Myslalem o jeszcze innym powiadomieniu: czujnik deszczu zostawiany przy teleskopie. W razie czego wlacza alarm na telefonie :)

Wzglednie czujnik zachmurzenia alarmujacy, ze warto wyjsc z domu.

Przypuszczam, ze bedzie to aplikacja na tyle niszowa, ze o jej istnieniu dowiecie sie z Astropolis, a nie o istnieniu Astropolis z poziomu aplikacji ;-)

 

Pewnie tak, ale jako skrajny matol (problemy z nauka pamieciowa i poznawaniem jezykow obcych) bardzo polecam uzywanie angielskich wersji aplikacji oraz czytanie tekstow w jezyku obcym o rzeczach, ktore nas interesuja. Nawet jesli jest to na poczatku bolesne i frustrujace, z biegiem czasu przynosi wymierne rezultaty. Gdyby nie to, ze od dawna zmuszam sie do uzywania jezyka angielskiego w zyciu codziennym, teraz nie umialbym nic.

Znajomosc tego jezyka otworzy nam dostep do najwiekszej ilosci informacji przydatnych w wielu dziedzinach.

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/hframe.html

https://stackoverflow.com

https://www.quora.com

http://www.cplusplus.com/reference/

i mialiardow innych...

 

PS. Wyzwalacz do lustrzanki "wszystko w jednym" (WiFi, Bluetooth i przyciski na obudowie) sterowany przez w.w. aplikacje prawie gotowy.

1. Jasne, czujnik deszcu łatwo zrobić, czujnik zachmurzenia to już chyba dotyczy zdalnego obsertwatorium.

2. Oczywiste, że po angielsku...uczcie się, bo to międzynarodowy język. Można dodać (pod koniec)  jakiś sposób tworzenia tumaczeń (do których można zaprosić użytkowników apki zza granicy.

3. Wyzwalacz poprzez przyciski na obudowie?... nie kumam, solenoidy jakieś ? Czy to tymi przyciskami będziesz wysyłał komendy BT i WiFi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

3. Wyzwalacz poprzez przyciski na obudowie?... nie kumam, solenoidy jakieś ? Czy to tymi przyciskami będziesz wysyłał komendy BT i WiFi?

Wersja przedpotopowa. Tzn przedpremierowa. Nawet transoptor do wyzwalania aparatu nieprzylutowany.

DSLR_WiFi_BLE_Wire_Remote_Controller.jpg.20362b5ce3d7c87d40f1935db2b44877.jpg

Po prawej masz enkoder z przyciskiem. Nim mozesz ustawiac opcje w menu (series, interval, exp. time, wait before start). Dzieki temu urzadzenie moze dzialac samo z siebie (no i z lustrzanka ;-).

Czarny przelacznik kolyskowy to taki "analogowy" wyzwalacz z czasem "B". Bedzie dzialac nawet z odlaczonym zasilaniem.

 

Oprocz tego kanapkopudelko moze bezprzewodowo wspolpracowac z telefonem albo komputerem.

- tworzy Access Pointa WiFi, z ktorego siecia mozemy sie polaczyc (nie jest wiec potrzebny dostep do "lokalnej sieci bezprzewodowej" i bedzie pracowac w szczerym polu). Wchodzac na http://192.168.1.1 otrzymujemy

 

DSLR_remote_controller_screenshot.png

- dedykowana aplikacja (patrz wyzej ;-) do sterowania poprzez Bluetooth. Mozemy tez recznie wydawac komendy przy pomocy aplikacji Serial Bluetooth Terminal.

 

Serce stanowi ESP32 zaprogramowane w Arduino. Zaleta rozwiazania jest mozliwosc kontrolowania starymi lustrzankami (np moim Canonem EOS 60D), ktore nie maja wbudowanych modulow radiowych i dedykowanych aplikacji. Poza tym mozemy zmajstrowac wezyki do aparatow wielu marek. Wtyczki pasujace do gniazd wezyka sa np na Aliexpress.

http://www.doc-diy.net/photo/remote_pinout/

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,ha,ha, Brawo Radosławie! To są rzeczy wyglądające swojsko, czyli takie jakie lubię.

Od tej kanapkowatości nabrałem apetytu, pojadłem...i stałem się tak przekonywujący, że moja żona cudowna zgodziła się wreszcie na moje stanowisko do lutowania! (w rzeczy samej jest to stare stare biurko wciśnięte do garderoby, zabytkowa lampa i stołek - czyli wszystko czego potrzeba.)

Uprzedzając życzliwych - stacje lutowniczą, cynę, kalafonię etc, etc. itp też już mam ;)

Mam więc nadzieję, że i ja wkrótce czymś (swojskim) będę mógł się pochwalić.

Czekam z niecierpliwością na dalsze odcinki.

 

Wesołych Świąt! :tanczy:

PS na telefonie widzę pozycję "slider". Czy to jest... to o czym myślę ? :)

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zapodaję swoje zdanie na temat Twojej opinii :)

Moje zdanie jest takie, że taka aplikacja tak długo jak nie jest sponsorowana nie powinna być w jakikolwiek sposób brandowana, czy też/czyli nie powinna sugerować, że jest sponsorowana.

Moim zdaniem jesteśmy już tak zmęczeni nieustanym wciskaniem nam wszystkiego na siłę, podstępemi wszelkimi możliwymi metodami, że instynktownie reagujemy na to negatywnie.

Ja przynajmniej tracę zainteresowanie i staję się "czujny" gdy tylko pojawia się sugestia, że dany produkt jest sponsorowany.

Od nawału reklam w tzw. darmowych apkach porzygać się można.

To tyle na ten temat.

 

Wesołych Świąt! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.