Skocz do zawartości

Moje pierwsze klatki


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

No zdziwił słabo z obróbką narazie.  Na matrycry wyglądało lepiej i miało więcej kolorów. Tak jak napisałem  nie jestem z tego zadowolony. Będzie  powtórka  aż do skutku.  Chce spróbować ten sam obiektyw przypalić 400 mm Pentaflexem.  Jak myślicie  to dobry pomysł  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.01.2019 o 10:38, Meiser napisał:

Koniecznie musze kupic mape i zaczac uzywac Stellarium

masz w tym montazu goto?

jak tak, to strasznie zle dziala. w przypadku recznego celowania zerknij powyzej na cytowany tekst.

koniecznie popracuj w kolejnym podejsciu do ostrosci.

 

totalne pudlo

 

edit,

twoje zdjecie trzeba obrocic o 90st w kierunku ruch wskazowek zegara aby pasowalo do mapy.

image.png.72e29a0457ffa819333518201387d55c.png

image.png.ecc86ddf1e272e3230cc70dcdcc56982.png

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było tak montaz obrócił się z aparatem celując w ten obiekt w taki sposób że aparat stał w pionie matrycą.  Po zgraniu  na kompa  klatki były w pionie  i nie dały się obrócić  i pewnie  z tad taki efekt.  No rzeczywiście  patrzę teraz na Stelarium dodając ten czas co wczoraj  i porównuje obraz i dokładnie całkiem odwrotny. 

Edytowane przez Meiser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Meiser napisał:

No zdziwił słabo z obróbką narazie.  Na matrycry wyglądało lepiej i miało więcej kolorów. Tak jak napisałem  nie jestem z tego zadowolony. Będzie  powtórka  aż do skutku.  Chce spróbować ten sam obiektyw przypalić 400 mm Pentaflexem.  Jak myślicie  to dobry pomysł  ?

Nie bardzo rozumiem jak chcesz ten obiektyw przypalić Pentaflexem 400 mm???

 

Pewnie Ci chodzi o ten sam obiekt.

 

Jeśli tak, to bardzo zły pomysł. Im większy obiektyw tym więcej problemów. Wyeliminuj swój podstawowy problem - brak znajomości nieba. Każdy astroamator powinien bez problemu znaleźć i pokazać palcem gdzie są najjaśniejsze gwiazdy, jaki jest układ gwiazdozbiorów. Skoro nie możesz wcelować szerokokątnym obiektywem w Aldebarana i Hiady, skoro nie umiesz nastawić ostrości 135-tką to tym bardziej nie uda Ci się to 400 mm. 

 

Moja rada:

Najpierw naucz się nieba.

Dopóki tego nie opanujesz nie korzystaj z goto, celuj i kadruj ręcznie.

Zacznij fotografować krótką ogniskową np. 35-50mm.

Naucz się DOBRZE ustawiać ostrość.

 

Jak uda Ci się zebrać dobry, ostry materiał z obiektem który fotografujesz na środku kadru to wówczas pomyśl o większych obiektywach no i o obróbce.

To jest elementarz, na skróty się nie da.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek ,sterujesz montażem za pomocą laptopa czy przez pilota? Wrzuć do swojego tematu opis swojego montażu , jakieś zdjęcia itp. Może lepiej zastanowić się nad podpięciem montażu do laptopa i sterować nim za pomocą np. Cartes du Ciel lub Maxim Dl.Musisz mieć świadomość,że montaż( naszej klasy jakościowej ) po wybraniu obiektu prawie nigdy perfekcyjnie nie najedzie na zadany cel.Nie znasz dokładnie stanu mechaniki swojego montażu np. luzów na przekładniach itp.Wiem,aby montaż trafiał w miarę celnie , to należy go zalignować na jednej lub kilku gwiazdach .W moim przypadku , po wybraniu danego obiektu , wykonuję ekspozycję . Następnie program sam oblicza rzeczywiste gdzie " patrzy" teleskop i wtedy wykonuje korektę i po wskazaniu mu " docelowego" wybranego obiektu on tam już dokładnie dojeżdża . Nie wiem czy w jasny sposób to napisałem .Napisz nam dokładnie jakie programy używasz, jak z kwestią wyważenia montażu itp. Napisz szczerze co wiesz ,a z czym masz problemy - to pomożemy ;)

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Tobą w 100% , tylko mi chodzi o to ,że kolega @Meiser używa montażu klasy EQ5 z GoTo . Może niech również  w 2 kolejności opanuje ten montaż, oprogramowanie. Następnie ustawianie ostrości , robienie ekspozycji w dedykowanym ISO 800 itp.Niech również zapozna się z działaniem programów np. Cartes du Ciel. Chyba każdy z nas a na pewno ja , podczas 1 nocy chciałem zarejestrować jak najwięcej obiektów = dużo i szybko bez przyłożenia się do istotnych rzeczy  :

-ostrość,

- odpowiedni kadr,

-ISO,

Myślę,że kolega @Meiser bierze do siebie wszystkie konstruktywne uwagi ,którymi się tu dzielimy :)

I na koniec , warto w celach nauki wybierać znane i popularne obiekty np.M42 , Koński Łeb / Mgławica Płomień.

