Skocz do zawartości

M33 - Galaktyka Trójkąta


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, wessel napisał:

Natywnie to 1,48 arcsec/piksel, przecież to można policzyć...

 

Ja wiem że to można policzyć i jak, ale nie wiem jakim teleskopem dysponuje MaPa. Produktów Takahashi nie znam, a na stronie producenta są dwa refraktory oznaczone FSQ - jeden ma ogniskową 450 a drugi 530mm. Poza tym mógłbym być po prostu mniej kumaty (co nie zmienia faktu, że mogę oczekiwać życzliwej odpowiedzi).

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

 

Ja wiem że to można policzyć i jak, ale nie wiem jakim teleskopem dysponuje MaPa. Produktów Takahashi nie znam, a na stronie producenta są dwa refraktory oznaczone FSQ - jeden ma ogniskową 450 a drugi 530mm. Poza tym mógłbym być po prostu mniej kumaty (co nie zmienia faktu, że mogę oczekiwać życzliwej odpowiedzi).

No to przecież była życzliwa podpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pal licho jaka skala, ważne, że zdjęcie jest świetne!!!.

Nie mogę wyjść z podziwu, że masz gwiazdki nie przepalone, z kolorem do samego środka. Przecież "teoretycznie" z 12-to bitowego cmosa powinny wyjść gorsze, plackowate. Może tajemnica polega na stosowaniu krótkich  czasów subekspozycji?

A przez ciekawość spytam jaki gain ustawiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki !

Robię na unity gain cały czas. Chciałbym pozmieniać ale po zrozumieniu w pierwszym rzędzie co daje mi inne ustawienie  bardziej niż eksperymentalnie szukanie czegoś lepszego.

Obecnie jestem za opcją w której kolor to klatki 2min a może nawet więcej ale tutaj jakość nieba ogranicza. Przy L-ce to chyba tak jest w mono CMOSIe, że krótkie klatki pomagają przy stosunkowo niewielkiej dynamice detektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj, bo nie jestem pewien :hmmm: - za mną pierwsze obserwacje własnym teleskopem i chciałbym zapytać czy galaktyka Trójkąta widziana przez refraktor 102/660 z balkonu w mieście, przy nieco pochmurnym niebie wygląda jak rozmazany obłoczek, do tego ledwo widoczny? :g: chciałbym tylko potwierdzić czy tak, bo próbowałem znaleźć M33, a na pewno nie oczekiwałem tego:

klik

:laugh:

 

Edytowane przez kondz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, kondz napisał:

...czy galaktyka Trójkąta widziana przez refraktor 102/660 z balkonu w mieście, przy nieco pochmurnym niebie wygląda jak rozmazany obłoczek, do tego ledwo widoczny? :g:

 

Tak ma prawo wyglądać. W dużej lornecie 70-80mm tak właśnie wygląda. Jakość "obloczku" zależy tylko od jakości nieba :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, jakość nieba była przeciętna nawet jak na miejskie warunki, w krańcowych dzielnicach W-wy, ale udało się skalibrować kolimator, więc teraz łatwiej będzie znaleźć to co chcę. Na okularach 26mm i 9mm ta sama jakość obrazu M33. W nocy poniedziałek/wtorek wybieram się pod ciemne niebo, może jakieś fotki się uda zrobić, oby tylko pogoda dopisała :laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, kondz napisał:

Nie chcę zakładać nowego tematu, więc zapytam tutaj, bo nie jestem pewien :hmmm: - za mną pierwsze obserwacje własnym teleskopem i chciałbym zapytać czy galaktyka Trójkąta widziana przez refraktor 102/660 z balkonu w mieście, przy nieco pochmurnym niebie wygląda jak rozmazany obłoczek, do tego ledwo widoczny? :g: chciałbym tylko potwierdzić czy tak, bo próbowałem znaleźć M33, a na pewno nie oczekiwałem tego:

klik

:laugh:

Byłoby super gdyby tak wyglądała :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka korekta: to jednak była Andromeda, dziś miałem bardziej przejrzyste niebo i nawet lepiej widoczna była niż ostatnio :haha: trafiłem natomiast dziś (już ze skalibrowanym szukaczem) na gwiazdozbiór Trójkąta, ale nim znalazłem M33 (o ile byłaby widoczna z mojego refraktora) naszły chmury. Wypad pod ciemniejsze niebo dziś niestety też nie wypalił, więc znów balkon :hmmm: nie przedłużając, wkrótce muszę i tak wypróbować teleskop pod ciemniejszym niebem, a tym czasem nauka nieba z dostępnego miejsca.

Edytowane przez kondz
Przypadkowo zacytowano wcześniejszy post.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.