Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich astroforumowiczow .Stanalem przed dosyc trudnym wyborem sprawa dotyczy wyboru teleskopu . Temat zapewne znany wiekszosci a konkretnie chodzi o wybor teleskopu czy teleskop bedzie moim docelowym teleskopem tego w chwili obecnej nie wiem , ale mysle ze nie . Obecnie rozwazam sprzet dzieki ktoremu mozna prowadzic dosc zaawansowane obserwacje US i oczywiscie DS ow z czasem rowniez wchodzi w gre astrofotografia . Rozwazam dwie opcje 

Opcja nr 1 .   SCT  minimum  9,25 lub 11 

Opcja nr 2.   MAK minimum  180 

Oczywiscie jezeli chodzi o gleboki kosmos to rzecz jasna redukcja ogniska jezeli chodzi o US to zapewne jakis Barlow nie wiem 1x5 moze 2x  wszystko zalezy od tego na co padnie wybor 

Z czasem wymienic nasadke katowa z 1,25 " na 2" plus jakies dobre okulary napewno cos do planet i napewno cos do DS ow . Wszystko wpakowac na montaz paralaktyczny rozwazam EQ 6 R lub jezeli bedzie to CELESTRON to cos z Celestrona jeszcze tego nie wiem . W pozniejszym terminie reszta gratow do astrofoto  Guiding kamera moze GPS ale to w pozniejszym terminie . Co do budzetu to mysle przeznaczy kolo 20 000 PLN mam nadzieje ze wystarczy na wszystko . Co prawdaz jak spoglada sie na ceny to czasami przerazaja ale optyka kosztuje niestety . 

Ale to w czasie . W chwili obecnej potrzebuje informacji co i w jakim przypadku okaze sie lepsze . Baedzo Prosze o ewentualne sugestie i porady za co bede Bardzo wdzieczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mnóstwo kasy. Ale brak danych do doradzania. Kilka pytań. 

1. Jakie tam masz niebo, w miejscu gdzie będziesz prowadzić obserwacje? 

2. Masz jakieś doświadczenie obserwacyjne? Bo sprzęt docelowy, to bardzo indywidualna sprawa. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki, ciężko doradzać. 

3. Dlaczego akurat taki sprzęt? Nie to, żebym się czepiał, sam mam SCT8 i do tego mniejsze APO. I w życiu bym nie kupił czegoś większego od tego SCT8. Ale to mój wybór, inni mogą uważać inaczej. 

4. SCT11 to już duże ustrojstwo, ciężkie i wymaga lepszego montażu. Jego użytkownicy (a w zasadzie złośliwi koledzy) twierdzą, że zanim zdąży się wystudzić, noc może się skończyć :ermm:

 

Powiedz coś więcej, będziemy kombinować. 

 

EDIT - nie bawię się w astrofoto, nie mam warunków i czasu. Ale z tego co piszą tu koledzy, robienie fotografii tak dużym sprzętem jest bardzo trudne, właśnie ze względu na jego wagę. Tu wymagania w stosunku do montażu wzrastają bardzo. 

 

EDIT2 - zaawansowane obserwacje planet w najbliższym czasie? Trochę za nisko te planety. Nie potrafię tu powiedzieć, czy warto akurat w to inwestować.

Ale SCT z reduktorem F6.3 spisuje się nieźle. DSy są dostępne.

Wyciąg raczej od razu dwu calowy. 

 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj niebo mam praktycznie calkowite wolne od miejskich swiatel coprawdaz mieszkam w miescie ale za miastem 16 km mam dzialke praktycznie same pola daleko do lasu okolo 4 km dopiero tam las styka sie z horyzontem na poczatku narzekalem na brak jakiej kolwiek lampy jak tam jezdze teraz nawet nie wiesz jak sie ciesze .Doswiadczenia mam takie ze kiedys kilka lat temu mialem okazje obserwowac cokolwiek przez teleskop ale nie byl to profesjonalny sprzet nie pamietam nawet jego parametrow ale zostalo w pamieci ze gwiazdy byly ostre jak szpilki i bylo ich multum . Dlaczego taki sprzet hmmm czytalem troche to tu to tam docelowo chce wykorzystac go jako astrograf ponoc SCT maja wieksza swiatlosile niz MAKI wiec mysle ze do astrofoto bedzie dobry nie wiem jak do wizuala . Ze studzeniem nie bedzie problemu bedzie przechowywany w zimnym pomieszczeniu drugi garaz wolnostojacy bez ogrzewania a nawet jak co to moze stac w altanie mam swoj wolno stojacy domek z dzialka wiec z tym nie bedzie problemu . Myslalem tez o jakims duzym Refraktorze Achromat do wizuala a SCT albo MAK tylko pod astrofoto ale do konca nie wiem czy dobrze kminie . Co do montazu to nie ma problemu cos z Celestrona albo Sky Watchera zobacze co bedzie lepsze cenowo i technicznie .Ale nie ma to jak z kims na ten temat pogadac . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Meiser napisał:

