Skocz do zawartości

ASI120MM Mini + APT 3.20 - zmienna jasność obrazu


Piotr K.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam taką zagwozdkę z kamerką ASI120MM Mini podpiętą do APT w wersji 3.20:

 

Gdy zakrywam obiektyw, żeby zrobić darki, to obraz z kamery jaśnieje - jest jaśniejszy niż tło nieba w lightach. Co więcej, ta jasność zmienia się w kolejnych darkach. Jedna klatka jest trochę ciemniejsza, następna trochę jaśniejsza, następna znowu trochę ciemniejsza, fluktuuje to sobie w miarę losowo, mimo, że gain i offset są ustawione wciąż na taką samą wartość.

 

Zauważyłem też, że jasność obrazu zmienia się automatycznie, gdy utawiam ostrość w Live View w APT. Gdy gwiazdki są nieostre - obraz jest jasny, a gdy wyostrzam - jasność obrazu spada. Gdy przechodzę przez punkt ostrości, i gwiazdki znowu stają się nieostre, to jasność obrazu znowu wzrasta. Tak, jakby był włączony jakiś automat, który plinuje, żeby, nie wiem, kontrast (?) obrazu był jak najlepszy, albo żeby obraz miał zawsze podobną jasność. Ki diabeł?

 

Przejrzałem wszystkie opcje w APT i w sterowniku ASCOM, ale nie widzę nic, co mogłoby powodować takie automatyczne zmiany jasności. Co ciekawe, w ASICap ten problem nie występuje - jasność się nie zmienia, tzn. przy ostrzeniu jasność jest zawsze taka sama, a jak zakryję obiektyw deklem, to klatki wychodzą czarne, a nie rozjaśnione.

 

Ktoś ma jakiś pomysł co z tym zrobić? Przejrzałem forum ZWO w dziale "Cameras", wpisując w wyszukiwarkę "darks", ale nic tam nie ma o podobnym problemie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, sorrki, że tak długo, ale dopiero teraz miałem czas przysiąść do kompów na dłużej. Odpowiadając na pytania:

 

1. W APT pływa zarówno jasność przy wyświetlaniu klatki w Live View, jak i jasność kolejnych klatek, zbieranych w ramach planu.

2. To samo dzieje się w APT w wersjach 3.20 i 3.57. Najnowszej wersji jeszcze nie ściągnąłem, bo pojawiła się jakoś na dniach.

3. Tak samo to wygląda na podglądzie 1:1 i Fit.

 

Co ciekawe, ta zmienna jasność jest widoczna tylko w APT. Gdy zapisałem testowe darki (format .fits) jako tiffy w programie Regim, wrzuciłem te tiffy do GIMPa, rozciągnąłem je wszyskie tak samo (środkowym suwaczkiem w Levelsach z wartości 1 do wartości 4), to wszystkie wyglądają tak samo jasno.

 

Tu animacja pokazująca zmienność jasności kolejnych darków w programie APT (robiłem zrzut ekranu po wczytaniu każdego darka po kolei w menu Img):

darki.gif.4987192a522f3bdd688dd3f4bcb3cd0b.gif

 

A tutaj te same darki, tylko rozciągnięte w GIMPie i zapisane jako jpgi (to też jest animacja, tylko słabo to widać, bo darki są niemal identyczne):

darki_stretch.gif.783f6544bf2142a35ab90e89e121a629.gif

 

Jak widać, jasność darków się nie zmienia... Więc może to tylko APT nie do końca kuma fitsy z ASI120, i automatycznie grzebie przy jasności wyświetlania...?

 

Tu jeszcze krótki filmik nagrany telefonem, z APT 3.57 ustawionego w tryb LiveView, kamera ustawiona na Highest Dynamic Range (bodajże gain 0, offest 2), czas ekspozycji 0,05 s. Widać, jak histogram skacze sobie w lewo i w prawo w kolejnych klatkach - a przecież tak nie powinno być? Przy ustawieniu dłuższych czasów jest dokładnie tak samo...

https://we.tl/t-Hu9vlxwbfT

 

 

 

Edytowane przez Piotr K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, panowie. Strasznie mnie korci, żeby używać tej kamerki do obrazowania DSów ultra-lekkim setupem z obiektywem foto, i trochę się bałem, że nie da się zrobić prawidłowych darków. Ale z tego co piszecie wynika, że nie ma się czym przejmować :) Tylko ta cholerna pogoda... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.