Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Meiser napisał:

Na jakim montażu kolego Grzendziel siedzi Twoje APO ? Jak to nie problem zapodaj jakieś foto . Nie ma to jak widzieć. 

To zobacz, jak to wygląda:

532823732_aponaeq.jpg.819e7d744c71d17972d3228d3880dc55.jpg

Jak widzisz APO 140 wisi na AZ-EQ6 i ten duet dobrze współpracuje. APO 130 jest odrobinę mniejsze.

Na zdjęciu jest podpięta kamera ASI 1600 z kołem filtrowym i guider. Tu jeszcze bez niezbędnego do astrofoto osprzętu i okablowania. Do wizuala kamerę zamieniam na kątówkę z okularem a giuder na szukacz. 2 minuty roboty i gotowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w sumie rzeczywiście nie ma dużo pracy z przezbrojeniem . Fajnie sie  to prezentuje A i zapewne  dobrze sprawdza. 

Edytowane przez Meiser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Myślę że po świętach zacznę działać w stronę zamówienia kupna itd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Szkoda że kolega Grzedziel nie mieszka bliżej Pomorza.  Napewno  chciałbym złożyć jemu  wizytę. 

Edytowane przez Meiser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To żebyś nie był monotematyczny to jeszcze coś takiego obejrzyj :

Takahashi FS 128 ( dublet fluorytowy) z fokuserem FLI PDF i kamerą ATIK ONE  9.0 na montażu ASA DDM 60.

Wizualnie nie ma lepszego, astrofotograficznie jest bardzo dobrze, chociaż ciemno.

image.png.157359f1899745b24f9179b3a440ce33.png

Edytowane przez wessel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mogę dodać, że z SCT 11 da się robić zdjęcia, ale jest to kłopotliwe , gwiazdy trochę plackowate, no i to chłodzenie, po prostu długo to trwa. Jak dla mnie księżyc jest piękny przez SCT , ale nie oglądałem przez nic innego . SCT da się przerobić żeby jego światłosiła wynosiła F2, wtedy można szybko zebrać materiał, ale nie widziałem zbyt dużo osób, które robiły tak zdjęcia.

Astrofoto jest w miarę bezproblemowe mając dobre APO. Ja mam mały teleskop TS65q, ale za to nie potrzeba do niego żadnych flattenerów, obrazy daje super, więc podpinam aparat i jazda. A Newtony i SCT mogą się rozkolimować, potrzeba wypłaszczaczy pola i odpowiednich odległości od matryc itp. W takim APO jak Ci zaproponowali chyba też potrzebny jest flattener. Nie wiem czy do samego astrofoto nie lepszy byłby jakiś TS100Q. Jest tu kilku posiadaczy tego teleskopu np @Tayson

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o wizual to kup Newtona 12-16". Jeśli wystarczy Ci jakość akceptowalna i nie przeszkadza ciężar, gabaryty to SW, GSO itp. Jeśli lepsza jakość i mniejszy rozmiar to Taurus, Pablitus itp.  Sam teleskop nowy to 3-8 tyś. Myślę, że 12" wystarczy. Do tego około 4 tyś na akcesoria (używane).

A za reszta kasy na foto. 

Jak kupisz APO, nawet "tylko" 100mm to świetnie uzupełni Newtona. Na więcej chyba nie starczy jeśli chcesz focić. 

Wbrew pozorom 20 tyś zł to nie jest tak dużo. Kiedyś też tak myślałem. Teraz wiem, że nawet wizual dobrej jakości kosztuje znaczenie więcej.

Edytowane przez astrokarol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No dokladnie 20 tysi to wcale nie duzo jezeli chodzi o dobry sprzet astro tu masz racja a ja doskonale z tego sobie zdaje sprawe .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widze ze kolega Wessel jezdzi na montazu ASA to montaze z gornych polek chociaz nie jeszcze najlepsze maja rowniez jak wszystko swoje wady i zalety . Co do rurki to calkiem przyzwoita .Ponad 1000 ognisko swiatlosila tez dobra bo f8 to juz chyba ok . Z tym ze nie wiem jak w wizualu by sie sprawdzal w astrofoto zapewne ok . Jak bys kolego Wessel byl tak uprzejmy i zapodal cos surowego z niego takie wiesz bez obrobki bez stacku . Daj jakis obraz DS ow  z niego mysle ze patrzac na jego parametry i specyfikacje techniczna fotosy wychodza LUX a i wizual calkiem pewnie tez jest z niego dobry .Chociaz i foto i wizual zalezy od wielu rzeczy.

Edytowane przez Meiser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Numer jeden to miejsce i jeszcze raz miejsce skad robimy material albo wizual . Od miejsca bardzo a to bardzo duzo zalezy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przyklad . 