Tak dokladnie wlasnie wyciag odrazu 2 " no i reduktor ogniska . Z czasem co do astrofoto to sie zobaczy ale chyba raczej standartowo Guidingluneta prowadzaca na gorze i w wyciagu kamerka ale to z czasem narazie musze wybrac miedzy MAK a SCT 

A jakie koledzy i kolezanki jest wasze zdanie na temat tych akurat urzadzen ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na twoim miejscu brałbym duże APO.  Tak 130stka może już konkurować nawet z 8" teleskopami zwierciadlanymi typu MAK i SCT z obstrukcja centralną.  Soczewka nadrabia sprawnością układu i jakością dawanych obrazów. 

W TS jest promocja https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p6679_TS-Optics-PHOTOLINE-130-mm-f-7-Triplet-APO---FPL53---2-5-inch-RPA-focuser.html 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozora to wcale nie duza kasa a z drugiej strony i duza . Sama tuba Celestrona kolo dychy i do konkretnego montazu juz musze dolozyc bo za druga dyche nie kupie dobrego montazu kosztuja wiecej a gdzie reszta ? Co do APO no wiem obraz zupelnie inny niz w MAK czy SCT to wiem bo troche czytalem o tym  . Ma ktos moze duze APO ? takie ponad 1000 ognisko chetnie bym podyskutowal . A i z kims kto ma Dduze SCT rowniez z tad wlasnie ten post . Sprzetu astro nie kupujesz jak chleba codziennie kupujesz raz na jakis czas a moze nawet i docelowo wiec to dosc wazna decyzja .Szkoda ze nie ma mozliwosci obserwacji probnej z SCT z MAKA  i APO to rozwiazalo by sprawe zapewne na miejscu .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Agent mnie wywołał to się wypowiem.

Mam dwa duże APO: 130/900 i 140/910. Świetnie nadają się do astrofotografii a wizualnie dają doskonałe, ostre i kontrastowe obrazy. Zdecydowanie odradzam Ci Maka czy SCT. Tym bardziej jeśli myślisz o astrofotografii. Pokaż mi na forum choć jedno dobre zdjęcie zrobione tego typu sprzętem.

Kup duże APO np: to albo rozważ ewentualnie Newtona w karbonie np: tego (miałem, oceniam go wysoko, ale zamieniłem na APO). Ten Newton ma całkiem przyzwoity wyciąg, da się zawiesić na EQ6 i całkiem fajnie przez niego widać.

Jednak APO jest poręczniejsze i daje znacznie lepsze odwzorowanie detalu na planetach i Łysym. Kolorystyka DS-ów (gwiazdy podwójne i jasne mgławice np M 27) jest fantastyczna. Newton 10" da Ci minimalnie większy zasięg (wizualnie, w astrofoto nie koniecznie), jest tańszy, ale też bardziej kłopotliwy w użyciu.

Oczywiście inwestując w przyzwoity sprzęt nie oszczędzaj na okularach. Obrazy z APO 140  z Naglerem 22 mm to dla mnie uczta dla oka najwyższej próby.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj no powiem Tobie  że  Twoje wypowiedz jest konkretna i rzeczowa . Z tego co słyszałem MAKI mają ciemny obraz SCT natomiast jaśniejsze obrazy tworzą.  Wiem że oba nadają się do US szczegolnie do planet . Cóż planety teraz nisko.  Ale da się się coś  zobaczyć  . Tak myślę  przyszlosciowo  o astrofoto i chyba tak jak piszesz do tego APO będzie idealne  . Zaczynam pomału kierować się na tory związane z APO .

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda MAK i SCT mają duże ogniska to też jakas zaleta ale znowu nie są Achromatami i to znowu jakąś wada . Muszę zerknąć na Ebay moze tam będzie  coś z APO warte uwagi . Aczkolwiek cena w astro.de za taki nie powala na kolana taka dosyć przystępna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozazdrościć Ci nieba... 

Nie kupuj MAKa, on jest rzeczywiście do planet. Jakieś tam DSy zobaczysz, ale jego pole jest za wąskie. 

SCT8 jest bardziej uniwersalne. A z korektorem F6.3 daje przyzwoite obrazy. 

Trochę to nie tak z tym, że teleskop jest ciemny. O tym, jaki daje obraz decyduje para, teleskop - okular. Poczytaj o Źrenicy Wyjściowej. EDIT - ale ciężko znaleźć długoogniskowy (np 40mm) okular szerokokątny (np 82 stopnie). 

