Jump to content

Meteorytowe podsumowanie 2018 roku


Recommended Posts

Oooo. Kolego Snejk, bardzo Ci dziękuję za arcyciekawe podsumowanie. Jeszcze nie czytałem, a już piszę, ciesząc się, że taki fajny materiał ktoś zechciał sprokurować. Jeszcze raz dziękuję. W Nowym Roku życzę nam spektakularnych spadków ale bez kataklizmów i ofiar, a Tobie wszystkiego co najlepsze i fajnego kolejnego podsumowania :)

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites
18 minut temu, Loki napisał:

Oooo. Kolego Snejk, bardzo Ci dziękuję za arcyciekawe podsumowanie. Jeszcze nie czytałem, a już piszę, ciesząc się, że taki fajny materiał ktoś zechciał sprokurować. Jeszcze raz dziękuję. W Nowym Roku życzę nam spektakularnych spadków ale bez kataklizmów i ofiar, a Tobie wszystkiego co najlepsze i fajnego kolejnego podsumowania :)

Miło mi, miło! Do tej pory przy spadkach meteorytów ginęły wyłącznie zwierzaki (i nie mówię o dinozaurach, bo np. meteoryt Valera zabił krowę kilkadziesiąt lat temu), więc faktycznie, niech tak pozostanie w 2019 roku... :D Pogodnego nieba dla Wszystkich!

Link to post
Share on other sites
W dniu 31.12.2018 o 22:37, M.K. napisał:

Ja te bolidy ze spadkami do Polski co roku zapraszam i chyba się krępują... oby chociaż jeden się odważył w 2019 roku :D

W zeszłym roku były co najmniej dwa spadkowe, ale poszukiwania nie przyniosły żadnych rezultatów. Co za tym idzie, trzymam kciuki za Nowy Rok. :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 31.12.2018 o 16:10, Snejk napisał:

Miło mi, miło! Do tej pory przy spadkach meteorytów ginęły wyłącznie zwierzaki (i nie mówię o dinozaurach, bo np. meteoryt Valera zabił krowę kilkadziesiąt lat temu), więc faktycznie, niech tak pozostanie w 2019 roku... :D

W sieci można znaleźć sporo informacji o śmierci od meteorytu jakiegoś hindusa w lutym 2016r. 

Link to post
Share on other sites

W miejscu gdzie ten facet zginął (ani w jego ciele) nie znaleziono żadnego meteorytu. Nie zaobserwowano też bolidu, rozmiary rzekomego "krateru" są mocno nieraealne, a radary nie wykryły anomalii w wyższych partiach atmosfery. To kaczka dziennikarska z lokalnych, indyjskich gazet. :) Gdzieś czytałem nawet oficjalne stanowisko NASA w tej sprawie. Najprawdopodobniej facet zginął przez odłamki po wybuchu czegoś, ale z pewnością nie od uderzenia meteorytu. Oczywiście, kilka osób oberwało kawałkiem z kosmosu (meteoryt Sylacauga lub Mbale) albo odniosło rany w wyniku spadku (podmuch wybijający szyby w Czelabińsku), jednak nie ma dowodów, by jakikolwiek człowiek przez nie zginął. :)

Edited by Snejk
Musiałem poprawić literówki.
Link to post
Share on other sites
59 minut temu, Loki napisał:

To tylko kwestia czasu. Niestety. Ciekawe, czy jako pierwszy będzie pojedynczy przypadek lub coś na małą skalę, czy od razu "masowe wymieranie." 

Czas pokaże! 

 

W przysłowiowym międzyczasie napisałem drugą notkę, w której zawarłem opis 8 ubiegłorocznych meteorytów, których badania jeszcze się nie zakończyły (albo nawet nie rozpoczęły). :) Jest trochę spekulacji i sporo ciekawostek, więc... zapraszam! Szczególnie ekscytujący był spadek w Botswanie, bo meteoroid po raz drugi w historii wykryto jeszcze w kosmosie oraz spadek na Madagaskarze, który miał miejsce tuż przed całkowitym zaćmieniem Księżyca, więc lokalna ludność była święcie przekonana, że na ziemi lądują fragmenty Księżyca... :)

 

Tradycyjny już banerek:

 

metki-2018-2_glowna.png.4ff0402521a6090ce2872e63ba9590d9.png

Edited by Snejk
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze pytanko. Pod koniec maja 2014 byłem na wczasach w Portugalii. 27-ego maja zaliczyłem astro nockę fotografując Mleczną Drogę. W trakcie sesji, nad południowym horyzontem czyli gdzieś nad Afryką widziałem bardzo odległy boli. Musiał być duży i bardzo jasny bo odległość szacuję na... nie śmiejcie się... blisko tysiąc kilometrów :)

Pewnie się mylę, pewnie był trochę bliżej. Pojawił się bardzo, bardzo nisko nad horyzontem., którego linię wyznaczał Atlantyk. Z mojej perspektywy bolid leciał niemal równolegle do linii horyzontu i widać było jak przegrywa z grawitacją i schodzi coraz niżej. Widok jedyny w swoim rodzaju. Ponieważ meteory zapalają się na wysokości 80km a ja go widziałem od początku, oszacowałem odległość na nieco mniej niż 1 tys. km.

Czy jest szansa gdzieś sprawdzić, czy w tym dniu stacje bolidowe coś zarejestrowały. Ktoś coś w ogóle nad Saharą jest w stanie zarejestrować? Kupiłbym sobie kamyczek, który widziałem, jeśli dotarł do ziemi i został odnaleziony... :)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 247 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.