Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, wojt0000 napisał:

W astro każda suma to mało pieniędzy ;)  Ja chciałem tylko delikatnie zasugerować że astrofoto nie idzie w parze z wizualem ;) Tz każdym teleskopem da się obserwować tak jak każdym zrobić zdjęcie ale najlepsze efekty uzyskuje się jeżeli jesteśmy konkretnie ukierunkowani.

Ok. Tylko, że porządne duże apo jest najbliżej sprzętu uniwersalnego. Wiadomo nie da tyle światła co 12-16" lustro, ale jeśli chodzi o elastyczność zastosowań jest bezkonkurencyjne. 

Reasumując, jeśli to ma być jeden sprzęt do wszystkiego, to tak jak napisałem wyżej tylko duże APO. Choć jeśli masz super miejscówkę i zależy Ci na zasięgu obserwacji. To warto rozważyć posiadanie dużego Newtona i do tego mniejsze APO  100mm do astrofoto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się :) Ja jednak nie wyobrażam sobie żebym robił zdjęcia i nie miał obok drugiego teleskopu do wizuala :) Chyba że jest to tak zajmujące że nie ma już wtedy czasu na obserwacje. Nie wiem, tak jak pisałem nie mam doświadczenia a przedstawiam tylko mój punkt widzenia gdybym miał zająć się i obserwacjami i astrofotografią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wojt0000 napisał:

Zgadzam się :) Ja jednak nie wyobrażam sobie żebym robił zdjęcia i nie miał obok drugiego teleskopu do wizuala :) Chyba że jest to tak zajmujące że nie ma już wtedy czasu na obserwacje. Nie wiem, tak jak pisałem nie mam doświadczenia a przedstawiam tylko mój punkt widzenia gdybym miał zająć się i obserwacjami i astrofotografią.

Masz racje  jednym wypatrywac A drugim robic foto 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecna chodzi mi po głowie do astrofoto APO takie z linku Grzedziela A do wizuala właśnie albo Newton no albo 11 " SCT ale jeszcze muszę poczytać i podyskutować w tym temacie A i jak będę miał  okazję sprawdzić osobiście najlepiej u kogoś kto ma . Ale z tego co widzę to malo jak narazie jest wyznawców  duzych  SCT 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wojt0000 napisał:

Zgadzam się :) Ja jednak nie wyobrażam sobie żebym robił zdjęcia i nie miał obok drugiego teleskopu do wizuala :) Chyba że jest to tak zajmujące że nie ma już wtedy czasu na obserwacje. Nie wiem, tak jak pisałem nie mam doświadczenia a przedstawiam tylko mój punkt widzenia gdybym miał zająć się i obserwacjami i astrofotografią.

Astrofoto, to bardzo zajmujący temat.  Najwięcej czasu zajmuje  dogrywanie sprzętu i oprogramowania w  całości, tak aby funkcjonowały w miarę bezproblemowo i optymalnie. Gdy wszystko gra, odpalasz sesję i zaczyna być nudno :) 

 

 

 :offtopic:Dlatego kocham zloty, zlociki i spotkania astro. Bo na codzien (raczej noc) oddajemy się pasji samotnie i też jest fajnie, ale dopiero w grupie jest siła i magia, nieba, ludzi i sprzętu w jednym miejscu i czasie.

 

 

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to napewno . W nocy jesteś samotny łowca obserwator  a zapewne na takim zlocie zaczyna panować całkiem inny klimat  . Muszę się kiedyś wybrać.  Co do astrofotografii tak tu masz rację dużo ustawień potrzebnych sprzętów  pozycjonowanie cala masa rzeczy i właśnie aby wszystko  chciało pracować jak należy.  To podstawa dobrych ujęć.  Wiadomo  później dochodzi kolejna masa pracy przy samej obróbce.  Ale jak wszystko wyjdzie to tak jak byś w totka trafił. 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór teleskopu do astrofoto, to bardzo prosta sprawa - wystarczy popatrzec na zdjecia i podpis czym było robione. Poza tym trzeba rozróżnić astrofoto DS od astrofoto planetarnego. Np. Damian Peach do US uzywa kilkunastocalowego SCT. Prawda, ze trzeba do tego dobrego seeingu, ale 100mm APO to mało do astrofoto planet, nawet na polskie warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz jeden kłopot z głowy ;) - nie jest Ci potrzebne duże SCT a tym bardziej. Mak.

Czyli pozostaje małe APO (do zdjęć)  + bardzo duzy Newton (do wizuala)  lub jedno duże APO - uniwersalne.

