Skocz do zawartości

Autoguider czyli sesja bez laptopa, jakie są Wasz doświadczenia?


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem podobnego tematu, ale albo jest coś ze sprzedaży w archiwum, albo są sprzed co najmniej kilku lat. Ponieważ planuję wyjazd pod ciemne niebo za pół roku i kompletuję sprzęt, chciałbym, żebyście opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Na dniach zamówię montaż CEM25P, który chciałbym guidować (zawieszę na nim max 600mm F5,3 i obciążenie wyniesie ok 4kg, więc 30% deklarowanych możliwości, co daje bezpieczny zapas do jakichś 8 kg ;) ), ale jednocześnie nie zabierać ze sobą komputera, szczególnie na wypad zagraniczny. 

Fotki będę robił Nikonem D7100 być może dokupię D5100 i zrobię mod i ASI174 mono bez coolera.

 

Produkty, jakie do tej pory udało mi się znaleźć to: 

1. Lacerta Mgen 2 https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/lacerta-aparat-fotograficzny-stand-alone-autoguider-mgen-version-2/p,46263 2810 zł

2. Celestron Autoguider Nexguide https://deltaoptical.pl/nexguide-autoguider 1439 zł

3. Sky Watcher Autoguider SynGuider II https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/skywatcher-aparat-fotograficzny-stand-alone-autoguider-synguider-ii/p,20119 1370 zł

4.LVI Smart Guider 2  https://www.astroshop.pl/aparaty-do-astrofotografii/lvi-aparat-fotograficzny-smart-guider-2/p,19061 1120 zł

 

Czy macie jakieś doświadczenia z tymi sprzętami? O Lacercie wiem dużo dobrego, pytanie, czy jest jakaś przepaść pomiędzy nią a pozostałymi autoguiderami? Bo cena jest znacznie wyższa. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc - przemyśl dobrze ren zakup. Mialem ten sam dylemat. Probowalem SW i Celestron (to to samo) i frustracja ze znalezieniem gwiazdy guidujacej mnie pokonala. LVI jest lepszy - pozyczylem na dwie noce i bylo lepiej. Lancerty nie probowalem. Od kilku lat foce malym netbookiem Asusa z qhy5 i jakims szukaczoguideren i nigdy nie bylo problemow. Reasumujac - odradzam ale i tak wiem ze kupisz wiec kup LVI a jak Cie stac to lancerte.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Kirien pisze jeżeli cię stać bierz lacerte. Ja mam i na nic innego nie zamieniłbym. Nie wiem jak reszta guiderow ale lacerta będzie ci służyć dodatkowo jako interwalometr. Ustawiasz w niej parametry sesji ,dajesz start i możesz spokojnie iść spać bo sesja będzie się automatycznie robić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie będziesz w ogóle miał komputera :new_shocked:, czy nie chcesz go używać przez całą sesję?

 

RaspberryPi + Astroberry + (jeśli zupełnie bez komp) obudowa z wyświetlaczem dotykowym.

BOM:

Trochę DIY ale efekt moim zdaniem dużo lepszy i pełna kontrola nad tym co się dzieje.

 

PS: nie wiem jak dobrze sprawdzi się wyświetlacz, bo nie używałem takiego zestawu (łączę się z laptopa żeby zastartować sesję).

PPS: jeśli chcesz mocniejszy sprzęt to Intel NUC + wyświetlacz na HDMI+USB

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dodam jeszcze, że Astroberry (kstars+ekos) może Ci też robić za:

- guider

- goto

- plate solve

- focus (jeśli będziesz miał robofocuser)

- akwizycję (trzeba sprawdzić czy Nikona obsługuje)

- programator sekwencji (np z kołem filtrowym, albo automatyczna sesja kilku obiektów)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp. Nie wiedziałem o takim rozwiązaniu i przyjrzę się mu. Tak mi się wydaje, że komputer nie będzie mi potrzebny i nie chcę go zabierać ;) To znaczy poleci ze mną, ale kto inny będzie z niego korzystał, kiedy ja będę się uczył zbierać fotony z kosmosu. Co to jest plate solve?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plate solve to rozpoznanie ze zdjęcia położenia na niebie. Ekos za pomocą tego potrafi (nie zdążyłem jeszcze tego przetestować, bo od 1.5 miesiąca nie ma czystego nieba):

- pomóc w ustawieniu na polarną

- zrobić mozaikę (wymaga to dokładności w ustawianiu kolejnych ujęć)

- ustawić się dokładniej niż samo goto na dany obiekt (w celu automatycznego wystartowania sesji astrofoto)

- ustawić się dokładnie na obiekt po meridian flipie w czasie sesji

 

Możesz zobaczyć jak to działa (choć zakładam, że znasz tylko nie znałeś samej nazwy) na http://nova.astrometry.net

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją przygodę z guidowanym astrofoto zacząłem od SW Synguidera. Zalety: tani, prosty w obsłudze. Wady: słaba czułość, trzeba szukać jasnej gwiazdy, brak ditheringu.

