Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

No calkiem calkiem Takahashi zapowiada sie obiecujaco. Co prawda bardzo dluga droga przede mna do astrofotografii obojetnie czy to bedzie rurka Takahashi czy Vixen czy Skywatcher itd bo troche tego jest . Napewno do dobrego astrofoto potrzebny jakis APO . Na chwile obecna chce sie skupic na wizualu .Jutro odwiedze dystrybutora i sie okaze . Mysle ze zapodam sobie osobno sprzet do wizuala i osobno do astrofoto . Zobacze co lokalny dystrybutor ma swojej ofercie a na rurke do foto przyjdzie czas troszke pozniej .Przede wszystkim musze najpierw oswoic sie z wizualem a astrofoto z czasem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno ten watek na forum jest i mysle ze bedzie bardzo pomocny juz w tej chwili po kilkunastu godzinach wiem ze astrofoto oczywiscie dobre profesjonalne wymaga tez profesjonalnego sprzetu co za tym idzie to wlasnie rurki APO . Duze Dzieki juz dzis za wypowiedzi i informacje sa bezcenne dla kogos kto zaczyna z astronomia cokolwiek robic 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takahashi FS 128 to przede wszystkim  refraktor do wizuala, aczkolwiek w astrofoto sprawuje się dobrze o ile nie bardzo dobrze, oczywiście nie z matrycami FF ale z mniejszymi. Po czterech prawie latach użytkowania jakoś nie widzę specjalnych wad ASA DDM 60. Jedyna wadą jest fakt że i ASA DDM 60 i FS 128 to antyki - już ich nie ma w sprzedaży , można polować na rynku wtórnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz co  ?  Wlasnie zauwazylem ze jakos ciezko o taki nowy refraktor . Sa jak najbardziej refraktory Takahasi ale nie wlasnie FS 128 . Widzialem bodajze 78 ,90 hmmm kurcze dobry sprzet a juz go nie produkuja .Na rynku wtornym raczej bedzie kiepsko jak ktos ma i sprawdzal sie u niego to nie sadze aby chcial sie go pozbywac .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaje zakupic albo jakiegos duzego Newtona np  18 stke pod wizual a w czasie pod astrofotografie cos podobnego do tego ktorym dysponuje kolega Grzedziel bo to tez dobry sprzet . A tak na marginesie zerknalem na Twoja stronke . Powiem ze jestem pod wrazeniem kawal dobrej roboty . SZACUN  Foto jak dla mnie LUX ciekawe kiedy ja bede mogl sie takim dorobkiem pochwalic zapewne minie kilka lat swietlnych ha ha ha 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zdajesz sobie sprawę, że aby osiągnąć przyzwoity poziom zdjęć będziesz musiał nauczyć się bardzo dużo i możesz sobie z tym wszystkim po prostu nie poradzić? Duży teleskop to duże wyzwania. Może lepiej kup coś mniejszego do astrofoto i sprawdź czy podołasz ustawianiu, kalibrowaniu i przede wszystkim obróbce wynikowych plików. Taką wiedzę (doświadczenie) zdobywa się latami. Nie ma drogi na skróty, chyba że jesteś wybitnie uzdolniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech... fluorytowy dublet to taki RollsRoyce, a tym bardziej Takahashi.

Z fluorytowych dubletów Taka, to największe obecnie dostępne chyba są chyba setki?

https://www.takahashiuk.co.uk/Refracting-Telescopes/FC100

I dłuższe dla konseserów   https://www.takahashiuk.co.uk/Refracting-Telescopes/Takahashi-FC100-DL/1389-/Takahashi-FC100DL-Optical-Tube-Only

 

Jesli nie masz doswiadczenia w astrofoto, a i w wizualu, to tez radziłbym zacząć od czegoś tańszego (jak Pisze Arek_P), może róznych konstrukcji, jesli jestes niezdecydowany. Sprzęt potem odsprzedasz, a doswiadczenie pozwoli Ci później na zupełnie świadomy wybór sprzętu docelowego. Aby ogarnąć temat to naprawdę trzeba trochę czasu, wiedzy, praktyki.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Arek_P napisał:

Czy zdajesz sobie sprawę, że aby osiągnąć przyzwoity poziom zdjęć będziesz musiał nauczyć się bardzo dużo i możesz sobie z tym wszystkim po prostu nie poradzić? Duży teleskop to duże wyzwania. Może lepiej kup coś mniejszego do astrofoto i sprawdź czy podołasz ustawianiu, kalibrowaniu i przede wszystkim obróbce wynikowych plików. Taką wiedzę (doświadczenie) zdobywa się latami. Nie ma drogi na skróty, chyba że jesteś wybitnie uzdolniony.

Zdaje zdaje  i to bardzo dokladnie dlatego chce zaczac najpierw od wizuala 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem wiem . Ale musze od czegos zaczac . Mysle ze zaczne od wizaulnych obserwacji od poznania nieba czytania map odnajdywania obiektow . Foto moze poczekac moge docelowo foto robic zwykla lusztrzanka Nikona z jakims obiektywem 75 mm albo 135 mm probowac obrobki materialu itd itd i sie okaze czy bede sie do tego nadawal czy tez nie . A astrofoto wraz z nabraniem doswiadczenia samo przyjdzie z czasem wprawy albo i tez nie . Co do sprzetu to zawsze jak nie do astrofoto moge go wykorzystywac do obserwacji wizualnych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh ... to nie takie proste kupić i "włola" ...  tu jest jeszcze kupa innych rzeczy ... choćby zapał (który może minąć) a sprzęty które kupisz od razu tracą na wartości i to sporo ...

Ja bym na Twoim miejscu zakupił coś prostego - Newton 10 calowy jak znalazł na początek ... do tego jakiś zestaw patrzałek 

Kup ... odpal... potrenuj .....    sam zobaczysz ile z tym jest roboty i nauki ... 

Ja Ci powiem że zaczynałem 25 lat temu od "ruskiej lunetki"  była to bodajże 70mm  z ogniskową nie wiem .... 300 ?  i 2 okulary ...

Później przyszedł dobson newton 8'' Oriona (do dziś go mam ;) ) a następnie nowy netwon 8'' Celestrona ( na nim pracuje) 

Oczywiście wszelakie próby focenia czymkolwiek na każdym z tych sprzętów się robiło i powiem CI że taka nauka ma sens ... lecisz od podstaw uczysz się napotykasz trudności ... i sobie z nimi radzisz ;)

 

Moim skromnym zdaniem "wywalając" 20 koła na sprzęt który dopiero się ma zamiar "poznać" ... to trochę nie w tę stronę to idzie ....  przemyśl sobie ;)

Edytowane przez komprez
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przemysle jak najbardziej nie chce sie zrazic jak cos pojdzie nie tak . Mysle ze wlasnie zaczne od obserwacji wizualnych jakims Newtonem na Dobsonie . Obiekty byly sa i beda nie uciekna . Mysle ze przyjdzie z czasem czas na reszte . Absolutnie nie bede robil nic pod wplywem jakiegos impulsu albo obejrzenia jakiejs fotki ktora byla WOW bo moze sie okazac ze real bedzie calkiem inaczej wygladal . Wiem ze astronomia amatorska plus astrofotografia nie nalezy do prostych zainteresowan .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mniej wiecej wiedziec co zobaczysz, to poogladaj szkice obserwacyjne. W Google wpisz np. "astronomy m42 sketch" i porównaj ze zdjęciem . Nie mówię, ze wizual nie jest fajny, bo obserwacje na zywo robią ogromne wrażenie, ale to nie to samo co fotki.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Meiser napisał:

Wiem ze astronomia amatorska plus astrofotografia nie nalezy do prostych zainteresowan