 

Ja bym sie nie rozdrabniał - kasę z ewentualnego dodatkowego Newtona dołożyłbym do APO. No chyba, ze chcesz na odwrót - tani sprzęt na fotki do rodzinnego albumu + naprawdę duzy Newton do wizuala.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton do wizuala, to chyba lepiej na montażu Dobsona. Mi w wizualu nie chciałoby się bawić w EQ. 

Możesz chyba rozwinąć się trochę bardziej. Poszukaj Taurus lub Pablitus. 

Są bardziej ekskluzywne. I chyba bardziej mobilne po złożeniu. A ludzie chwalą je sobie. 

Do Newtona można dołożyć system ręcznego naprowadzania na cel DSC, chociaż nie wiem jak to się sprawdza w praktyce. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Meiser napisał:

Na jakim montażu kolego Grzendziel siedzi Twoje APO ? Jak to nie problem zapodaj jakieś foto . Nie ma to jak widzieć. 

To zobacz, jak to wygląda:

532823732_aponaeq.jpg.819e7d744c71d17972d3228d3880dc55.jpg

Jak widzisz APO 140 wisi na AZ-EQ6 i ten duet dobrze współpracuje. APO 130 jest odrobinę mniejsze.

Na zdjęciu jest podpięta kamera ASI 1600 z kołem filtrowym i guider. Tu jeszcze bez niezbędnego do astrofoto osprzętu i okablowania. Do wizuala kamerę zamieniam na kątówkę z okularem a giuder na szukacz. 2 minuty roboty i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To żebyś nie był monotematyczny to jeszcze coś takiego obejrzyj :

Takahashi FS 128 ( dublet fluorytowy) z fokuserem FLI PDF i kamerą ATIK ONE  9.0 na montażu ASA DDM 60.

Wizualnie nie ma lepszego, astrofotograficznie jest bardzo dobrze, chociaż ciemno.

image.png.157359f1899745b24f9179b3a440ce33.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę dodać, że z SCT 11 da się robić zdjęcia, ale jest to kłopotliwe , gwiazdy trochę plackowate, no i to chłodzenie, po prostu długo to trwa. Jak dla mnie księżyc jest piękny przez SCT , ale nie oglądałem przez nic innego . SCT da się przerobić żeby jego światłosiła wynosiła F2, wtedy można szybko zebrać materiał, ale nie widziałem zbyt dużo osób, które robiły tak zdjęcia.

 

Astrofoto jest w miarę bezproblemowe mając dobre APO. Ja mam mały teleskop TS65q, ale za to nie potrzeba do niego żadnych flattenerów, obrazy daje super, więc podpinam aparat i jazda. A Newtony i SCT mogą się rozkolimować, potrzeba wypłaszczaczy pola i odpowiednich odległości od matryc itp. W takim APO jak Ci zaproponowali chyba też potrzebny jest flattener. Nie wiem czy do samego astrofoto nie lepszy byłby jakiś TS100Q. Jest tu kilku posiadaczy tego teleskopu np @Tayson

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wizual to kup Newtona 12-16". Jeśli wystarczy Ci jakość akceptowalna i nie przeszkadza ciężar, gabaryty to SW, GSO itp. Jeśli lepsza jakość i mniejszy rozmiar to Taurus, Pablitus itp.  Sam teleskop nowy to 3-8 tyś. Myślę, że 12" wystarczy. Do tego około 4 tyś na akcesoria (używane).

A za reszta kasy na foto. 

Jak kupisz APO, nawet "tylko" 100mm to świetnie uzupełni Newtona. Na więcej chyba nie starczy jeśli chcesz focić. 

Wbrew pozorom 20 tyś zł to nie jest tak dużo. Kiedyś też tak myślałem. Teraz wiem, że nawet wizual dobrej jakości kosztuje znaczenie więcej.

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze ze kolega Wessel jezdzi na montazu ASA to montaze z gornych polek chociaz nie jeszcze najlepsze maja rowniez jak wszystko swoje wady i zalety . Co do rurki to calkiem przyzwoita .Ponad 1000 ognisko swiatlosila tez dobra bo f8 to juz chyba ok . Z tym ze nie wiem jak w wizualu by sie sprawdzal w astrofoto zapewne ok . Jak bys kolego Wessel byl tak uprzejmy i zapodal cos surowego z niego takie wiesz bez obrobki bez stacku . Daj jakis obraz DS ow  z niego mysle ze patrzac na jego parametry i specyfikacje techniczna fotosy wychodza LUX a i wizual calkiem pewnie tez jest z niego dobry .Chociaz i foto i wizual zalezy od wielu rzeczy.

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.