Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Meiser napisał:

Czyli podsumowując posiadając super montaz plus dużą wiedzę  DA SIĘ .A z tym zadawaniem pytań to nie tak do końca.  Duzo ludzi zadaje pytania i duzo ludzi nie posiada w pelni wystarczającej wiedzy wynikajacej z czytania postów ogladania tutoriali itd .czasami lepiej zapytac niz robic coś niezrozumiale i źle.  Krotko mowiac trzeba brac sie do robienia zdjęć i przestać zadawać pytania. A błędy popełnione będą najlepsza szkołą. 

Wszystko się jakoś "da". Tylko czasami szkoda czasu i pieniędzy na brnięcie w nieoptymalne rozwiązania. Pytanie: czy chcesz udowodnić, że "się da" za wszelką cenę , czy po prostu chcesz robić przyjemne astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie dziś dotarł SCT 6". To jest "tylko" 1500 mm. Na razie czekam na wschód Księżyca, a tymczasem sobie potestowałem na odległych latarniach. Pierwszy raz w życiu mam dostęp do takiego sprzętu. Skala jest ogromna dla małego pixela ASI178. Spójrz na to w taki sposób: Księżyc ma ok 30' kątowych, dla kamery o pikselu 2,4 μm i ogniskowej 1500mm tarcza satelity zajmie ok 5500 pikseli średnicy (o ile się nie pomyliłem w obliczeniach). Rozdzielczość matrycy to 3096*2080 i teraz zobacz skalę na grafice (czerwone pole to powierzchnia matrycy kamery). Żeby objąć całą tarczę, będę potrzebował sfotografować 6 paneli, a lepiej 12, żeby na sąsiednich pokrywał się większy obszar, żeby złożyć poprawnie mozaikę. M31 to 178' czyli ok 6x więcej niż Księżyc w dłuższym "boku" i 2x w krótszym. To na styk, a fajnie byłoby jeszcze to wykadrować. M101, moim zdaniem piękny obiekt, jest nieco mniejszy od Księżyca. Podsumowując da się, ale tak naprawdę nie da się i kolega Wessel ma rację ;) Nie ma to sensu żadnego i ciemnych nocy w roku zabraknie do zbierania materiału. Poza tym montaż, który pociągnie w punkt... Może uda nam się ustawić na zakrycie Saturna, jak będzie pogoda to pogadamy. Choć zaznaczam, że sam jestem nowicjuszem i zdecydowanie wolę zacząć od US i czytać to forum, niż zabierać głos, bo jeszcze sobie wstydu narobię :D

 

 

matryca.jpg

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, count.neverest napisał:

Do mnie dziś dotarł SCT 6". To jest "tylko" 1500 mm. Na razie czekam na wschód Księżyca, a tymczasem sobie potestowałem na odległych latarniach. Pierwszy raz w życiu mam dostęp do takiego sprzętu. Skala jest ogromna dla małego pixela ASI178. Spójrz na to w taki sposób: Księżyc ma ok 30' kątowych, dla kamery o pikselu 2,4 μm i ogniskowej 1500mm tarcza satelity zajmie ok 5500 pikseli średnicy (o ile się nie pomyliłem w obliczeniach). Rozdzielczość matrycy to 3096*2080 i teraz zobacz skalę na grafice (czerwone pole to powierzchnia matrycy kamery). Żeby objąć całą tarczę, będę potrzebował sfotografować 6 paneli, a lepiej 12, żeby na sąsiednich pokrywał się większy obszar, żeby złożyć poprawnie mozaikę. M31 to 178' czyli ok 6x więcej niż Księżyc w dłuższym "boku" i 2x w krótszym. To na styk, a fajnie byłoby jeszcze to wykadrować. M101, moim zdaniem piękny obiekt, jest nieco mniejszy od Księżyca. Podsumowując da się, ale tak naprawdę nie da się i kolega Wessel ma rację ;) Nie ma to sensu żadnego i ciemnych nocy w roku zabraknie do zbierania materiału. Poza tym montaż, który pociągnie w punkt... Może uda nam się ustawić na zakrycie Saturna, jak będzie pogoda to pogadamy. Choć zaznaczam, że sam jestem nowicjuszem i zdecydowanie wolę zacząć od US i czytać to forum, niż zabierać głos, bo jeszcze sobie wstydu narobię :D

 

 

matryca.jpg

jedna ilustracja to więcej niż tysiąc słów :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Napęd masz TUTAJ.

Oprogramowanie to FocusMax - starsze wersje są darmowe.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zewnętrzny focuser. Większość tak sugeruje.

Acha no ale nie wiem jak to zadziała z ASI 120 MC. To kamera typowo planetarna, nie mam doświadczenia z autofokusem w setupie z taką kamerą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze nie znam nikogo kto wykorzystuje autofokus do foto planet. To nie zadziała! Soft analizuje FWHM gwiazdy a planeta ma skończone wymiary fizyczne !!!

Przy pływającym seeingu to praktycznie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a znowu do obiektow DSS SCT 9,25 sie nie nadaje no chyba ze dac mu redukcje ogniska i rozjasnic do f 6,3 i zobaczyc co nastapi  bo z tego co widze tak wielu robi , no ale jaki tego efekt to przekonac trzeba sie samemu .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orientujecie sie moze czy kamera ZWO ASI 120 MC-S  rejestruje rowniez pliki na wyjsciu w formacie RAW ? Konkretnie jest opcja RAW8 i RAW24 oczywiscie to kamera color jednak po zastosowaniu tego formatu , zapis jest mono . Po wrzuceniu plikow do DSS nie pokazuje lacznego czasu wykonanych klatek . Pliki RAW zawsze pokazywaly jaki jest laczny czas a z kamery jaki by format nie wybral czasu lacznego wszystkich klatek nie pokazuje . Czy wiecie moze dlaczego ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze mam nietaka versje programu pod ZWO ASI120 MC-S ? ale cala reszta dziala bez zarzutu na SharpCap 3.2.5949 64 Bit Program DSS nie pokazuje lacznego czasu klatek i ISO reszta ok troche dziwi mnie fakt ze program nie wykrywa formatu zapisu SER .DSS nie wykrywa czasu lacznego na kazdym formacie zapisu 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Meiser - posługujesz się nomenklaturą z DSLR i innych aparatów do fotografii dziennej. ASI120 takim aparatem nie jest, nie ma w niej ISO - jest Gain.

DSS nie służy do obróbki filmów (format .ser) - proponuję poczytać - np instrukcję do DSS i łatwo dowiesz się że wymagane pliki to każdy graficzny (.tif, .jpg) oraz .fit bądź .fits

Do stackowania plików .ser proponuję AstroStackkert2/3 lub Registax.

 

Zapis jest mono, bo nie masz zdebayeryzowanej klatki - DSLR robi to podczas zapisu klatki na karcie pamięci. Kolorowy flik fits (to właśnie ten RAW) musisz zdebayeryzować by otrzymać kolorowe zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.