Balkon w miescie 

hmmm co z tego ze sprzet za kilkanascie tysi jak miejsce warte prawie nic . Ale jak znajdziesz miejsce na wygwizdowiu calkowicie zaciemnione ooooo wtedy jest LUX 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kolego Wessel mam juz foto z niego . I czytam o nim .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No calkiem calkiem Takahashi zapowiada sie obiecujaco. Co prawda bardzo dluga droga przede mna do astrofotografii obojetnie czy to bedzie rurka Takahashi czy Vixen czy Skywatcher itd bo troche tego jest . Napewno do dobrego astrofoto potrzebny jakis APO . Na chwile obecna chce sie skupic na wizualu .Jutro odwiedze dystrybutora i sie okaze . Mysle ze zapodam sobie osobno sprzet do wizuala i osobno do astrofoto . Zobacze co lokalny dystrybutor ma swojej ofercie a na rurke do foto przyjdzie czas troszke pozniej .Przede wszystkim musze najpierw oswoic sie z wizualem a astrofoto z czasem .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Napewno ten watek na forum jest i mysle ze bedzie bardzo pomocny juz w tej chwili po kilkunastu godzinach wiem ze astrofoto oczywiscie dobre profesjonalne wymaga tez profesjonalnego sprzetu co za tym idzie to wlasnie rurki APO . Duze Dzieki juz dzis za wypowiedzi i informacje sa bezcenne dla kogos kto zaczyna z astronomia cokolwiek robic 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Takahashi FS 128 to przede wszystkim  refraktor do wizuala, aczkolwiek w astrofoto sprawuje się dobrze o ile nie bardzo dobrze, oczywiście nie z matrycami FF ale z mniejszymi. Po czterech prawie latach użytkowania jakoś nie widzę specjalnych wad ASA DDM 60. Jedyna wadą jest fakt że i ASA DDM 60 i FS 128 to antyki - już ich nie ma w sprzedaży , można polować na rynku wtórnym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No wiesz co  ?  Wlasnie zauwazylem ze jakos ciezko o taki nowy refraktor . Sa jak najbardziej refraktory Takahasi ale nie wlasnie FS 128 . Widzialem bodajze 78 ,90 hmmm kurcze dobry sprzet a juz go nie produkuja .Na rynku wtornym raczej bedzie kiepsko jak ktos ma i sprawdzal sie u niego to nie sadze aby chcial sie go pozbywac .

Edytowane przez Meiser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zostaje zakupic albo jakiegos duzego Newtona np  18 stke pod wizual a w czasie pod astrofotografie cos podobnego do tego ktorym dysponuje kolega Grzedziel bo to tez dobry sprzet . A tak na marginesie zerknalem na Twoja stronke . Powiem ze jestem pod wrazeniem kawal dobrej roboty . SZACUN  Foto jak dla mnie LUX ciekawe kiedy ja bede mogl sie takim dorobkiem pochwalic zapewne minie kilka lat swietlnych ha ha ha 

Edytowane przez Meiser

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Przekopujac rynek wtorny trafilem na cos takiego . Klient chce za uzywke 1125 GBP czyli jakies 5,5 tysia ale niestety to nie TAKA tylko MEADE 

s-l1600.jpg

s-l1600 (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy zdajesz sobie sprawę, że aby osiągnąć przyzwoity poziom zdjęć będziesz musiał nauczyć się bardzo dużo i możesz sobie z tym wszystkim po prostu nie poradzić? Duży teleskop to duże wyzwania. Może lepiej kup coś mniejszego do astrofoto i sprawdź czy podołasz ustawianiu, kalibrowaniu i przede wszystkim obróbce wynikowych plików. Taką wiedzę (doświadczenie) zdobywa się latami. Nie ma drogi na skróty, chyba że jesteś wybitnie uzdolniony.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ech... fluorytowy dublet to taki RollsRoyce, a tym bardziej Takahashi.

Z fluorytowych dubletów Taka, to największe obecnie dostępne chyba są chyba setki?

https://www.takahashiuk.co.uk/Refracting-Telescopes/FC100

I dłuższe dla konseserów   https://www.takahashiuk.co.uk/Refracting-Telescopes/Takahashi-FC100-DL/1389-/Takahashi-FC100DL-Optical-Tube-Only

Jesli nie masz doswiadczenia w astrofoto, a i w wizualu, to tez radziłbym zacząć od czegoś tańszego (jak Pisze Arek_P), może róznych konstrukcji, jesli jestes niezdecydowany. Sprzęt potem odsprzedasz, a doswiadczenie pozwoli Ci później na zupełnie świadomy wybór sprzętu docelowego. Aby ogarnąć temat to naprawdę trzeba trochę czasu, wiedzy, praktyki.

Edytowane przez JSC

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi