Skocz do zawartości

Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

No, no, wymiatasz Tomek :)

Na te adaptery z Astroshopu na Ali uważaj, bo one są raczej z tych "gibliwych", nie ma porównania z np. Geoptikami,

Niestety na prawdziwe złączki trzeba wydać więcej kasy - czasami absurdalnie dużo.

 

Zdradź proszę szczegóły focusera (silnik, stery, pasek etc)

 

Wesołych Świąt ! :)

Nikodem

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Agent Smith napisał:

Zdradź proszę szczegóły focusera (silnik, stery, pasek etc):)

Przyjdź dokładnie opisane zdjęcie :-)

Focuser sterowany przez Astrolink4 mini. 

 

Pasek G2T

 

Parametry silnika. 

 

image.png.013bea3f99c64b49543449406048ebb2.png

image.png.5d1f801001a1bd3481774373a937a0a9.png

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Agent Smith napisał:

Na te adaptery z Astroshopu na Ali uważaj, bo one są raczej z tych "gibliwych", nie ma porównania z np. Geoptikami:)

Testowales, czy to "internetowa teoria"?

Wg mnie adapter geoptika ma beznadzieja blokadę obiektywu! Do tego 4mm gwintu M42 gdzie większość zlaczek/redukcji ma 3mm.

Poza tym jakąś inną, większa kamerę niz qhy9 nie da rady przymocować jeżeli stopka nie jest na brzegu dovetaila - za niska nóżka. 

Do tego rozstaw otworów w stopce wg NIEznanego standardu. Testowałem 3 dovetaile i w żadnym nie pasowało. Trzeba było wiercic. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem w swoim wątku mam dwa adaptery do canona i różnica pomiędzy nimi jest kolosalna , jeden ma bardzo cienkie ścianki  zapinające obiektyw co powoduje że cały ciężar trzymają blaszki które się uginają przez co traci się osiowość. Drugi ZWO , to porządniejsze wykonanie i z niego jestem zadowolony.IMG_20181222_190212.thumb.jpg.41178229ce4ad14c64abaad1556c4df7.jpgIMG_20181222_190206.thumb.jpg.0441c31ec6e47d1782312c99a16f425e.jpg

Edytowane przez gryf188
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Tayson said:

Testowales, czy to "internetowa teoria"?

Czy testowałem? Jasne, robię to nieustannie :)

 

 

Tomek, jako fanatyczny złączkolog pragnący (na razie bezskutecznie) złączyć wszystko ze wszystkim, mam kilkadziesiąt tanich złączek rodem z Ali, ebaya itd. po wyglądzie pewnie prawie wszystkie z jednej manufaktury mimo fantazyjnych różnych nazw, ADPLO, Pixco, NoName itp. Mam też parę solidniejszych, Baadera, Canona itd, więc jest co porównywać

Większość tych tanich z bagnetem fotograficznym z przodu cierpi na tę właśnie dolegliwość, jaką wskazał kolega powyżej: cienka blaszka, ciężar przeniesiony na sprężyny, stąd "gibliwość" :)

 

Ale w rozpędzie przeoczyłem to, że mówimy o  złączce z Ali-Astroshopu. Astroshop się wyróżnia się na tle innych handlarzy, nie tylko kosmicznymi cenami ale i asortymentem. Parę rzeczy (choć nie złączek) nawet od nich kupiłem i nie żałuję choć ceny mają z kosmosu. Mają za to sporo rzeczy unikalnych, przemyślanych, np. tej Twojej złączki (to pewnie EF->T2 regulowana) nigdzie indziej dotychczas nie widziałem. Więc może nie będzie tak źle.

Tak więc kupuj, i daj znać :)

 

N.b, w ostatnich tygodniach pojawiło się parę nowości w chińskiej złączkologii,  takich jak EOS->M42/1m, AI-M42, cieniutka FD->EOS i coś tam jeszcze.

Wszystkie pozamawiałem, pewnie będą po świętach, czekam zwłaszcza z wytęsknieniem na EOS-M42 (https://pl.aliexpress.com/item/Macro-suit-for-Canon-EOS-EF-Mount-Lens-to-suit-for-M42-Screw-Mount-Camera-Adapter/32827920510.html) , ale jeśli bagnet będzie taki sam jak w złączkach odwrotnego mocowania (EF->M52 itp) to kolejna złączka będzie do celów czysto kolekcjonerskich :sterb003:

Trudno coś sądzić po obrazkach, one rzadko przedstawiają sprzedawany przez Chińczyków towar. 

Taka dola kolekcjonera.

 

 

Wszystkiego Dobrego! :)

Pozdro

Agent

 

PS. Za jakiś czas ta złączka zostanie pewnie bezlitośnie skopiowana, "poprawiona" i powstanie wersja "kolekcjonerska" ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agent Smith gadałes z AK on może wykonać Canon/M42. Pisałem z nim ale jakoś niedogadalem kosztów.

Minimalna długość jak dobrze pamiętam oszacowal mi na ok 9-10mm.

Może byłoby lepiej rodzimego amelinium..... Jak coś z nim ugadasz to daj proszę znać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikodem miałeś to w ręku? 

 https://s.click.aliexpress.com/e/cbZ140oh

Tylko że wtedy obiektyw trzeba wesprzeć na https://s.click.aliexpress.com/e/bedZK6Id

 

Do sterowania przysłona obiektywu przez ASCOM.. To chyba od Ciebie pomysł. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem problem, żeby zmieścić koło filtrowe- mam manualne. Nikon potrzebował 44,5 mm i mam złączkę jak w tym temacie, zrobiono mi ją w AK 

Ten 3ci element od lewej dałem tokarzowi do nagwintowania na T2 po wewnętrznej stronie. Teraz mam kamerę -MFW 20 mm szerokości- adapter - obiektyw. Ty masz mniejszy BF, ale mi zostało ze 2mm zapasu, więc powinno się udać ;) 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, gratuluję sprzęciku :) Fajnie i zgrabnie wykonane. Na czym go będziesz wieszał? Jedyne co, to cierpi moja dusza z powodu braku DreamFocusera, choć uratowałeś honor przynajmniej dzięki silnikowi :) Planujesz coś więcej sterować z Astrolinka? Grzałkę pewnie?

 

Zastanawiam się jeszcze, czy obiektyw do płyty przymocowany jest jedynie na stopce geoptika? Myślisz, że jeden punkt podparcia wystarczy?

8 godzin temu, Tayson napisał:

Backlash na pierscieniu obiektywu wynosi ok 120kroków, czyli (AŻ!) ~0,70mm!!!

Oj tak, mechanika obiektywów to jest jakiś żart. Aż dziw bierze, że te klekoty dają dobry obraz :)

2 godziny temu, Tayson napisał:

gadałes z AK on może wykonać Canon/M42.

Ja kiedyś zamówiłem taką złączkę pod Nikona i z całą stanowczością - odradzam. No chyba, że wersja Canon jest istotnie inna, albo teraz ogolenie Janusz ma na to jakiś lepszy pomysł. Złączka, którą dostałem to była absolutna tragedia, zrobiona na bazie tego największego chińskiego badziewia. Gięła się że aż strach, czy się nie urwie. Zawsze byłem zadowolony z wyrobów Janusza i polecam go każdemu, ale z tą jedną rzeczą zaliczył u mnie wielką wpadkę.

 

Potem postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i zrobiłem taką złączkę sam - tj wybebeszyłem dobrej jakości pierścienie makro i dokręciłem do tego własnego projektu złączkę. Powstały adapter jest bardzo sztywny. Niestety, mimo to poległ w teście z Samyangiem 135 f/2. Niby dużo nie brakuje, ale jednak coś jest krzywe. Nie mam już nerwów do tych złączek i postanowiłem, że obiektywami focę tylko aparatem :) No ale Ha kusi i nie ma co z tym zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie podparcie jest tylko na stopce geoptik przykreconej 2 śrubami do płyty. 

