Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Arek_P napisał:

Newton na AZ4 to zły pomysł. Cała przyjemność z korzystania z AZ4 pryska, gdy będziesz musiał stać z boku by patrzeć w okular. Do AZ4 trzeba teleskop z okularem z tyłu i nasadką kątową. Wówczas siedzisz sobie wygodnie na krzesełku i delektujesz się obrazami. Do tego łatwiej będzie Ci w refraktorze celować w obiekty z tej perspektywy - bardziej intuicyjne to będzie.

Słuszna uwaga i to także przemawia za refraktorem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newton pokaże lepiej planety (ale teraz ich "nie ma") czy Księżyc (a on jest "zawsze") od refraktora achromatycznego. 

Ja bym wybrał Newtona.

Miałem ostatnio okazje pomacać takiego na AZ4 i achro 120/600.

Praktycznie to samo ale jednak jedno z nich to achromat F/5 i US wypada źle (miałem SW 102/500).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem Newton będzie bardziej uniwersalny. Z kolei w achromacie jest nieco lepszy kontrast na DSach i bardziej punktowe gwiazdy. Ciężki wybór. Kolega kupił na jesieni właśnie takiego Niutka, będzie w końcu pogoda, porównamy dokładnie to ci powiem :)

Mnie z kolei aktualnie kusi przesiadka na achromat 150/750, chociaż patrzyłem przez taki raptem raz i to dawno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie przy wyborze tych dwóch teleskopów jest taki sam dylemat jak przy wyborze - brunetka czy blondynka.

 

Różnią się w zasadzie układem optycznym i tym, że Newton pokaże lepiej planety. I tyle. Czy wolisz wyciąg od tyłu czy z boku, soczewkę czy lustro - sam musisz zdecydować.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, astrokarol napisał:

W zasadzie przy wyborze tych dwóch teleskopów jest taki sam dylemat jak przy wyborze - brunetka czy blondynka.

 

Różnią się w zasadzie układem optycznym i tym, że Newton pokaże lepiej planety. I tyle. Czy wolisz wyciąg od tyłu czy z boku, soczewkę czy lustro - sam musisz zdecydować.

Czym więcej dostaje odpowiedzi tym mniej jestem pewny wyboru hehe 

Edytowane przez Zafascynowany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na początek weź teleskop używany (refraktor czy reflektor - co się pierwsze trafi na giełdzie), pooglądaj, pomacaj,  popróbuj, po jakimś czasie sprzedaj (na odsprzedaży używanego sprzętu nie stracisz, jeśli go kupisz w rozsądnej cenie) i kup do przetestowania następny teleskop w innym systemie optycznym i porównaj wrażenia z obserwacji z poprzednim. Będziesz mógł wtedy wybrać to, co ci pasuje najbardziej. Najlepiej pojechać na zlot i pooglądać niebo różnymi teleskopami, lornetkami. nasadkami bino i co tam jeszcze będzie dostępne i wtedy zdecydować. Ewentualnie umówić się z kimś z okolicy i popatrzeć przez jego sprzęt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie jest aż tak istotne, co wybierzesz. To nie będzie Twój teleskop docelowy. Bo to rzadko się zdarza. Nie masz doświadczenia, musisz dotknąć i zobaczyć jak to wygląda. Także polecam giełdę. 

Na początek weź refraktor achromatyczny 120/600. To w zasadzie bezobsługowy sprzęt. Nie jest bardzo ciężki i ładnie chodzi na AZ4. To dobry komplet. Kup z giełdy. Poznasz niebo, znajdziesz sporo DSów pod ciemnym niebem.

Stellarium na komputer (bezpłatne) i na telefon (płatne). SkEye. Dużo tego jest. Płatne SkySafari. Darmowe Sky Rover. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, KrzychK napisał:

Dlatego na początek weź teleskop używany (refraktor czy reflektor - co się pierwsze trafi na giełdzie), pooglądaj, pomacaj,  popróbuj, po jakimś czasie sprzedaj (na odsprzedaży używanego sprzętu nie stracisz, jeśli go kupisz w rozsądnej cenie) i kup do przetestowania następny teleskop w innym systemie optycznym i porównaj wrażenia z obserwacji z poprzednim. Będziesz mógł wtedy wybrać to, co ci pasuje najbardziej. 

 

8 minut temu, kjacek napisał:

I nie jest aż tak istotne, co wybierzesz. To nie będzie Twój teleskop docelowy. Bo to rzadko się zdarza. Nie masz doświadczenia, musisz dotknąć i zobaczyć jak to wygląda. Także polecam giełdę. 

 

W sumie macie rację bo ja już miałem w myślach kupić nowy i ze on już ze mną zostanie a pewnie tak nie bef

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Zafascynowany napisał:

Mieszkam na wsi lecz niestety w bloku wiec balkon i wyjścia,ogólnie mam akurat tutaj ciemne niebo wiec to jedyny plus. Chciałbym też żeby to był w miarę mobilny sprzęt bo często będę miał wyskoki na spontanie wiec dobson odpada a na teleskop chciałbym przeznaczyć 2-3 tyś 

Kombinuj tak, żeby teleskop zmieścił się na ten balkon w bloku,

Przeczytaj sobie:  https://astropolis.pl/topic/56675-obserwacje-miejskie-balkonowe/

 

 

1.JPG.f24cdfdaeece761f9bce5ded12e39a54.JPG2.JPG.047457fe462303193e92c5a23388b1db.JPG3.JPG.dfe4e3bb89523a3f385295d6968e498a.JPG5.jpg.eed7aa6718c73befa797b07e3737a3a4.jpg6.jpg.ca8eb0d02aa25d4bd76160455602b560.jpg4.jpg.b9410d6ccd9c25916cd88b37eafe629e.jpg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkać się z kimś z okolicy wcale nie jest łatwo. Ludzie zajęci, a do tego trzeba się zsynchronizować z pogodą. Na zlot trzeba poczekać, ale obejrzenie różnych sprzętów wcale nie da Ci odpowiedzi, który z nich jest najlepszy dla Ciebie. To będą sprzęty najlepsze w danym momencie dla ich posiadaczy. Każdy będzie swój chwalił. Nawet jak Ci się spodobają obrazy z jakiegoś, to u Ciebie ten sam teleskop może już nie dawać takich dobrych obrazów. No i jakież to doświadczenie spojrzeć przez kilka chwil u kogoś przez jego teleskop względem codziennego, długookresowego zmagania się na swoim podwórku. Musisz nabrać własnego doświadczenia. To jest możliwe tylko przy dłuższym używaniu danego teleskopu. Wybierz coś na początek, kup z drugiej ręki i "doświadczaj" na sobie. Po jakimś czasie zmień na inny i znów przez kilka miesięcy testuj. Własne doświadczenie jest zawsze lepsze niż cudze. Najlepiej też uczymy się na swoich błędach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o lornetkę to zdecydowanie polecam Celestron 15x70.Bardzo dobra do obserwacji astronomicznych.Sam taką posiadam od kilku miesięcy i jestem zadowolony.Dobra jakość w dobrej cenie 299zł.Jeśli chodzi o montaż i tubę to jestem zwolennikiem kupowania nowego sprzętu w szczególności gdy się jest początkującym w temacie astronomii.Wybrać raz a konkretnie i przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie co się chce oglądać.Najlepiej jakbyś udał się do najbliższej astrobazy, tam mają dużo różnego sprzętu i w większości przypadków pracują tam profesjonaliści więc sporo się dowiesz na miejscu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.