Skocz do zawartości

Trudny wybor


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Meiser napisał:

Pewnie zostanę skrytykowany no cóż zawsze jak nie będę zadowolony mogę kupić inny  . Co pod niego przyda się jeszcze ?

Taką krytykę raczej olewaj. 

 

Kątówka dielektryczna. 

Korektor F6.3, choć może niekoniecznie od razu.

Jakieś lepsze okulary. SWANy ponoć w SCT nie są złe, ja mam oprócz tego refraktor i do niego lepsze okulary jak Naglery. 

 

Zielony laser do namierzania obiektów (z tym zawsze uwaga na swoje oczy, na innych i na samoloty, żeby przypadkiem nie wcelować w nie, poważnie!). Chyba, że masz dobry wzrok i lubisz bawić się w celowanie szukaczem. 

Niektórzy radzą red-dota. Musisz sam sprawdzić, co Ci pasuje. 

 

Grzałka na tubę na 12V. Lub suszarka do włosów na 12V. 

 

Kup albo sam zrób odrośnik! To jest konieczne. 

 

Na czym chcesz to powiesić? Bo do tej tuby potrzebny jest montaż z mikroruchami. 

Może jakiś GoTo? Ale tu nie jestem ekspertem, mam iOptron AZ Mount Pro ale do 9 cali to może być za mało lub na granicy. 

 

Filtr Lumicona UHC. Może też OIII. 

 

Kurcze, kupiłeś sprzęt, gratulacje! Ale teraz to pogody długo nie będzie, zawsze tak jest po zakupach :ermm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed obserwacją trzymaj go w zimnym miejscu. Zwykle wystarczy 1,5 - 2 godzin. Balkon lub bagażnik samochodu. 

 

Nigdy nie zostawiaj go w zimnym, nieogrzewanym miejscu. 

 

Chyba warto zakupić pokrowiec, jeden z kolegów na forum szyje takie, są po prostu super. 

 

EDIT niektórzy zamiast korektora F6.3 radzą po prostu zakup okularów o dłuższej ogniskowej. Mi te długo-ogniskowe okulary jakoś nie leżą. Nie znalazłem takiego, który dawałby obraz, który mi się podoba. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

W dużym skrócie: akceptowalny zakres ŹW 1-5mm; zakres optymalny 2-2,5mm. 

Poniżej 1mm - zwykle za ciemno; powyżej 5mm - zwykle za jasno. 

 

Zrób tabelkę 

Ogniskowa_okularu|pole-okularu i kolumny wynikowe: powiększenie-z-reduktorem-F6,3|pole-z-reduktorem-F6,3|źrenica-wyjściowa-z-reduktorem-F6,3|

powiększenie|pole|źrenica-wyjściowa (bez reduktora) 

 

I z tabeli wyjdzie Ci ogniskowa okularów, jakie warto kupić. 

Nie warto na początku iść w bardzo duże powiększenia. Zwykle nie ma warunków a warto wcześniej nauczyć się na mniejszych powiększeniach o co tu chodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za info . Tak tak jest zawsze teraz do wiosny pewnie pogody nie bedzie . Chce go powiesic na EQ 6 albo na EQ 5 GoTo  zobacze po nowym roku jaka bedzie oferta . Tak odrosnik zrobie sam albo kupie orginal co do grzalek to mam grzalki na 12 vol jedna ma 12 watt jak dac 2 to mysle ze wystarczy . Co do laserka to wlasnie mysle ze jakis zapodam wiem ze z laserkami nie zartow zawsze zdrowy rozsadek . Teraz musze jeszcze poszukac jakiegos dobrego okularu do DS ow i jakiegos do planet 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Meiser napisał:

Jakie okulary bys polecil ? Daj linka jak masz cos na oku bedzie szybciej i latwiej 

Tak jak napisałem wyżej, ja mam okulary 'pod refraktor', takie lepsze. Nie kupowałem okularów pod SCT. Okulary do SCT nie muszą być aż tak z wysokiej półki. 

Dziś muszę kończyć. Hej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, kjacek napisał:

Tak jak napisałem wyżej, ja mam okulary 'pod refraktor', takie lepsze. Nie kupowałem okularów pod SCT. Okulary do SCT nie muszą być aż tak z wysokiej półki. 

Dziś muszę kończyć. Hej 

Spoko jak cos to w kontakcie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta kątówka nie ma mocowania SCT?

 

Będziesz musiał sprawdzić, czy nie ma kiwki lustra głównego. Nowe SCT raczej nie mają tej przypadłości jak czytałem. 

Jeśli jednak się zdarzy, to wymieniaj tubę na inną. Można kupić wyciąg jeśli nie da się inaczej. Wtedy ostrość nastawiasz wyciągiem, nie ruszasz pokrętła ostrości. 

Jak nie ma kiwki LG, to ponoć warto kupić mikrofocuser do SCT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są montaże stosowane do oglądactwa i dla selfiarzy . np ten na zdjęciu AZ EQ6 , jak widać na tym fotogramie, maszyna ustawiona na oglądactwo (czyli pozycja AZ).  Z jednej strony twój SCT  z drugiej lornetka kątowa i jakoś to będzie. A selfi kosmosu też tym zrobisz bo ma pozycje EQ.  https://www.astroshop.com.au/guides/sky-watcher-azeq6gt.asp

 

altaz-scopes3.jpg

Edytowane przez berkut123
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Meiser napisał:

Jakie polecacie mapy nieba oprocz stellarium ?

Sky Safari na smartfonie. SkEye (ciekawostka taka). 

 

A reszta zależy już od Ciebie. Mam na myśli to, ile masz czasu na zabawę. 

Ja posłuchałem kiedyś rad, żeby nakupić map nieba i wydrukować mapy Taki'ego ale uczciwie mówiąc wcale z tego nie korzystam. Ja na to nie mam czasu. 

Znacznie lepiej na zupełny początek zabrać się za tabelę Wimmera. Jest wersja do druku i online. 

A później za https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/14226-przewodnik-po-wybranych-obiektach-nocnego-nieba-tom-iii-zima/

Kolega odwalił tu świetną robotę. Są także pozostałe pory roku. 

 

Literatura jest ważna. Np:

-Książka Atlas Nieba Delta Optical, Pascal

-Miesięczny przewodnik po niebie Jan Ridtath, Wil Tirion (na początek) 

-Niebo nocą Kevin Ildslay

Zresztą dużo tego jest. 

 

Przed sesją warto zrobić plan obserwacji. I drugi alternatywny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Meiser napisał:

W czasie kiedy nie ma pogody i nie mam jeszcze za bardzo na czym powiesić tubki muszę pomyśleć nad odrosnikiem.  

Myśl :flirt:. Pomysłów dużo, kolega ma z karimaty. Ja mam z takiego lekkiego plastiku ze sklepu dla plastyków. Od środka czarny welur z allegro, taki samoprzylepny. 

Jaki by nie był, nie może spadać. Pomyśl czy dasz radę założyć go na grzałkę. 

Fajne, gdy daje się go rozłożyć na płasko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myslalem wlasnie o  karimacie wyczernione od srodka wyczernione i zaizolowane czarna mikrogumowa mata taka jak izolarze izoluja systemy wentylacji . Troche ma nie typowa srednice bo 270 mm zadna rura ogolnie dostepna nie ma takiej srednicy . Myslalem o tubach tekturowych ale tez wymiarem sa albo 250 mm albo 300 . 250 mm tekturowy tubus za maly a 300 znowu za duzy . No musze cos pokombinowac czasu jak narazie jest dosyc bo i tak pogody nie ma i pewnie tak szybko nie bedzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.