Skocz do zawartości

Najlepsze programy astronomiczne na YT?


Rekomendowane odpowiedzi

Szukałem, ale nie znalazłem tutaj rankingu takich programów.

Na nasze szczęście, ostatnio na Youtube pojawia się coraz więcej ciekawych programów popularnonaukowych, często poświęconych astronomii. Nie tylko teoretycznej, ale i obserwacyjnej (przytaczane są raporty z najnowszych obserwacji) Możliwe, że cześć z nich przegapiłem, może niektórych nie znam. 

Jeśli chodzi o programy w naszym języku to według mnie ranking mnie wygląda tak:

 

1) Astronarium (aż dziwię się, że coś tak dobrego, może w naszym coraz bardziej dziwnym klimacie powstać)

2) Astrofaza - bardzo fajne, ale widać,  że czasami kierowane do młodszej widowni. 

3) Scifun - seria "płaska Ziemia"

4) Naukolog - ogólnie całość ok, ale tam są błędy merytoryczne

 

Ja jestem oczywiście tylko amatorem śledzącym miedzy innymi na Youtube to co się dzieje we współczesnej astronomii. 

Co o tym myślicie? Czy są lepsze polskie kanały? Ewentualnie - dobre anglojęzyczne ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezdyskusyjnie Astronarium jako topowy Polski program. Największy jego atut to to, ze jest tworzony przez zawodowców z doświadczeniem dydaktycznym- to sie przekłada na jego jakosc.

Edytowane przez Miszuda
  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planetary imaging tutorials (trochę podstaw dla każdego początkującego planeciarza) https://www.youtube.com/user/wwgeb/featured 

Astrophotography tutorials https://www.youtube.com/user/DugDog

Dla miłośników fotografii DS wspomniany już https://www.youtube.com/channel/UCn3npsPixgoi_xLdCg9J-LQ/featured

Edytowane przez Sebastianus
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronarium, AstroFaza.

A tak z innej beczki - może nie seria youtubowa, ale telewizyjna - oglądał ktoś, coś serię Jak działa Wszechświat, wyprodukowaną przez Discovery? Obejrzałem odcinek na YT o Merkurym, i opowiadają dosyć ciekawie, chociaż w swój sposób :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Będzie sporo programów do prześledzenia przez święta. Oglądałem Jak Działa Wszechświat. Potwierdzone teorie przeplatają się tam z niesamowitymi hipotezami. Miałem wrażenie, że głównym celem programu jest budowanie sensacji a nie szerzenie wiedzy. Można to oglądać - z dystansem. Coś dla całej rodziny na święta ;)

 

Z innej beczki - lekkie programy Anglojęzyczne:

1) Deep Sky Videos - robione przez University of Nottingham

popularno-astronomiczne, robione z odrobiną angielskiej flegmy, prowadzone między innymi przez czołowych światowych astronomów. Mają fajny (niedokończony) cykl omawiający katalog Meissnera. Wiele obiektów typu M--- jest nudna (gromady otwarte), a oni i tak potrafią znaleźć w nich coś ciekawego.

Edytowane przez DexterX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PBS Space Time jest super - tylko on jest na granicy fizyki teoretycznej. Nazwałbym go "kanałem astrofizyki hipotetycznej", ale zachęca do myślenia.

W dniu 22.12.2018 o 22:33, r.ziomber napisał:

Tego nie znałem. To nie astronomia tylko matematyka, ale po wejściu tam na chwilkę zapowiada się na prawdę ciekawie. Tu spędzę trochę świątecznego "lenistwa".

 

W sumie fizyka i matematyka (i inżynieria) to podstawy współczesnej astronomii. Trudno interesować się jednym a zapominać o innych. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.