Edytowane przez Jarek76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisal powyzej Grzendziel naucz sie korzystac z systemu GoTo a narazie kadruj recznie hmmm coz tu sie uczyc skoro montaz i tak ustawia sie po swojemu . Po przejsciu na sterowanie z poziomu komputera z uzyciem programu Cartes du Ciel montaz nie trafia nadal we wskazany cel . I coz tu poczac z tym faktem ? Moze przywrocic mu ustawienia fabryczne ? Jest uzywany poprzedni wlasciciel rowniez mial problem trafic w cel wiec zwalniaj hamulce i ustawiaj recznie celujac lunetka w obiekt potem blokowal montaz i twierdzi ze dalej juz bylo przy obserwacji wybranego celu Ok . Z wczorajszej proby wyszlo tyle ze po wybraniu obiektu M1 ustawil sie no niby na ten obiekt w programie Cartes du Ciel wszytko wskazywalo ze to wybrany cel w zasiegu .Z 36 minutowej sesji z uyzyciem obiektywu 135 mm wyszlo to co ponizej . Czy mam rozumiec ze ten obiekt w lewym gornym rogu to M1 ? 

Co prawdaz mialem kadrowac M42 ale miejsce wczorajszej sesji uniemzliwilo aby ten o9biekt znalazl sie w polu widzenia obiektywu . Warunki miejskie nie mialem mozliwosci wyruszyc poza miasto plus lampy plus sasiada lampa na czujce ktora doprowadzala mnie wczoraj do szalu no i ma sie rozumiec stado szczekajacych wokolo kundli MASAKRA 

Nie wiem co tu uczynic aby montaz trafial w cel dokladniej , polarna ustawiona idealnie , os polnoc rowniez i LIPA  zdjecie tez na wariackich papierach robione bo bardziej mi zalezalo na tym aby montaz celowal trafnie w obiekty i na to poswiecilem wiecej czasu z wczorajszego wieczoru , ale korzystajac oczywiscie z pogody , ktorej jest jak na lekarstwo nie moglem sie oprzec , aby czedgos nie zarejestrowac . Zapewne spotka mnie jak zwykle lincz , ale mozna i do tego przywyknac . Co szanowne towarzystwo mysli o montazu ktory nie trafia w cel ? 

M1 j.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy SW ma możliwość kalibrować się po 2-3 gwiazdach? Ja miałem tylko SWA, ale CEM25 można pojechać np. na Betelgezę, zapisać pozycję, potem Rigel i tyle. Montaż potrafi trafić we wszystko z dokładnością kilku min. No i oczywiście trzeba mieć ustaloną pozycję "zero"- montaż musi wiedzieć, gdzie optyka aktualnie patrzy.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystawiam montaz sam trojnog , sprawdzam poziom znaczy czy stoi prosto i stabilnie (poziomica) , ustalam kierunek N , uzywam kompasu z tel pokazuje polnoc wiec jedna z nog oznaczona symbolem N na polnoc . Zakladam glowice , lunetka biegunowa z hologramem octans ustawiona tak aby os na ktorej jest 9i3 byla jak najbardziej prostopadle do horyzontu , po pojawieniu sie polarnej celuje w polarna , wykorzystuje aplikacje na Androida Synscanlnit2.1 gdzie pokazuje w jakim polozeniu o danej godzinie i w danym miejsu jest polarna (to takie kolko z hologramem jak w lunetce biegunowej ) sprawdzam w lunetce czy rzeczywiscie polarna jest w tym samym miejscu co pokazuje aplikacji jezeli nie to celuje tak dlugo az polarna znajdzie sie we wlasciwym miejscu . Nastepnie wlaczam montaz dalej wiadomo po kolei co rzada system czyli godzina data i dane z aplikacji pozycja E pozycja N dalej po kolei  polarna 1YES 2NO oczywiscie 1 i enter potem wyswietla Vega i znowu Yes No no to Yes na sam koniec wyswietla sie Sucesfull Algiment , Potem po zalozeniu setupa wywarzam montaz tak aby mial dobrze wywazony srodek ciezkosci (regulacja odwaznikami ) oczywiscie za nim tu dojde skrecam wszystko na sztywno sruby regulujace stopnie w moim miejscu zamieszkania 54 " dodatkowo sruby regulacji w poziomie rowniez skrecone zawsze na sztywno . Po posadzeniu setupa i wywazeniu zaslepiam otwor lunetki biegunowej . Koleja rzecz to z pilota wybieram obiekt daje Enter montaz jedzie na obiekt jak dojedzie pyta czy sledzic No tak wiadomo . Np wczoraj dalem na Plejady M45 fajnie byly widoczne golym okiem dojechal do nich od dolu z lewej strony patrzac na nie z lini N czyli tam gdzie stoi jedna noga ta wlasnie N od montazu i brakowalo aby byl centralnie na nich prawie cala dlon to oczywiscie skala + - bo to trudno okreslic ile mu brakuje do plejad , ale z tego co widzialem wczoraj to sporo .Musialbym recznie pojechac w prawo i do gory . I co tu zrobic . To oczywiscie sterowanie bez uzycia komputera . Z uzyciem komputera jest prawie identycznie widzi obiekt kieruje sie na niego w programie Cartes du Ciel pokazuje ze obiekt znaleziony i ze go sledzi widze to w ramce jak liczby sie zmieniaja o montaz nie jest na wytypowanym obiektcie . Poprzedni wlasciciel wlasnie podejrzal ze jest problem i wczoraj poinformowal mnie ze uzywal Stellarium i mial tez taki problem wiec zwalnial blokady i recznie celowal na obiekt , potem blokowal wszystko i twierdzi ze dalej juz bylo dobrze ze przez caly czas do konca wizualnych obserwacji mial obiekt w zasiegu . I co z tym poczac ? Pewnie przyjdzie mi kupic fabrycznie nowy montaz , moze tam bedzie gwarancja ze bedzie trafial w obiekt . Wiec tak to wyglada , a wyglada jak narazie nie ciekawie. Uwazam ze system GoTo nie jest tak sobie po to zeby byl ma sluzyc i byc duzym ulatwienie a w moim przypadku akurat nie jest . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Meiser napisał:

potem wyswietla Vega

Vega wieczorem jest ok 5* nad  północnym horyzontem - masz niezły dostęp jak w nią celujesz podczas alignacji....

 

Chyba, że nie celujesz... bo sądzisz np że trzeba przeklikać... to wtedy masz odpowiedź na swój problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jeżeli pilot wyświetla Vega  co robić  ?  No i jeszcze jedna  rzecz  w  informacji Elevation czyli wysokość nad poziomem morza wyświetla się migajacy kursor z wczorajszego miejsca pokazywali 43 metry kursor miga i są 4 wolne miejsca lub przez jakieś liczby zajęte jak chce wpisac np 43 to oczywiscie wpisuję ale zostaja jeszcze zawsze 2 zera i wychodzi 4300 albo 53 metry wychodzi 5300 to też nie chalo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę że dla ciebie jedyny ratunek to jakiś zlot i żeby ktoś ci to wszystko pokazał. Cięzko będzie nam rozwiązywać każdy twój problem jeśli np wydaje ci się że coś robisz dobrze a w rzeczywistości robisz coś odwrotnego. 

 

np. no przecież patrzę w ten otwór i nic nie widać :)

fail.jpg.eb0839bd61bf145268afa48684717099.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Meiser napisał:

Czyli jeżeli pilot wyświetla Vega  co robić  ?

Celować w Vegę - Vega to Alfa Lyrae czyli najjaśniejsza gwiazda gwiazdozbioru Lutni. Zanim weźmiesz się za astrofoto to proponuję poznać trochę niebo i można by rzec - RTM, czyli przeczytaj instrukcję.

 

Jeśli "przeklikasz" ten moment to Twój montaż myśli że celuje w Vegę - to jak ma później poprawnie trafić? Zamiast Vegę wybierz jakąś gwiazdę aktualnie widoczną (Betelgeuse, Rigel, Aldebaran, Mirfak, Hamal czy chociaż Castor lub Pollux), wyceluj w tą gwiazdę tak by była na środku kadru/pola widzenia okularu i DOPIERO naciśnij OK.

 

tutaj wspomniana instrukcja pilota: https://inter-static.skywatcher.com/downloads/Synscan_V4_Hand_Control_Manual_SSHCV4-F-161208V1-EN.pdf

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Meiser napisał:

Daj namiary na tą  babcię może razem będzie  raźniej.  Ciekawe jakie były Twoje początki ??? Pewnie wiedziałeś WSZYSTKO !!! A teraz kozakujesz  

Może nie wszystko, ale mam podejrzenie graniczące z pewnością, że kolega problem wysokości rozwiązałby wpisując ZERO, ZERO, PIĘĆ, TRZY. Zamiast Vegi można wybrać inną gwiazdę. Dawno to było, ale gdy używałem pilota SW to była tam taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.