Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Meiser napisał:

Napewno jszcze troche jakiegos sprzetu aby dobre wizualne obserwacje prowadzic brakuje , ale na poczatek mysle ze bedzie OK

Kątówkę masz, jeśli masz jakieś okulary, to nic więcej Ci nie potrzeba. Oprócz pogody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilne jest i to calkiem niezle ponoc EQ5 fabrycznie podaja ze dzwiga 10 kg tuba ma 8 moze razem wszystko ma 9 wiec jest ok . Zreszta zobacze jak to bedzie jezdzilo na zewnatrz . Tak teraz tylko pogoda potrzebna .Ponoc w niedziele jest szansa ze sie poprawi mysle ze pierwsze swiatelko da sie wtedy zobaczyc . Tak to sprzet tylko do wizuala . Na astrofoto przyjdzie czas i zupelnie inny sprzet .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Meiser napisał:

Tak teraz tylko pogoda potrzebna .Ponoc w niedziele jest szansa ze sie poprawi mysle ze pierwsze swiatelko da sie wtedy zobaczyc .

Po zakupie nowego sprzętu nie masz co liczyć na pogodę przez co najmniej dwa tygodnie - takie jest odwieczne prawo natury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze by bylo zeby mikolaj przyniosl pakiet zawierajacy malu senning i pogode bo tej narazie brak . Mam rozumiec ze przed kazda obserwacja montaz musi byc ustawiony na Polarna ? Mysle ze sobie poradze .W montazu jest lunetka a tam schemat krzyz znajdujacy sie w tym kole musi pokryc sie z Gwiazda polarna czy dobrze rozumuje ? Na tych podzialkach ktore sa na montazu musi byc ustawiona data godzina minuty itd itd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Meiser napisał:

Mam rozumiec rowniez za za obiekty DS bez reduktora ogniskowej nie mam sie co zabierac ?

Nie, to nie tak. Reduktor po prostu zmniejsza ogniskową, dzięki temu bardzo szerokie obiekty łatwiej widać w całości. Ten sam efekt zobaczysz przy okularach o dłuższej ogniskowej. Pomijam tu fakt, że ciężko znaleźć odpowiednie okulary o szerszym polu. 

 

A jest mnóstwo obiektów, gdy większe powiększenie jest potrzebne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Meiser napisał:

A co z tym ustawieniem na polarną  ?

No to jest takie sobie. Ale ludzie jakoś dają sobie radę. Niektórzy zastępują lunetkę zielonym laserem. 

 

Zacznij od najmniejszych powiększeń (szkła o najdłuższej ogniskowej). Jak obiekt będzie w centrum, to zmieniaj szkła, warto. 

 

Jeśli chodzi o konkretne szkła, to trudno mi doradzić. Ale powiem tak, mam kolegę, który zgodnie z przyjętą zasadą kupował szkła ze średniej półki do SCT8. Ale, gdy zabrał się za moje szkła, natychmiast zmienił zdanie. 

Teraz kolekcjonuje Meade serię 5000 i Panoptic. Ja mam szkła różne, zbierane pod refraktor. Stare Naglery i 100 stopniowe okulary Lunt XWA 100 stopni 2" [Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC i inne]. 

Ponadto William Optics UWAN 28 mm 82 stopnie 2" i genialne stare szkło TeleVue Wild Field 32mm ok 62 stopni 2". 

Inny kolega, który ma Mak'a 150 uznaje tylko okulary o małej ilości szkła. Są dobre do planet. Ale mają małe pole. 

 

Poczytaj o źrenicy wyjściowej i zrób sobie tabelkę. Uzyskasz wtedy wiedzę o tym jakie ogniskowe mają sens w Twoim teleskopie. 

W praktyce w trakcie krótkiej sesji korzystam z 2 - 3 okularów. Gdy sesja jest dłuższa, albo mam ochotę na coś specjalnego, wtedy tych okularów jest więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Meiser napisał:

Dobrze by bylo zeby mikolaj przyniosl pakiet zawierajacy malu senning i pogode bo tej narazie brak . Mam rozumiec ze przed kazda obserwacja montaz musi byc ustawiony na Polarna ? Mysle ze sobie poradze .W montazu jest lunetka a tam schemat krzyz znajdujacy sie w tym kole musi pokryc sie z Gwiazda polarna czy dobrze rozumuje ? Na tych podzialkach ktore sa na montazu musi byc ustawiona data godzina minuty itd itd 

Montaż musi być ustawiony na Polaris . Krzyż to środek pola widzenia lunetki, ale Polaris nie może tam być. Jej położenie nie pokrywa się z osią obrotu Ziemi. Poczytaj jednak instrukcję, procedura jest opisana na stronie 10.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.