Zamieniłem na MGEN Lacerta, fakt, spory wydatek ale jestem zadowolony i nawet nie myślę żeby zmienić system guidowania na inny, sterowany komputerem. Lacertę używam do 2 lat i nigdy nie miałem problemu, nigdy się nie zawiesił, zawsze znajduję gwiazdkę, jak ją zgubi (chmury) to nawet po długim czasie odnajduje, ma dithering. Jeśli używasz Canona to świetnie z nim współpracuje. Programujesz sesję i jedyne co musisz kontrolować to ostrość. Polecam.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, sama nazwa plate solve była do tej pory dla mnie nieznana. Jeśli dobrze rozumiem funkcjonalność ditheringu, to: steruję DSLR za pomocą pilota. Czas pomiędzy kolejnymi klatkami to np. kilka sek. W tym czasie montaż cały czas pracuje, a guider nie wie, że aparat zrobił przerwę. Dokonuje więc korekty położenia obiektu, który widzi matryca guidująca? Dobrze to rozumiem? Jeśli tak, to działamy na małych wartościach rzędu kilku px. W efekcie DSS ma mniej roboty przy stackowaniu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lacercie dithering się nazywa jako random displacer, a dziala na takiej zasadzie że przestawia ci delikatnie kadr o kilka pixeli tak aby  fotografowany obiekt nie byl cały czas w tym samym miejscu na matrycy, co pomaga bardzo w redukcji szumu i hotpixeli, ja np nie potrzebuje robić już darków przy sesji odkąd używam ditheringu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebo_b napisał:

 

Nie będziesz w ogóle miał komputera :new_shocked:, czy nie chcesz go używać przez całą sesję?

 

RaspberryPi + Astroberry + (jeśli zupełnie bez komp) obudowa z wyświetlaczem dotykowym.

BOM:

Trochę DIY ale efekt moim zdaniem dużo lepszy i pełna kontrola nad tym co się dzieje.

 

PS: nie wiem jak dobrze sprawdzi się wyświetlacz, bo nie używałem takiego zestawu (łączę się z laptopa żeby zastartować sesję).

PPS: jeśli chcesz mocniejszy sprzęt to Intel NUC + wyświetlacz na HDMI+USB

Toż to koszt znacznie wyższy niż laptopa na którym odpalisz całą sesję w cywilizowanych aplikacjach, zestackujesz materiał i jak się uprzesz to i obrobisz zdjęcie. W czym to rospberry ma być lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały laptop kupisz za kilkaset zł, zajmie w bagażu malutko miejsca, za 150 zł dokupisz zamiennik baterii, który potrzyma 8-10h. Będzie wygodniej, niż na samodzielnym guiderze, będziesz mógł podpiąć lustrzankę, żeby mieć wygodny podgląd do kadrowania i ostrzenia, bez wygibasów pod sprzętem. Dodatkowo laptopa możesz użyć do zgrywania materiału podczas wyjazdu, oraz doraźnie jakieś stellarium w nocy żeby ogarnąć obiekty do focenia.

 

Ja wożę od roku na wyjazdy Lenovo x270, kupiony jako poleasingowy za 1000 zł. Super lekki i wydajny, nawet do awikowania spokojnie daje radę. Oryginalna bateria używana trzyma 4-5h, dodatkowa greencell kolejne 8h.

 

Dawać 2,5k za lacertę hmm... Gdyby to kosztowało tyle, ile jest warte, czyli max 1000 zł, to można by się zastanawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam LVI też ma dithering, obsługuje lustrzankę (canon) można ustawić całą sesję  lącznie z darkami oraz klatkami z np. o połowę  krótszym czasem naświetlania. Można też sterować motofokuserem , ale  tej opcji nie sprawdzałem bo  nie mam motofokusera

20181220_142412.jpg

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, Krzychoo226 said:

cywilizowanych aplikacjach,

Trochę obraźliwie to brzmi, szczególnie, że przy tych projektach pracują dziesiątki osób z całego świata.

