Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

A jak jego ciężar? Ile waży? Sam to przestawisz na początek w odpowiednie miejsce? Czy myślisz nad jakiś kółeczkami? Nie mowię, że to zły wybór, bo sam Cie namawiałem na duzego Newtona, chociaz przyznam szczerze, ze myslałem nawet o większym , ale kratownicowym np. takim: https://deltaoptical.pl/teleskop-taurus-t400-classic-f-4-5-16

 

A i bez Naglera do niego nie podchodź - ale to na pewno wiesz - taki urok duzych szybkich Newtonów.

http://www.astrokrak.pl/736-okular-nagler-26mm-.html

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co podaje specyfikacja to około 60 kg o ile to prawda . Dorywczo pomyślę o jakims rozwiązaniu mobilnym . Z czasem będzie przeniesiony na stałe pod kopulke astro ale to z czasem . Wiem o Naglerze  gość w sklepie mówił o nim 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma byc docelowo stacjonarny, to pewnie dobrze jak ma ciężką podstawę. Duże płozy są chyba jednak lepsze przy obserwacjach z duzymi powiekszeniami, ale nie wiem, nie wypowiadam się, musiałbyś zapytać znawców Dobsona. Ja tylko patrzyłem przez taki, nie prowadziłem ;)

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Newton we Wrzeszczu stoi chyba od zawsze :flirt:

No cóż, Twój wybór. Może zanim kupisz, znajdź kogoś z podobnym, lub nawet mniejszym potworem w okolicy, aby zobaczyć z jaką logistyką trzeba się tu zmierzyć. 

Pan Krzysztof nie doradzi Ci Pablitusa czy Taurusa bo to konkurencja, a może warto zbadać ten kierunek także? Pablito mieszka niedaleko przecież. 

Weź jeszcze poważnie informację, żeby nie trzymać teleskopu na stałe w nieogrzewanym pomieszczeniu. 

Słyszałem, że Explore Scientific 82 stopnie też daje radę w podobnym sprzęcie. 

Widoki z tego potwora będą pewnie wspaniałe.

 

Swoją drogą zobacz jaką drogę zrobiłeś od początku powstania wątku... Wiesz dlaczego tak jest? Bo nie spotkałeś się jeszcze z ludźmi i nie pomacałeś sprzętu 'na żywca', to wiele weryfikuje. Moim zdaniem za szybko podejmujesz decyzję, ale to Twoją sprawa. 

Jeśli po Nowym Roku jeszcze będziesz szukać, to daj znać, jak będzie pogoda zorganizujemy jakiś lokalny wypad. Na razie od dwóch miesięcy nie ma nieba. 

 

Ja jednak uważam, że małe jest piękne.

Co nie znaczy, że nie chciałbym mieć możliwości patrzenia przez takie lustro od czasu do czasu :)

 

Powodzenia. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mysle ze przez tego potwora widoki powinny byc calkiem niezle . Co do Taurusow fajne teleskopy robione z bardzo duza precyzja .Martwi mnie tylko w nich to ze nie maja GoTo minie zapewne jeszcze duzo czasu za nim zaczne z pamieci odnajdywac po nazwach gwiazdy mglawice obiekty etc . Tu natomiast bardzo pomocny wydaje sie ten system GoTo poniewaz naswi sie na to co chcesz akurat obserwowac jak dla mnie to bardzo dobra funkcja . Czytalem ze im wieksze ma zwierciadlko tym lepiej . Coprawda ognisko w nim nie powala na kolana bo jest  1800 mm SCT maja ponad 2000 11" ma 2800 a jak krotki tubus . Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjalem wiec spoko . Okaze sie narazie jak co to czytam co da sie przeczytac na temat poszczegolnych telepow . Zobaczymy . Co do APO to jak najbardziej jak nabiore wiecej wprawy i doswiadczenia i zaczne robic cos wiecej w kierunku astrofoto i bedzie to mi wychodzilo to napewno wyborem do astrofotografii bedzie jakies duze APO . Ale tak jak juz pisalem to wymaga czasu .A swoim zdaniem wlasnie gdyby miec okazje zerknaca to przez taki a to przez taki  real calkiem zmienia punkt widzenia i myslenia . A swoja droga no fajnie by bylo zorganizowac jakies spotkanie obserwacyjne w okolicy tylko wlasnie pogoda do kitu i narazie nie zanosi sie na poprawe . MASAKRA  gdzie tu klarowne mrozne zimowe noce ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też długo zastanawiałem się, szukałem, czytałem i poszedłem jednak w sprawdzone rozwiązania i kupiłem refraktor SW ED80/600. Małe to zgrabne i zawsze gotowe do pracy. Pamiętaj, najlepszy teleskop to ten, którego będziesz używał, a nie największy :)

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Meiser napisał:

Powiem szczerze ze chodzi mi jeszcze po glowie aby do wizuala lyknac SCT  9,25  tez mi jego proponowal plus reduktor f6,3 i mozna jechac z D esami 

Ty zaczynasz zabawę. Moim zdaniem nie ładuj się w coś, co może Cię 'pzygiąć'. Nie na początek. Jak myślisz, dlaczego niewiele osób w okolicy posiada takie teleskopy? Nie chodzi o pieniądze. Dla swojego hobby człowiek znajdzie kasę. 

Są inne okoliczności, logistyka. 

 

Zapraszam ponownie na spotkanie. Dotknij, zobacz i będziesz wiedział znacznie więcej z takiej praktyki niż z czytania opinii. 

Ja też byłem taki 'wyrywny', trochę sprzętu przeszło mi przez ręce. Niepotrzebnie. 

Drogą eliminacji zostałem przy SCT8 i APO TS doublet 100/600 na Fpl53. I nie trzeba mi nic więcej. No jest jeszcze Stigma 15x70, lepszej lornetki nie widziałem. 

To JEST mobilny zestaw. I chyba mój docelowy. U nas na Pomorzu nie ma warunków na większe szkło. A w każdym razie bywają bardzo rzadko. 

A kolorów jak w Hubble i tak nie zobaczysz. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest 8 cali. Oglądam z korektorem F6.3 ale chyba częściej bez niego. I tak i tak jest trochę wąsko. Bo lubię szerokie pola. 

Może z tego powodu najczęściej oglądam przez APO. 

Mam montaż SkyTee na dwa teleskopy, jak są warunki, to jest zabawa. 

EDIT Pisząc, że to 8 cali miałem na myśli, że sporo DSów jest w zasięgu. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Agent Smith napisał:

(edit) :firefire:

Ale, że co proszę? 

Planety są teraz strasznie nudne :flirt:, bo we mgle, u nas rzadko kiedy mgła zanika na tyle, aby był sens patrzeć w kierunku planet, które są przy horyzoncie. Chyba, że bardzo wieje, ale wtedy zwykle pada :ermm:

Co zostaje? Reszta świata, DSy. A SCT8 daje radę z DSami. Pewnie, to nie to samo co 16" Newton. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po kłopocie.  Teleskop w domu  . Ten Newton był by superrr ale bardzo duży ciężki i nie poręczny więc dałem na luz może w czasie . Sprzęt  do wizuala z głowy.  Po nowym roku montaz albo EQ5 albo EQ6 tymczasem na gwiazdkę wylądował  u mnie SCT 9.1/4

20181221_150941.jpg

20181221_151035.jpg

20181221_151039.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.