Ależ nie ... trudne to nie jest ... nie obrażając nikogo byle głuptok znajdzie na niebie Oriona (jak się oczywiście nauczy) :) 

Ja na dobsonie juz robiłem zdjęcia pseudo lustrzanką (tylko tak wyglądała) przykładając do okularu obiektyw .... masakra była ale już coś było :)

Tu bardziej chodzi o to żeby poznać ... poznać od początku nie mając "tyyyyle elektoniki" i innych bajerów ...   tu oczywiście nie nakłaniam Cię do zakupu dobsona  (choć gratuluje zapału)

bo będzie miał z tym nie lada wyczyn (bez prowadzenia i GOTO) przejdziesz na prawdę porządny chrzest bojowy ;) Tak trzymać !

Na początek poznaj takie programy jak Stellarium, Starry Night, Cartes du Ciel ( Sky Chart)   i pobaw się nimi ... będziesz miał bazę.

Najlepiej to za pomocą tych programów (lub na Androida polecam Sky Portal - darmowe od Celestrona) i naumieć się gwiazdozbiorów i mniej więcej gdzie leży dany ciekawy Messier ;)

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj tak ... z tym to bułka z masłem .. dokup do tego sobie przejściówkę T2 do Nikona i będziesz mógł sobie już coś porobić przez ten sprzęt .. oczywiście w granicach rozsądku bo rotacja pola przy dobsonie ;) Ale zastanów się czy faktycznie dobsona z GOTO czy paralaktyka ... z paralaktykiem jest ciut więcej ustawiania ale będziesz już mógł sobie działać i poznasz wszystkie zalety/wady. To już będzie Twoja baza pod naukę :) Na dobsonie nie wyćwiczysz pewnych zachowań ... takich np jak ustawianie na polarną (np. metoda dryfu)  ....

Poszukaj sobie NEQ6 albo HEQ5 ...   (osobiście polecam ten drugi - lżejszy) używki chodzą od 2500zł .. sam kupiłem używkę i jestem z niego mega zadowolony a wieszam sporo ... tuba/aparat/guiding .... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na marginesie ... tu masz fotkę która zrobiłem w 2014 roku .... nie pamiętam ile klatek ale ekspozycje były po max 60-90 sek...   ....

ale możesz sobie porównać ten obraz z tym niżej z roku 2011

Sprzęt ten sam (Celestron C8 Newton , Canon 50D, montaż Advanced GT Celestrona)

Sam dojdziesz do wniosków ile czasu potrzeba żeby dość do wprawy ;)

 

 

538325781_m4221032014.thumb.jpg.089020b8f39581bf16282133f8bfa69c.jpg679733838_m4103022014.thumb.jpg.c49d6bdc5bee7e7c2019ff230842f7c9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest spoko obraz ... to jeszcze kaszana jednak najlepsza którą mam ... montaż mam od kwietnia tego roku tak więc nie poszalałem coś tam nazbierałem ale ... z obróbką brak czasu ... ;)   Tu masz jedną klatkę   300 sek iso 800  (pomyśl ile można z tego wyciągnąc jeszcze biorąc pod uwagę że poprzednie zdjęcie to było już obrobione ;) )

Poniżej porażka z obróbką (tak przyznaje się - spierd.. po całości ale chciałem CI pokazać coś tym sprzętem)

 

 

42206685_1270989296382550_850144928922075136_o.thumb.jpg.5a605fb59d7b41a819ce4319d1b231a7.jpg

Autosave_ABE.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odwiedzeniu lokalnego dystrybutora jako sprzęt do wizuala myślę że zakupie na początek Newtona 16 " na Dobsonie GoTo jeszcze ostatnie decydujące słowo nie padło ale po świętach myślę że go zamówię.  Będzie jak znalazł po w przyszłości astro kopuła. Nie będę pisał o jego parametrach bo zapewne wszyscy wiedzą jakie parametry ma 16 "

20181220_142237.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.