Skocz do zawartości

Meade dał czadu. Ciekawe jaki ruch wykona Celestron.


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Własnie ta płyta powoduje mój lekki dystans do tych skopów. Piszą na stronie, że:

 

"Although the Ritchey-Chrétien is a premier optical design, Meade engineers saw

opportunities for further improvement. Utilizing a precision polished and figured front

corrector lens, the engineers were able to create a superior RC optical system by

eliminating the typical secondary mirror support structure which causes diffraction

spikes that degrade image contrast and resolution. The corrector lens also

minimizes the astigmatism inherent in the traditional RC design."

 

W nie-dosłownym tłumaczeniu:

 

Pomimo tego, że RC to świetny system Meadowcy wymyslili sposób, by jeszcze go ulepszyć. Ta płyta jest po to, by wyeliminować klasyczne lusterko wtórne, a konkretnie pająka, który powoduje dyfrakcję, spadek kontrastu i rozdzielczości. Ponadto minimalizuje astygmatyzm obecny w teleskopach tego układu.

 

 

Nie wiem jak Wam, ale mi ten pomysł się niezbyt podoba. To, co zawsze przykuwało mój wzrok na fotach z RC to w znacznej mierze właśnie "spajki" przy jasnych gwiazdach. Problemy natury optycznej też nie są wykluczone.

 

Mimo to cieszę się, że Meade wypuścił nowy produkt. Oby był godnym następcą udanej serii LXów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od PTL-a dostałem info o nowych teleskopach Meade. Zobaczcie i ocencie sami

http://www.meade.com/rcx400/

Zbieram na 14"

A mi się wydaje, że to tylko odpowiedź na ofertę Celestrona C20 Astrograph

jaka pojawiła się już jakiś czas temu na ich stronach. Teraz trzeba poczekać na efekty foto jakie wyprodukują te dwa monstra i porównać na co lepiej zbierać kasę ;)

 

P.S. 14" w porównaniu z 20" to jednak maluch ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie , jakoś nikt nie zauważył że w prezentacji nowego teleskopu Meade jest na zdjęciu jeden z okularów nowej generacji . Największy jak czytałem w S&T ma wielkość i cenę Naglera 31  :P

Tak, też zwróciłem uwagę na reklamę Meade w ostatnim S&T, gdzie pojawiła się cała gama ich nowych okularów. Wyglądem zdecydowanie przypominają doskonałe produkty np. Pentaxa, ciekawe jak z jakością. Wygląda jednak, że firmy takie jak Meade czy Celestron starają się poszerzyć swoją ofertę o produkty, które mogą konkurować z innymi, bardzo markowymi. Dla nas konsumentów oznaczać może to chyba tylko jedno, większy wybór i niższe ceny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku astrograf Celestrona to zupełnie inna półka cenowa i rynkowa. Celestron jest jeden z ceną 40000USD. To są nawet jak na amerykańskie standarty ogromne pieniądze. W przypadku Meade mamy jednak do czynienia z całą linią teleskopów od 10-16" w bardzo rozsądnych cenach.

Dobrze, że dałeś :wink:

 

Najważniejsze jest to, że się cały czas coś dzieje. Powiększa się oferta, jest spory wybór, spadają ceny. Czekam na amatorski teleskop z adaptatywną optyką :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, przyznaję że temat cen zupełnie zignorowałem i teraz dopiero widzę tę różnicę. Przy takich cenach jakie zaoferował Meade to faktycznie robi się bardzo ciekawie a nawet lepiej!

 

Tak przy okazji, zastanawia mnie jedynie ta płyta korekcyjna z przodu, klasyczne Ritchey-Chrétien czegoś takiego nie mają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te telescopy to faktycznie rewelacja. Powiedzcie mi, bo nie doczytalem, czy w tej cenie jest od razu ta platforma eq.?

 

Przy dzisiejszej cenie $ prezentuje sie to bardzo dobrze!

 

Ten sprzet spelnia przede wszystkim kompletna idee sterowania z cieplego pomieszczenia, albo przyczepy campingowej. A taki cel okreslilem sobie na przyszlosc. Do tej pory SCT jakos mnie nie pociagalo (wiadomo dlaczego), ale RC f/8 to ideal - przynajmniej jezeli chodzi o moje wymagania. To zawsze byla najbardziej uniwersalna swiatlosila. Z jakims FF do ccd malej bedzie pewnie mozna przyspieszyc ten sprzet nawet do f/4...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie podoba ta płyta korekcyjna. Twierdzenie, że to nadzwyczajny wynalazek Meade mający na celu zlikwidowanie spajków przy jasnych gwiazdach to dla mnie pic na wodę. Wada, jaką jest w tym przypadku dużo dłuższy okres chłodzenia telepa ma znacznie większe znaczenie niż spajki, które tak naprawdę nikomu nie przeszkadzają. Ciekawy jestem czy faktycznie oba zwierciadła są hiperboliczne, bo jeżeli nie, to raczej trudno mówić o systemie Ritcheya-Chretiena. A jeżeli są to po co ta płyta korekcyjna? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej płyty bym nie demonizował. Tak naprawdę największym problemem jest zaparowywanie płyty ale na ile doczytałem to zrobili fabrycznie jakiś system odraszaia w razie czego da się ogrzewanie. W tych teleskopach jest zainstalowany system aktywnego chłodzenia więc powinno byc dużo lepiej niż w LX-200. Myślę, że Meade nie robi sobie jaj i jest to RC. To nie Europa tylko USA i prawnicy ich klientów puścili by Meade z torbami gdyby sprzedawali coś jako RC co nie jest RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale nie ma co ukrywać, że Meade ma duże doświadczenie przy projektowaniu tego typu płyt korekcyjnych; może przy jej pomocy chcą usunąć jakieś aberracje szczątkowe wyższego rzędu? Może optykę R-C da się jeszcze udoskonaleć (od czasów Galileusza i Keplera refraktor też się "nieco" posunął do przodu jeśli chodzi o korekcją optyki...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na system poziomowania statywu.

 

tak, to jest chyba podobne rozwiązanie jak w profesjonalnych statywach Manfrotto: chromowana dźwigienka po naciśnięciu kciukiem pociąga za sobą pręt i w ten sposób zwalnia blokadę nogi znajdującą się nisko przy końcu nogi. To bardzo wygodne rozwiązanie- każdą z nóg można dowolnie skracać i wydłużać bez potrzeby schylania się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a już myślałem że wiem co sobie kupię jak wygram w totka,

wychodzi mi że takie 10" przy założeniu 40% obstrukcji zbiera 2.5 raza więcej światła niż odpowiadające mu cenowo APO (powiedzmy pewna 140-ka) a przy tym ten Meade powinien być ciut krótszy i niewiele cięższy. Napakowali tam mnóstwo gadzetów, ile tu rzeczy może się zepsuć.... No i to małe pole widzenia... Mam niekompetentne pytanie: czy takie przyspieszanie F/F sprawdzi się też wizualnie?

 

 

nie mogę się doczekać pierwszych zdjęć z tej rurki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.