Skocz do zawartości

Fotografia dwoma kamerami na raz


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

Pytanie dotyczy praktycznego rozwiązania dla zestawu dwóch teleskopów i dwóch kamer na jednym montażu. Na przykład DSLR i ASI 1600. Jakiego softu użyć? 

 

Nie mam praktyki ale dither będzie chyba największym problemem. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się nieśmiało pod pytanie, 071 + 1600 + 120 jako guide. Udaje się bez problemu odpalić kilka instancji SharpCapa bez problemu idą 071+120 od ASI w trybie akwizycji ale czy to ma sens np. kolor z OSC i do tego wąskie pasma z 1600 w tym samym czasie ? Myślałem żeby na drugim siodle (AZEQ5) w ramach przeciwwagi zawiesić drugi zestaw.

Pozdr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubaman Musiałbyś synchronizować start ujęcia obu kamer aby użyć ditheringu  Trzeba użyć dwóch osobnych softów. Zresztą temat był już wałkowany parę razy na forum, nie mogę w tej chwili znaleźć

Wiele osób tak robi np. Jacek Bobowik. Ten sam kadr , dwie kamery z identycznym sensorem, z tym że jedna OSC.

To raczej kwestia ograniczenia wynikającego z nośności montażu niż jakieś inne przeszkody...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symchro startu nie pomoże, zapewne sa różne czasy pobierania suba. Trzeba perfekt dobrać opóźnienie dla szybszej kamery, aby po np 10subach nadal startowała w tym samym czasie co główna. Do tego stabilizacja ditheringu - roznie to bywa. Sam jestem ciekawe jak rozwinie się ten watek. 

 

Jeżeli przykładowo robisz kamera po 10min(NB) , a dslr po 2min (kolor), to przez dithering stracisz jedynie kilka klatek. Myślę że akceptowalne straty. 

 

Inna sprawa to temperaturowa zmiana ostrości. Dobrze wiesz, że nie można sobie puścić sesji i iść spac nie biorąc tego pod uwagę. Ostrzenie jednego i drugiego szkła - różne czasy jak działasz w automacie, ręcznie to mniejszy problem z restartem w tym samym czasie. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek dobrze myślisz, temat jest daleki od banału. Sytuacja jak napisałem w pierwszym poście:

 

1. Jeden mont i jedna kamera do guidingu (lub do ditheringu jeśli jedziemy na enkoderze) 

 

2. Dwa leleskopy i dwie różne kamery, podałem przykład DSLR i ASI 1600.

 

3. Dwie różne skale i różne prędkości przesyłu danych 

 

4. Najpewniej dwa różne ustawienia czasu naświetlania 

 

5. Ostrość kontrolowana przez AF ale znów rozjazd pomiędzy kamerami popsuje klatki na drugiej kamerze w czasie ostrzenia 

 

 

Ręczna synchronizacja wystarczy na jedną klatkę i tyle. Potrzeba synchronizatora czekajacego za każdym razem na drugą połowę. Jak zestaw master-slave to chyba więcej czasu się marnuje niż jak dynamicznie przelaczany status czynnej operacji. 

 

Czyżby nikt tego nie próbował? 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, standardowa już chyba odpowiedź na nietypową próbę konfiguracji sprzętu, czyli APT.

W helpie widzę cały rozdział Multi-camera Dithering / Synchronizing, także polecam poczytać. Ewentualnie napisać na forum APT, tam na pewno Ivo wytłumaczy wszelkie niejasności. Nie wiem, jak się ma kwestia focusowania na dwóch zestawach.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Maro21 napisał:

Apt obsługuje dwa rejestratory , robiłem tak z kamerą i dslr. Stosowałem wówczas ręczny dithering co 10 -15 klatek.

 

.

 

32 minuty temu, Iluvatar napisał:

Heh, standardowa już chyba odpowiedź na nietypową próbę konfiguracji sprzętu, czyli APT.

 

Dzięki panowie.

Maro, dlaczego robiłeś dither ręcznie?

 

 

Niedawno kupiłem SGP bo APT nie za bardzo współpracował z ASI w mojej konfiguracji (masa zwisów, brak zdjęć po transferze, całe czarne klatki, - działało mniej więcej z jednym planem, który musiałem przerabiać za każdym razem, inaczej nie ściągał zdjęć na dysk, itp. Ale jest nowa wersja z auto meridian flipem sprzed tygodnia bodajże, może się z nim znowu pomęczę.

 

Innych pomysłów rozumiem nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Niedawno kupiłem SGP bo APT nie za bardzo współpracował z ASI w mojej konfiguracji (masa zwisów, brak zdjęć po transferze, całe czarne klatki, - działało mniej więcej z jednym planem, który musiałem przerabiać za każdym razem, inaczej nie ściągał zdjęć na dysk, itp.

Tylko u ciebie jest taka przypadłość, czy po prostu APT słabo współpracuje z kamerami ASI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.