Skocz do zawartości

Moje pierwsze klatki


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pozwolę  sobie dolaczyc do tematu . W czasie  kiedy kompletuje sprzet pod obserwacje i astrofoto w czasie wolnym i jak tylko pogoda pozwoli stawiam na montazu moja lustrzanke Canon podpinam obiektyw 75 mm i probuje coss tam zarejestrowac . Ostatnio pod szkło poszla M45 . Oto efekt . Wiem że do doskonalego ujęcia jeszcze daleka droga ale coś już tam widać. Foto obronione w DDS

IMG_20181214_062924_264.jpg

M45.jpg

Edytowane przez Meiser
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Życzę wytrwałości! Opanowanie podstaw nie jest aż takie trudne. "Na pociechę" próbka moich wypocin prezentująca proces zdobywania doświadczenia. Również Subaru. Odstęp pomiędzy pierwszą i drugą fotą - 1 miesiąc. Pomiędzy drugą, a trzecią - 12 dni. Fakt, że dokonane zostały w tym czasie znaczące inwestycje w osprzęt, co nie jest bez znaczenia w tym "sporcie" ;)

M45_20130903.jpg

M45_20131003.jpg

M45_20131015.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nigdy nie potrafiłem się zmobilizować do prowadzenia dziennika :emotion-5: Jeśli mnie jednak pamięć nie myli, wszystkie były wykonane na montażu NEQ6 i przez Taira-3S. W przypadku pierwszych dwóch fot kamerą była StarlightXpress MX716, ostatnie było wykonane za pomocą SBIG ST-2000XCM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim nie jest dobrym programem do obróbki, jest ... niekompletny. Tak jak radzą koledzy poćwicz na darmowym a potem dopiero : coś do akwizycji komercyjne - Maxim albo SGPro, a do obróbki także komercyjne : PixInsight i PS. Nie albo albo tylko "i".

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wessel napisał:

Maxim nie jest dobrym programem do obróbki, jest ... niekompletny. Tak jak radzą koledzy poćwicz na darmowym a potem dopiero : coś do akwizycji komercyjne - Maxim albo SGPro, a do obróbki także komercyjne : PixInsight i PS. Nie albo albo tylko "i".

Wyjaśnię, że moje powyższe foty były wykonane przy pomocy: dedykowanego softu StarlightXpress i SBIG (akwizycja), DSS i PHP Guide (darmowe) i PS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wielkie.  To naprawdę  bardzo pomocne . Jak tylko pogoda pozwoli będę walczył bo narazie warstwa chmur to ma ze 2 km  MASAKRA jakas . Niby cos na 29 podają ze będzie  lepsza pogoda . A narazie zostaje lektura doswiadczonych ludzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac jeszcze do tego tematu . Nie wiem czy dobrze kminie . Powiedzmy ze mamy obiektyw o ognisku 75 135 200 300  korzystajac ze wzoru 500 albo 600 dzielone przez ognisko daje czas naswietlania taki aby obraz nie zostal zdewastowany poruszony itd mowa tu oczywiscie o sztywnym montazu . I tak dla ogniska 75 czas wyniesie okolo 6 sekund  dla ogniska 200 2,5 sekundy  itd itd wiec gdy chce uzyskac obraz np jakiegos obiektu np M101 z obiektywu 75 mm zrobie dla przykladu 300 klatek po 6 sekund otrzymam czas calkowity ekspozycji 30 minut po pozniejszym stacku z darkami flatami i biasami wychodzi surowe foto czy to dla takiego obiektu to  wystarczajacy czas czy moge zapomniec o nim .?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Meiser napisał:

Wracajac jeszcze do tego tematu . Nie wiem czy dobrze kminie . Powiedzmy ze mamy obiektyw o ognisku 75 135 200 300  korzystajac ze wzoru 500 albo 600 dzielone przez ognisko daje czas naswietlania taki aby obraz nie zostal zdewastowany poruszony itd mowa tu oczywiscie o sztywnym montazu . I tak dla ogniska 75 czas wyniesie okolo 6 sekund  dla ogniska 200 2,5 sekundy  itd itd wiec gdy chce uzyskac obraz np jakiegos obiektu np M101 z obiektywu 75 mm zrobie dla przykladu 300 klatek po 6 sekund otrzymam czas calkowity ekspozycji 30 minut po pozniejszym stacku z darkami flatami i biasami wychodzi surowe foto czy to dla takiego obiektu to  wystarczajacy czas czy moge zapomniec o nim .?

mysle ze najlepsza odpowiedzia bedzie jak sam przetestujesz.

wszystko sie wyjasni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Meiser said:

korzystajac ze wzoru 500 albo 600 dzielone przez ognisko daje czas naswietlania taki aby obraz nie zostal zdewastowany poruszony

Ten wzór to duże uproszczenie.