 

18 minutes ago, Krzychoo226 said:

Toż to koszt znacznie wyższy niż laptopa

Podałem koszt nowych rzeczy, rezygnując z wyświetlacza łączny koszt to ~250zł. Pokaż mi nowego laptopa w tej cenie. No i jeszcze dolicz cenę tych cywilizowanych aplikacji o podobnej funkcjonalności.

 

Dodatkowo kolega jasno napisał, że nie chce brać laptopa - więc oczywiście można mu napisać, że skoro nie chce brać laptopa to najlepszym rozwiązaniem jest zmiana zdania na ten temat :D

 

19 minutes ago, Krzychoo226 said:

W czym to rospberry ma być lepsze?

Widzę kilka obszarów, ale one mogą mieć inne znaczenie dla innych osób. Mój setup musi być mobilny (jadę samochodem za miasto) i zawsze biorę ze sobą poważnego laptopa.

- Traktuję Raspi jako dedykowany "komputer" do teleskopu.

- Raspi w moim setupie to pudełko wielkości 10x6x3 cm (dokładnie to). Ma wbudowany GPS i wystawia swoje Wifi - więc mogę sterować wszystkim na odległość (np. w zimie z samochodu).

- Pobiera mniej niż 1A/5V = 5W, zasilam to z tego samego ogniwa co montaż i chłodzenie kamery.

- Soft steruje wszystkim - tzn guiding + akwizycja + tracking + goto (jak dorobię focuser i być może grzałki to tym też będzie sterować).

- Możliwości darmowego softu na nim są ogromne - nie będę porównywał, bo nie używałem innych, ale nie wiem co płatny SGP czy Maxim (jeśli chodzi o akwizycję) może mieć więcej. Choć może być prostszy w użyciu czy setupie.

- Jeśli funkcjonalność jest podobna, to ja osobiście wolę otwarte oprogramowanie od komercyjnego.

- Czynnik DIY był tutaj dla mnie też ważną sprawą. Częścią tego hobby jest to, że mogę coś sam zrobić, a nie kupić gotowce.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Miałem taki sam dylemat, ale stawiałem i stawiam na Lancerte. Jednak na początek zakupiłem kamerkę ASI 120-MM i do tego lunetkę plus lapek Dell oraz PHD2. Jeszce nie miałem okazji przetestować, (Pogoda nie pozwala) ale jak na razie będę używał laptopa, zobaczymy jak to będzie w praktyce. Lancerte kupię jak będę miał odpowiednie środki, bo cena wysoka , ale używam Canon i dithering bardzo by się przydał. Lancerte używa moich dwóch kolegów z którymi śmigam w teren i naprawdę obsługa oraz konfiguracja to chwila i już leci sesja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Sebo_b napisał:

Raspi w moim setupie to pudełko wielkości 10x6x3 cm (dokładnie to). Ma wbudowany GPS

Można też kupić PC sticka z Windowsem za podobne pieniądze, a wymiary będą ze 3x mniejsze :) Pobór prądu powiedzmy 50% większy. USB 3.0 na pokładzie (istotne dla Asi).

Skąd ten gps? Są wersje raspberry z wbudowanym? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, MateuszW said:

Można też kupić PC sticka z Windowsem za podobne pieniądze, a wymiary będą ze 3x mniejsze :) Pobór prądu powiedzmy 50% większy. USB 3.0 na pokładzie (istotne dla Asi).

Skąd ten gps? Są wersje raspberry z wbudowanym? 

Można - ale i tak bym zainstalował na nim Linuxa :) Co do Raspi to mam też w planie podłączyć w przyszłości pod GPIO sterownik do silnika krokowego i zrobić focuser (odezwę się do Ciebie w sprawie zakupu "mechaniki").

 

Co do GPSu, trzeba dokupić takiego na 3.3V i podłączyć pod UART (jest ich sporo, zaczynają się od 50-70 zł). Ten co kupiłem mieści się w obudowie przyklejony na gorący klej i dodatkowo robi za RTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Sebo_b napisał:

Można - ale i tak bym zainstalował na nim Linuxa :)

To akurat mogłoby się nie udać :) Na tych komputerkach są chyba jakieś wybrakowane biosy, w każdym razie nie da się zejść poniżej win10.

Jednakże dla osób nieznających linuxa, chyba byłoby łatwiej to ogarnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z linuxem sobie dobrze radzę :) Więc chyba wniosek jest taki, że albo DIY, które bardzo lubię, albo Lacerta ale z drugiej ręki, bo wnioskuję, że cena tego sprzętu jest wygórowana, pewnie też ze względu na znikomą konkurencję. Ewentualnie LVI. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Sebo_b napisał:

Trochę obraźliwie to brzmi, szczególnie, że przy tych projektach pracują dziesiątki osób z całego świata.