 

Trzymanie teleskopu w zimnym pomieszczeniu cały czas, to jest zły pomysł. Lód może się gromadzić nawet wewnątrz... 

 

To nie jest tak, że jest aż tak olbrzymia różnica miedzy obrazami dawnymi przez SCT i APO. Ale widać tą różnicę. Obrazy dawane przez APO czy refraktor ED są po prostu ładniejsze. Choć może się mylę, nie widziałem obrazów z większego APO, może to rzeczywiście powala. 

 

Ja wybrałem układ SCT8 i APO 100 z kilku względów. SCT8 daje dość dużą ilość światła. I jeszcze jest mobilne. APO 100/600 daje piękne obrazy w szerszych polach. I jest jeszcze na tyle krótkie, że nie muszę z nim walczyć. Bo długie refraktory są świetne optycznie, jednak wymagają cięższego montażu. 

 

Masz dużo kasy i chcesz ją wydać, to może faktycznie bierz duże APO i porządny, ciężki montaż do niego ze wszystkimi konsekwencjami wynikającymi z tego. 

Jak masz więcej gotówki, bierz montaż z GoTo. Nie powiem jaki, każdy z nich ma jakieś wady. 

Pamiętaj jeszcze o porządnych okularach. 

I faktycznie, zakładany budżet może być nieaktualny, gdy kupuje się nowy sprzęt. 

Biorąc pod uwagę powyższe, przemyśl jeszcze jedno, mniejszy refraktor ED. Oglądałem jesienią obrazy dawane przez EDka 120, chyba to był Equinox, i byłem przyjemnie zaskoczony jakością. 

Pod ciemnym niebem taki EDek to skarb. 

 

Widzisz, te duże sprzęty jak SCT11, oprócz niewątpliwych zalet (duże lustro, dużo światła) wymagają więcej zachodu. A to psuje trochę zabawę. Mniejszy sprzęt daje również mnóstwo radochy. I taki trochę mniejszy Ci doradzam. 

 

Chociaż, gdybym sam miał więcej kasy, to może bym się skusił na APO 130mm F7. Mimo jego wad, mam na myśli cenę i długość tuby :emotion-5:

 

Znajdź lokalsów lub jedź na zlot zanim coś postanowisz. 

 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Meiser napisał:

Z tego co mi wiadomo to Sky Watcher   i Vixen robi tego typu rurki . No ale chyba Mercedes z tej stajni to będzie to 

http://www.company7.com/astrophy/pricing.html

Raczej trzymaj się tego, co napisał Grzędziel. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym miał taką kasę do wydania to kupiłbym chyba dużego newtona i małe apo na solidnym montażu do astrofoto. Mały refraktor dodatkowo doskonale uzupełniałby duże lustro o szerokie kadry. Ale to jest tylko takie moje gdybanie bo nie ja tu mam problem z walizką pieniędzy :)

 

Z astrofoto nie mam żadnego doświadczenia a moje 3 lata stażu w wiuzalu to tak mogę określić że wyszedłem z kołyski i powoli uczę się chodzić ;) Zważywszy na to ile w Polsce mamy pogodnych nocy i na to że trzeba jeszcze najlepiej trafić w nów to mogę powiedzieć że widziałem tyle co nic, biorąc pod uwagę co ma w ofercie rozgwieżdżone niebo  :)

 

Poczytaj trochę o astrofoto, ja jako tylko obserwator nieboskłonu jestem pełen szacunku dla ludzi zajmujących się tą dziedziną fotografii, bo jest to bardzo żmudny i skomplikowany proces i osobiście chyba nie byłbym w stanie poświęcić tyle swojego czasu, bo pod tym względem jest to wymagająca dziedzina (przynajmniej takie mam wrażenie).

 

Jeżeli chodzi o niebo to najlepiej sprawdź sobie tutaj Twoje okolice, warstwa ATLAS 2015 pokazuje "jakość" nieba, VIIRS 2018 zaświetlenie światłem sztucznym.

 

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=9&lat=7274927&lon=1991694&layers=0BFFFFTFFFF

 

Bardzo dobre niebo jest w okolicach jeziora Łebsko. 21,83 mag/arc sec2 to super wynik :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astro każda suma to mało pieniędzy ;)  Ja chciałem tylko delikatnie zasugerować że astrofoto nie idzie w parze z wizualem ;) Tz każdym teleskopem da się obserwować tak jak każdym zrobić zdjęcie ale najlepsze efekty uzyskuje się jeżeli jesteśmy konkretnie ukierunkowani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.