- Obiekty będą miały większą prędkość liniową w miarę zmniejszania się deklinacji. Innymi słowy im dalej od Polarnej tym będą poruszały się szybciej, czyli czasy będą się skracały.

- W zależności od ogniskowej i wielkości piksela będziesz miał różną rozdzielczość kątową.

 

Z tego wynika, że żeby wyliczyć maksymalny czas naświetlania musisz wziąć pod uwagę 3 zmienne - deklinację obiektu, ogniskową, wielkość piksela.

 

Dla przykładu, Canon 1000D z obiektywem 75mm i Plejady

- Plejady deklinacja = +24° 7′ 0″

- ruch liniowy = 2 * atan( 2 * tan( radians( (90-deklinacja) / 2) ) * sin( pi / 43200) ) = 19.43 arcsec / s

- wielkość pixela w 1000D = 5.7µm

- rozdzielczość kątowa pixela = 2*atan(wielkość pixela / 2*ogniskowa) = 15.67 arcsec

 

Czyli naświetlając plejady ponad 1s już Ci trochę pojedzie. Dla uproszczenia możesz przyjąć, że pojedzie o tyle pikseli ile sekund będziesz naświetlał.

 

PS: liczyłem na szybko, mogą być błędy.

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Meiser napisał:

M101 z obiektywu 75 mm zrobie dla przykladu 300 klatek po 6 sekund otrzymam czas calkowity ekspozycji 30 minut po pozniejszym stacku z darkami flatami i biasami wychodzi surowe foto czy to dla takiego obiektu to  wystarczajacy czas czy moge zapomniec o nim .?

Zależy od jakości nieba, rejestratora, światłosiły układu. Im krótszy czas, tym więcej klatek musisz uzyskać. Sumaryczny czas 30min jest malutki, proponowałbym w takim wypadku zrobić 3-5x więcej klatek (im więcej tym odstęp sygnału od szumu będzie większy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mamy ostatnia pelnie w tym roku . Wczoraj niebo nad Wejherowem okazalo sie laskawe na 20 minut zrobila sie dziura w chmurach . Korzystajac z okazji kropnalem ostatni zapewne w tym roku raz nasz Ksiezyc . Mysle ze bede mial okazje zrobic jemu foto jeszcze nie raz .Co prawdaz pelnia nie sprzyja obserwacjom i astrofotografii ale ma tez swoj swoisty urok .

_MG_3313_Easy-Resize.com.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu ten Księżyc tak z boku?

Nawiązując do rozważań na temat czasów naświetlania dla nieruchomego teleskopu to oburącz podpisuję się pod zdaniem Taysona - przetestuj sam.

 

Ale jeśli serio myślisz o astrofotografii to szkoda czasu na takie dywagacje. Kup montaż paralaktyczny z napędem i stosuj czasy dłuższe. Jeśli DOBRZE ustawisz ostrość (nie jest to wcale proste) i pod dobrym niebem zrobisz 200-300 klatek po 30 sekund (da się bez guidingu) to będziesz miał materiał na naprawdę dobrą fotkę. Ale efekt końcowy będzie satysfakcjonujący gdy opanujesz trudną sztukę obróbki zdjęcia.

Może przeraziły Cię liczby 200-300 klatek? Niestety nie da się sukcesu osiągnąć na skróty. Nie tak dawno wrzuciłem na forum kilka fotek naświetlanych ok. 6-10 godzin każda. I wiesz jaka była reakcja kolegów? Fajna fotka, ale dopal jeszcze trochę materiału to wtedy jeszcze sporo więcej da się wyciągnąć... Święte słowa.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z boku dlatego że miałem bardzo  mało czasu na wybranie pozycji i miejsca ze względu na ta PARSZYWĄ pogodę  nie było czasu na wariata wstawiłem statyw i na przód.  I tak to cud że cokolwiek udało się zarejestrować. Po tym okienku niebo znowu zaciagnelo się tymi parszywymi chmurami . Co do czasu to tak jak mówicie metoda prób i błędów ale im dłuższy czas tym więcej uda się obrazu uzyskać.  Jak tylko pogoda  się poprawi będę walczył. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.