Przykro mi że tak to brzmi, ale gdy usiądziesz do SGPro to zrozumiesz o czym mówię.

 

56 minut temu, Sebo_b napisał:

Podałem koszt nowych rzeczy, rezygnując z wyświetlacza łączny koszt to ~250zł. Pokaż mi nowego laptopa w tej cenie. No i jeszcze dolicz cenę tych cywilizowanych aplikacji o podobnej funkcjonalności.

Po co nowy laptop? Mój obecny jest wart na allegro jakieś 500zł z działającym ekranem i nie widzę potrzeby wymieniać go przez najbliższe N lat. Wygoda pracy z dużym ekranem i klawiatura jest nieporównywalna. Porównuje wyłącznie kosztowo, bo jakby nie patrzeć laptop wychodzi taniej i wg mnie wygodniej.

Jakoś nie mam zaufania do komputerka który sobie sam działa a ja łącze się z nim zdalnie, widzę tu co najmniej kilka elementów które mogą pójść nie tak i zmusza mnie do kwitnięcia przez 2 godziny i zastanawiania się co tym razem się wywaliło.

Położenie obok setupu małej walizki z laptopem z którego wychodzi jeden kabelek usb to chyba nie jest jakiś gigantyczny problem.

 

Autoguider... Jak tam działa dithering? Skąd standalone guider ma wiedzieć kiedy skończyła się klatka? A skoro ta lacerta kosztuje tyle co pisze Mateusz czyli 2.5 tysiąca i zmuszeni jesteśmy szukać gwiazdki to moim zdaniem lepsza inwestycją będzie kupno dedykowanego lodestara (X2). Wyjdzie taniej i człowiek zapomni o czymś takim jak poszukiwanie wystarczająco jasnej gwiazdy, bo takich będzie zawsze kilkanaście w polu widzenia.

Edytowane przez Krzychoo226
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Autoguider... Jak tam działa dithering? Skąd standalone guider ma wiedzieć kiedy skończyła się klatka? A skoro ta lacerta kosztuje tyle co pisze Mateusz czyli 2.5 tysiąca i zmuszeni jesteśmy szukać gwiazdki to moim zdaniem lepsza inwestycją będzie kupno dedykowanego lodestara (X2). Wyjdzie taniej i człowiek zapomni o czymś takim jak poszukiwanie wystarczająco jasnej gwiazdy, bo takich będzie zawsze kilkanaście w polu widzenia.

Edit:

Guider wie kiedy skończyło się naświetlanie klatki gdyż steruje migawką Canona.

Gwiazdki nie musimy szukać bo kamera jest równie czuła jak Lodestara

 

Ja kupiłem Lacertę z myślą o foceniu Canonem w polu z akumulatora. Ale jestem na tyle zadowolony, że używam jej również gdy focę kamerą CCD oczywiście z laptopem. Dithering też stosuję ustawiając odpowiednie czasy naświetlania i pauzy miedzy klatkami. Jedyne co muszę zrobić, to jednocześnie wystartować guiding i sequencera w Maximie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez pod uwagę, ze to wciaga. Predzej czy pozniej przejdziesz na kamerę ccd/cmos a do jej obslugi juz bedzie potrzebny laptop. W tym momencie autonomiczny autoguider traci racje bytu - to jest oczywiscie moja opinia ale lrzechodzilem tę sama droge i tracilem duzo pieniedzy na odsprzedawaniu sprzetu - przemysl to.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2018 o 10:47, Sebo_b napisał:

 

Nie będziesz w ogóle miał komputera :new_shocked:, czy nie chcesz go używać przez całą sesję?

 

RaspberryPi + Astroberry + (jeśli zupełnie bez komp) obudowa z wyświetlaczem dotykowym.

BOM:

Trochę DIY ale efekt moim zdaniem dużo lepszy i pełna kontrola nad tym co się dzieje.

 

PS: nie wiem jak dobrze sprawdzi się wyświetlacz, bo nie używałem takiego zestawu (łączę się z laptopa żeby zastartować sesję).

PPS: jeśli chcesz mocniejszy sprzęt to Intel NUC + wyświetlacz na HDMI+USB

@Sebo_b   jestem zielony  z Rasberry. Czy możesz napisać może w osobnym poście taki tutorial  jak złożyć,  uruchomić  i obsługiwać  takie "ustrojstwo" . Chyba że już gdzieś to jest opisane, wolałbym bardziej łopatologicznie:)

Pozdrawiam 

M.

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.