Skocz do zawartości

Odrośnik do SCT szybkim i malym kosztem


Meiser

Rekomendowane odpowiedzi

Witam korzystajac z czasu wolnego postanowilem szybkim tanim domowym kosztem zbudowac odrosnik do teleskopu SCT 9,25 . Jezeli odrosnik nie spelni swojego zadania pozostanie zakup orginalnego odrosnika a jezeli bedzie spelnial  swoje zadanie bede zadowolony i nie bede dokonywal zakupu . Do budowy odrosnika uzylem szalunku strunowego jakas pozostalosc po budowie . Jest to nic innego jak tekturowa tuba sluząca jako szalunek budowlany . Za izolacje posluzyla pianka czarna stosowana w izolacjach systemow wentylacji troche kleju kontaktowego czarna farba MAT czarny material welurowy . Calosc wazy 0,60 kg wiec nie jest tragicznie .Do ogrzewania uzylem 2 grzalek kazda 16 watt 24 volt rowniez jakas pozostalosc dokladnie nie wiem po czym . Srednica SCT 9,25 to 270 mm tuba odrosnika miala 300 mm wiec musialem zredukowac srednice do tego stopnia aby ciasno pasowala na teleskop . Do zreukowania srednicy tubusu odrosnika uzylem tej samej tektury z ktorej wykonany jest odrosnik teraz tylko pozostanie dopasowac zasilacz albo 24 voltowy albo 12 voltowy mysle ze 12 voltowy bedzie OK aby nie przesadzic z temperatura .Wszystko wyjdzie w praktyce a kupic orginalny zawsze zdaze .

20181228_122433.jpg

20181228_122337.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa - te grzałki. Nie wiem, nie znam się, zarobiony jestem...

Chyba do tuby używa się zwykle/zawsze(?) grzałek taśmowych (czy jak to się nazywa) umieszczonych w okolicy korektora? Wtedy masz ogrzewanie dookoła korektora. 

Nie wiem jak te Twoje grzałki będą spisywać się w praktyce... Bo to są dwa miejsca, które będą nagrzewane. 

Wydaje mi się, że nie chodzi o to, aby nagrzać wnętrze tuby, tylko o lekkie nagrzanie okolicy korektora, aby nie parował. 

Chyba, że chcesz nagrzewać powietrze PRZED korektorem, tak aby zapobiec skraplaniu? 

Możesz napisać coś więcej? 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubus bedzie nasuniety na korektor wiec miejsce umieszczenia grzalek to wlasnie okolice korektora co prawda sa z dolu ale jak wszyscy wiemy cieplo ma tendencje unoszenia sie do gory . Tak jak piszesz nie bedzie ogrzewalo korektora wokol tylko jego dolna czesc ale moze akurat to wystarczy . Jezeli nie zda to egzaminu to zakupie tasme grzewcza i umiejscowie ja na calym obwodzie . Wszystko wyjdzie w praniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te grzałki mogą nie spełniać swojego zadania, bo jak zauważył Jacek będą grzały punktowo. Poza tym umieszczone wewnątrz odrośnika takie dwa błyszczące elementy mogą powodować odblaski...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić gotową w sklepie astro np taką: https://deltaoptical.pl/opaska-grzejna-235mm-9-25-do-305mm-12-orion

albo zrobić z drutu oporowego, do kupienia w sklepach elektrotechnicznych (wtedy można ,,wmontować" grzałkę w odrośnik).

Ale moim zdaniem bardziej praktyczny jest odrośnik z karimaty lub innej pianki zapinany na rzep, bo można go złożyć na płasko, przez co zajmuje mniej miejsca w transporcie. Z drugiej strony taki jak Twój wygląda bardzo porządnie (+3 do prestiżu na zlotach ;)), a gdyby jeszcze miał zintegrowaną grzałkę...

Edytowane przez KrzychK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd stosuję odrośniki na teleskopie i guiderze w ogóle nie włączam grzałek. Leciałem już 5 godzinną sesje w bardzo wilgotną noc, z temperaturą w okolicach 2 stopni, gdzie trawa była tak mokra, że przemokły mi skórzane buty, a obiektywy był suchutkie. Tutaj widzę trochę krótki ten odrośnik, moje mają zdrowo ponad zalecane 2D.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zalezy od miejsca obserwacji i wlasnie pogody . Moj odrosnik jest prototypem okaze sie czy zda sie na cokolwiek byc moze bede musial zakupic orginal albo zmodyfikowac go tak aby bylo ok . Napewno wiem ze grzalka musi byc inna wiec juz punkt nr.1 do modyfikacji co zreszta okaze sie w praniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim wyrzuć te grzałki, które pokazałeś na zdjęciach. Podana na nich moc 2x30 W jest za duża. Tu wystarczą 3 waty i grzanie rozłożone równomiernie dookoła obiektywu (tu płyty korekcyjnej). Grzanie punktowe spowoduje deformację geometrii optyki i zdegraduje obraz, a idę o zakład, że gdybyś coś takiego zastosował do ogrzania obiektywu z fluorytową soczewką (są takie w wysokiej klasy refraktorach) to na mrozie soczewka by pękła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oryginalny odrośnik, ale nie używam.

Pogarsza się stabilność na wietrze, trudniejsze jest wyważenie zestawu, zasłania śrubki, których używam do celowania zgrubnego.

 

Zamiast tego mam suszarkę w pogotowiu, włączam na ok.15sekund co 15minut;  przy okazji dogrzewam też siebie (nadmuch ciepłego powietrza pod bluzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, shiryu napisał:

Zamiast tego mam suszarkę w pogotowiu, włączam na ok.15sekund co 15minut;  przy okazji dogrzewam też siebie (nadmuch ciepłego powietrza pod bluzę).

Witaj w klubie suszarkowców. Mam taką samochodową. Ale to oprócz odrośnika. 

Niestety nie mam dużego aku i podłączam ją tylko w razie konieczności do auta. Bo światła samochodu psują akomodację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.