Skocz do zawartości

Powerbox


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

@Selmak chyba lepiej żebyś dał to komuś do zrobienia, albo kupił gotowca. Zastanów się, czy warto z Twoim poziomem wiedzy (bez urazy) eksperymentować na sprzęcie za kilka tysięcy. Zasilanie jest jedną z najważniejszych rzeczy w obwodach elektronicznych, którą jak się skopie to potem tylko traci się nerwy bo znowu coś nie działa (albo kasę, bo przebiło w taniej przetwornicy tranzystor i na wyjście poleciało 40V). Wystarczy że zrobisz pętlę na masie i całość zaczyna się zachowywać dziwnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał:

@Selmak chyba lepiej żebyś dał to komuś do zrobienia, albo kupił gotowca. Zastanów się, czy warto z Twoim poziomem wiedzy (bez urazy) eksperymentować na sprzęcie za kilka tysięcy. Zasilanie jest jedną z najważniejszych rzeczy w obwodach elektronicznych, którą jak się skopie to potem tylko traci się nerwy bo znowu coś nie działa (albo kasę, bo przebiło w taniej przetwornicy tranzystor i na wyjście poleciało 40V). Wystarczy że zrobisz pętlę na masie i całość zaczyna się zachowywać dziwnie.

Oferta jest nadal aktualna. Można się podjąć zadania, pogrzebać mogę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Selmak napisał:

zaraz to sprawdzę.

Podłączyłem smartfon..napięcie spada do 3.75 V

 

Przylutowałem w miejsca z czerwoną strzałka.... powinienem lutować gdzie zielona? czy to bez znaczenia?

 

big_ARD-4518.jpg

image.png.c24a8ba1dcdb6979c12224850a7f91a4.png

piszesz co innego niz pokazuja zdjecia..... stąd moje obawy.

sprawdz, czy luty dobrze lacza. tam jest maly margines na blad. sam tak mialem. rozwalilem 3 takie przetwornice i dalem sobie z malenstwami spokój :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Tayson napisał:

image.png.c24a8ba1dcdb6979c12224850a7f91a4.png

piszesz co innego niz pokazuja zdjecia..... stąd moje obawy.

sprawdz, czy luty dobrze lacza. tam jest maly margines na blad. sam tak mialem. rozwalilem 3 takie przetwornice i dalem sobie z malenstwami spokój :)

Jeśli chodzi o połączenie. oznaczenia i napisy wskazują na poprawne podłączenie przetwornicy..napięcie na wejściu to 12.77 v na wyjściu 4.13 v..w tym położeniu potencjometru jest zawsze takie samo czy przylutuje tą czy inna (mam takie trzy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Selmak jeśli upewniłeś się, że podlutowałeś wszystko dobrze, to tak jak pisał @MateuszW podłącz pod nią jakieś obciążenie - ale nie smartphone! Znajdź dowolny rezystor (wylutuj z jakiegoś szrotu) o rezystancji nie mniejszej (a lepiej większej) niż 20 (20V/20 = 1A - nie chcesz obciążać tej prądnicy bardziej). Podłącz rezystor i do niego równolegle woltomierz. Po tym kręć potencjometrem aż uzyskasz 5V.

 

PS: ta przetwornica jest marnej jakości, nie ma np. zabezpieczenia na zwarcie. Proponuję Ci użyć proponowanych przeze mnie Pololu (ale są 10 krotnie droższe).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Sebo_b napisał:

@Selmak jeśli upewniłeś się, że podlutowałeś wszystko dobrze, to tak jak pisał @MateuszW podłącz pod nią jakieś obciążenie - ale nie smartphone! Znajdź dowolny rezystor (wylutuj z jakiegoś szrotu) o rezystancji nie mniejszej (a lepiej większej) niż 20 (20V/20 = 1A - nie chcesz obciążać tej prądnicy bardziej). Podłącz rezystor i do niego równolegle woltomierz. Po tym kręć potencjometrem aż uzyskasz 5V.

 

PS: ta przetwornica jest marnej jakości, nie ma np. zabezpieczenia na zwarcie. Proponuję Ci użyć proponowanych przeze mnie Pololu (ale są 10 krotnie droższe).

Rezystor mam 100ohm najmniejszy i ma iść od plusa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz go wlutować na wyjście, czyli między Output+ i Output-. Radziłbym tam dać jednak coś bliżej 1k, bo jak wyjście będzie ustawione na max. (czyli ok. 10.5V przy 12V na wejściu), to na 100 Ohm odłoży się ponad 1W i najbardziej standardowy rezystor tego nie wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Iluvatar said:

odłoży się ponad 1W i najbardziej standardowy rezystor tego nie wytrzyma

Może tak być, przy 20V będzie aż 4W. Użyj lepiej większego rezystora, a pod żadnym względem podczas pomiaru nie dotykaj rezystora - obserwuj czy się nie topi / pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Iluvatar napisał:

Musisz go wlutować na wyjście, czyli między Output+ i Output-. Radziłbym tam dać jednak coś bliżej 1k, bo jak wyjście będzie ustawione na max. (czyli ok. 10.5V przy 12V na wejściu), to na 100 Ohm odłoży się ponad 1W i najbardziej standardowy rezystor tego nie wytrzyma.

Posiadam rezystor 220ohm 1W. Użyje go w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Selmak said:

Posiadam rezystor 220ohm 1W. Użyje go w ten sposób.

Tylko go nie trzymaj / dotykaj w trakcie eksperymentu :) Jeśli prądnica będzie ustawiona na max = 20V to wydzieli się ciepło = 1.81W, jeśli ma 1W to pewnie przez jakiś czas wytrzyma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Sebo_b napisał:

Tylko go nie trzymaj / dotykaj w trakcie eksperymentu :) Jeśli prądnica będzie ustawiona na max = 20V to wydzieli się ciepło = 1.81W, jeśli ma 1W to pewnie przez jakiś czas wytrzyma.

Używamy napięcia 12v dlaczego liczysz od 20v?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Sebo_b napisał:

To moim zdaniem uszkodzona przetwornica. Może coś takiego Cię zainteresuje (sam kupiłem do RPi): https://allegro.pl/oferta/ladowarka-przetwornica-dc-dc-step-down-3a-microusb-7596168131

Tak, to dobre rozwiązanie..przemyśle to.

Mam  7 sprawnych wyjść 12v do trzech urządzeń zastosuje podobne ładowarki i powinno to wystarczyć.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, glaurung said:

Pytam w celach informacyjnych czy taka przetwornica da radę Raspberry

RaspberryPi 3 i 3+ nie pobiera więcej niż 2.5A, a jeśli nic nie będziesz podłączał do USB to nie więcej niż 1.3A. Przetwornica 3A wystarczy z dużym zapasem.

 

41230036_ScreenShot2018-12-27at20_18_01.png.f63dccf37b1e6889de69a20f2aba52b7.png

źródło: https://www.raspberrypi.org/documentation/faqs/#power

 

1707683173_ScreenShot2018-12-27at20_18_15.png.1e70b7e0e94de8ec345d44a8f770685f.png

źródło: https://raspi.tv/2018/how-much-power-does-raspberry-pi-3b-use-power-measurements

 

 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.