Skocz do zawartości

Moje pierwsze klatki


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Tak laser juz zamowilem . Musze tylko przejsc na metode algiment 3 stars bo do tej pory robilem z jedna gwiazda no i brakuje montazowi do trafienia w wybrany cel z pilota co zreszta widac w ostatnim zdjeciu .Chcialem trafic w NGC 1220 no i troche zabraklo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Meiser napisał:

Wedlug montazu to kawalek Perseusza a wedlug Was ?

A ja do znudzenia będę powtarzał -naucz się nieba.

Jak dobrze ustawisz na biegun i zorientujesz montaż nawet tylko na jedną gwiazdę to MUSI trafić w obiekt z dokładnością do kilku, kilkunastu minut. Jeśli masz taki rozrzut to znaczy, że pomyliłeś Polarną z inną gwiazdą albo pomyliłeś gwiazdę na którą alignujesz montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez zakladam taka opcje bylo malo czasu ze wzgledu na krotkie okno pogodowe wiec robilem wszystko praktycznie w pospiechu . Polarna byla polarna ,byc moze  Capella nie byla Capella bo te wybralem ze wzgledu na wysokie polozenie  . No ucze sie ucze caly czas jak nie ma pogody to przy mapie i stellarium , a jak jest pogoda to na zywo z mapa .

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak nie urok to sraczka jakies chyba fatum . W koncu trafilem na pogode i w parze znalazl sie rowniez czas . W koncu montaz pracuje bez zarzutu znajduje obiekty prawidlowo juz jakis pierwszy sukces . Tak wiec wczorajszy wieczor dal mozliwosc ustawienia sie po za miastem . Miejsce dosc ciemne sporadyczne w oddali lampy natomiast zgraja szczekajacych caly wieczor kundli zastanawiam sie czy te psy nie maja co innego do roboty tylko jazgolic caly wieczor bardzo irytujace no ale coz . Po ustawieniu na polarna i skalibrowaniu na wybrana gwiazde  tym razem nazwa i miejsce gwiazdy prawidlowe  montaz zaczal w koncu wykonywac prawidlowo zadane polecenia . Powiecilem na nim SCT 9,25 z reduktorem ogniskowej f 6,3 na pierwszy rzut widac jasniejsze obrazy i o wiele wiecej gwiazd nawet smiem twierdzic o 60 % wiecej widac w tym samym okularze niz bez reduktora . Tak wiec wycelowalem w M 81 wraz z nia ukazala sie w okularze M 82 wiec mysle jest dobrze . Potem montaz Canona regulacja ostrosci i rejestracja klatek . Wszystko pracowalo bez zarzutu no ale jak to sie mowi za dobrze rzarlo zeby bylo dobrze , mniej wiecej po 40 minutach niestety zaszedl rosa caly teleskop i bylo po zawodach miejsce odludne w okolo same pola i laki a i wczoraj bylo czuc wilgoc tak wiec pozostalo sie zawijac do domu . Wycieranie zaparowanego szkla nie mialo sensu .Tak wiec kolejna lekcja wiec wniosek prosty potzebny na wczoraj odrosnik z grzalkami . 

Jezeli ktos ma pojecie gdzie i wmiare szybko mozna zakupic odrosnik SCT 9,25 z grzaniem to BARDZO PROSZE o info .Ponizej surowa klatka . Reszte klatek ktore zarejestrowaly sie w miare znosnie wrzuce do DSS i okaze sie co da sie z tym zrobic byc moze nie wiele . Ciesze sie tylko ze zaczynam pomalu robic  jakies postepy to bardzo mobilizuje a na bledach jest najlepsza nauka .

IMG_1036.JPG

Edytowane przez Meiser
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja okolice jeziora  Zarnowieckie  . Nie wołaj go bo mnie zje z butami . To docelowo z SCT dopoki nie kupie cos odpowiedniego . Potrzebuję  odrosnik z grzaniem i to na wczoraj. 

 

Nie wiem tez o ile przez reduktor zmniejszyla mi sie apertura ale roznice widac golym okiem .

 

Ta klatka to 30 sek ISO 12600  Canon 200D niemodyfikowany . Dziś wysłałem go do modyfikacji  SCT 9,25 z reduktorem f 6,3

 

_

Korzystamy z opcji EDYTUJ - forum to nie czat.

Moderator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Meiser napisał:

Nie wołaj go bo mnie zje z butami

@wessel nie je butów :-) A tak na poważnie to dlaczego miałby Cię zjeść (Pomijam buty) - sądzę, że każda rada będzie dla Ciebie ważna.