W połowie stycznia pewnie będzie zamówiona juz obrecz (jedna z dwóch jakie sa do guiderow) do usztywnienia obiektywu. Myślę że zrobię to poprostu dla świętego spokoju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Tayson napisał:

W połowie stycznia pewnie będzie zamówiona juz obrecz (jedna z dwóch jakie sa do guiderow) do usztywnienia obiektywu. Myślę że zrobię to poprostu dla świętego spokoju.

Ja miałem zawsze obawy, czy taka obręcz nie będzie powodować ugięcia od nierównego dokręcenia śrubek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam testowe foto z samym geoptikiem, bez naciagnietego paska focusera. 

Zobaczymy po testach czy przez to pojawia się jakieś znieksztalcenie. 

 

Na filmie widać że wydrukowany pierścień na obiektywie nie jest skrecony, uszy sa bez śrubek. Przy jakiejkolwiek probie scisniecia, nawet ledwo co palcami, pierścień ostrości zaczynał bardzo ciężko chodzić. 

Pod niego, na obiektyw dałem tylko 2 obroty szarej izolacji elektrycznej, aby całość równomiernie dolegala. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, Tayson said:

Nikodem miałeś to w ręku? 

 https://s.click.aliexpress.com/e/cbZ140oh

Tylko że wtedy obiektyw trzeba wesprzeć na https://s.click.aliexpress.com/e/bedZK6Id

 

Do sterowania przysłona obiektywu przez ASCOM.. To chyba od Ciebie pomysł. 

Nie miałem tego w ręku, Tomek, ani nie był to mój pomysł ale pamiętam ten wątek, zainteresował mnie na tyle, że wysłałem sprzedawcy (nie wiem czy akurat temu konkretnemu) pytanie w formie obrazkowej, na które nie dostałem nigdy odpowiedzi.

Pewnie "tajemnica patentowa" ;)

Whatthread.jpg.8a5f7f68f53ddfd92c6a3c6daa987f39.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, zobacz to:

https://www.heliconsoft.com/heliconsoft-products/helicon-fb-tube/

 

Oczywiście przeznaczenie tego gadgetu "out of the box" jest nieco inne, ale... można by ich zagadać? :)

Może nie wiedzą, że mają potencjalny "target" w astrofotografii - wystarczy dopisać/napisać kawałek software'u - np. wtyczkę do APT itd.

 

Pozdro - Najlepszego w 2019

Nikodem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Tomek, zobacz to:

https://www.heliconsoft.com/heliconsoft-products/helicon-fb-tube/

 

Oczywiście przeznaczenie tego gadgetu "out of the box" jest nieco inne, ale... można by ich zagadać? :)

Może nie wiedzą, że mają potencjalny "target" w astrofotografii - wystarczy dopisać/napisać kawałek software'u - np. wtyczkę do APT itd.

 

Pozdro - Najlepszego w 2019

Nikodem

NAjlepszego :)

 

szkoda ze nie zakonczone M42....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis calkiem niespodziewanie pojawila sie dziura na ok 1,5h. moglem porobic testy i oto wyniki.

autofocus dziala wysmienicie!!!

backlash w SGP 200kroków na IN

1krok = ok 6um (przy zebatce 20zebow)

STEP SIZE w SGP dalem 25. ustawienia 20 i 30 dzialaly slabiej

9 krokow na jedna krzywa

przy pelnej dziurze przez filtr Ha exp focusera to 5s, moze da rade nawet zejsc do 2s, ale musze przetestowac.

 

pierwsza krzywa i BUM - pieknie :)

image.png.3143864d462c040a443669eae11b1e6f.png

 

refocus drugi raz

image.png.774d9b3eae61075df1d77a76a2e9e043.png

 

ustawienia

image.png.86bca275bce34993b0780b6933355440.png

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.