 

4 minuty temu, Meiser napisał:

Potrzebuję  odrosnik z grzaniem i to na wczoraj. 

Na pewno potrzebujesz odrośnik - grzanie możesz sobie załatwić później. Ten najlepiej zrobić z karimaty, wytnij odpowiednią długość, sklej taśmą i nałóż na tubę - zobaczysz poprawę.

 

Zdecydowanie wrzucaj większe zdjęcia - z miniaturek nic nie da się wywnioskować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje, idziesz małymi kroczkami do przodu.Następnym razem na spokojnie zaplanuj dany obiekt , wykadruj go w miarę centralnie i zbieraj materiał.

Skłamał bym gdybym napisał,że u mnie na początku było wszystko ok. Ale to nie prawda,też w pośpiechu " fociłem" , źle kadrowałem, obiektyw nie raz zaparował , w nerwach gdzieś potrąciłem statyw i przestawiłem cały setup. Nie wspomnę o przypadkowym odpięciu kabla od zasilania aparatu czy kamerki.

Życzę Ci wytrwałości ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  Jarku  . Oczywiście to przenosnia wiem że Wessel nikogo nie zje  . Każda  rada doświadczonych  ludzi będzie na wagę złota. Co do odrosnika to właśnie mam z karimaty ma prawie 60 cm i się nie sprawdza paruje i zachodzi rosą nawet jak cały dzień się chłodzi i przyjmuje tem. Otoczenia . Po pracy wrzucę pojedyncza klatkę wieksza.  Zachowało się 40 klatek po 30 sek reszta przez zaparowanie szkła nie nadaje się do niczego . Wrzucę do DSS i się zobaczy co wyjdzie. Ale niczego WOW się nie spodziewam 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buty bez sosu są niesmaczne. Wygląda to jak na jedna klatkę nieźle, ale pokaż większą klatkę bo tu trudno cokolwiek zobaczyć. Możesz już poczytać o flatach bo widać że by się przydały.
O Grzędziel mnie uprzedził.Teoria się kłania...

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejezyczenie chodzilo o ogniskowa bo srednicy szkla nie zmienie no tak racja .  Jest  jakis wzór na obliczenie ogniskowej o ile jest mniejsza z redaktorem  ? Sct  ma 2350mm reduktor f 6,3  rozjaśnil go A co z ogniskowa bo sam jestem ciekawy ile ma teraz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Meiser napisał:

Sct  ma 2350mm reduktor f 6,3  rozjaśnil go A co z ogniskowa bo sam jestem ciekawy ile ma teraz 

Nie potrafię rozszyfrować tego zdania.

 

Ogniskowa to średnica lustra/soczewki (apertura) w mm x światłosiła (i analogicznie światłosiła = ogniskowa/apertura)

 

https://www.astroshop.eu/dew-shields-flexible-cap/astrozap-flexi-heat-celestron-8-sct-cge-hd-dew-shield/p,45983

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowanie reduktora powoduje ze z f10 robi sie f6,3  OK  , ale ogniskowa sie przeciez tez zmienia czy nie ? orginalnie SCT 9,25 ma 2350 mm ogniskowej i chodzi mi czy po zastosowaniu reduktora ta ogniskowa ulega tez zmianie , ale mysle ze ulega .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu już tak wesoło nie jest.. brak ostrości, krzywizna pola aż żeby bolą, zniekształcenia gwiazd... do wyboru do koloru. Coś ten twój reduktor to chyba nie do końca dobrze zainstalowałeś, ciekawe rogaliki masz na dole..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak ostrosci potrzebuje maske bathinova jest w drodze , aparat zmodyfikowac - pojechal dzis do modyfikacji , wiecej klatek , nie parujacy sie teleskop oj duzo jeszcze jest do zrobienia aby bylo to w miare ogladliwo zjadliwe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no wlasnie reduktor wstawiony tak jak pozwala mu gwint nic sie inaczej wstawic nie da ostrosc napewno do poprawy .Wiem ze duzo pracy i nauki jeszcze musze w to wlozyc . Jak tylko nadarzy sie okazja te obiekty sa bezapelacyjnie do zrobienia jeszcze raz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko ostrość, masz coś nie w porządku z polem - albo osiowość ,albo zła odleglość reduktora, albo sprzęt nie obsługuje matrycy aparatu.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.