Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Hubertus.321

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop max 600-700 zł , ostatnio zaczął interesować się Astronomią.Mieszkam w domu. Teleskopu będę używał 6 km. od dużego miasta ,  - to mnie martwi w nocy ciężko zobaczyć gwiazdy , kiedyś mieszkałem na wsi i tam niebo było czyste. I jeszcze jedno nosze okulary jestem krótko wzrokowcem mam minusy , czy to będzie przeszkadzać ?

Hubert , 13 lat

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wydać max 600-700 zł, to zamiast teleskopu serdecznie Ci polecam kupno lornetki. W tej cenie możesz dostać Nikon Action EX 10x50 i uwierz mi, że wystarczy do pierwszych obserwacji nieba. W tej lornetce zobaczysz praktycznie wszystkie obiekty z katalogu Messiera, zapoznasz się z gwiazdozbiorami, gwiazdami podwójnymi, gromadami gwiazd itp itd. 

Jeśli Cię to zacznie naprawdę kręcić, to za jakiś czas kupisz teleskop z oprzyrządowaniem. Za 600-700 zł kupisz zaledwie plastikową lunetę, której obsługa może Cię skutecznie zrazić do obserwacji nocnego nieba. 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności radzę Ci zapoznać się z legendarną już tabelą Wimmera, w której zobaczysz jak wyglądają poszczególne obiekty w lornetce czy teleskopie. 

Musisz pamiętać, ale to już zapewne wiesz, że to co zobaczysz przez teleskop lub lornetkę dalekie będzie od obrazów z naszego forum i internetu. Oko ludzkie zobaczy co najwyżej rozmytą plamkę czy delikatną strukturę, oczywiście jedynie czarno-białą, ponieważ pręciki znajdujące się w naszych oczach odpowiadające za widzenie w nocy, nie rejestrują koloru :)

Tu masz tabelę, o której wspomniałem: 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sidiouss

Dzięki ,

Tabela napewno się przyda. Pomyśle o rolnetce . Ale mam jeden dylemat , otóż nie wiem czy z domu dam rade coś zaobserwować z lornetki oprócz księżyca , tak jak napisałem mieszkam niedaleko dużego miasta (koło Bydgoszczy). . Z tego powodu głównie chciałem kupić teleskop.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zobaczyć coś na niebie, potrzeba ciemnego nieba. Tu żaden sprzęt nie załatwi sprawy. 

Z miasta, przy dużym zaświetleniu, możesz oglądać Księżyc, planety (które są aktualnie bardzo nisko) i ewentualnie najjaśniejsze gromady, czy układy podwójne. 

 

Do tego Mak 127. Na AZ4 minimum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Za(KS)t napisał:

Na forumowej giełdzie dostaniesz po dołożeniu stówki dobsona 8", poczytaj o nim.

Ale tylko, gdy kolega będzie wyjeżdżać na obserwacje w teren. 13 latek potrzebuje do tego pomocy dorosłych. 

Na co Newton 8", gdy człowiek nie widzi nawet Drogi Mlecznej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kjacek napisał:

Ale tylko, gdy kolega będzie wyjeżdżać na obserwacje w teren. 13 latek potrzebuje do tego pomocy dorosłych. 

Na co Newton 8", gdy człowiek nie widzi nawet Drogi Mlecznej? 

Hubertus mówi że ma do dyspozycji samochód, ale faktycznie mimo wszystko transport mógłby być uciążliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z zupełnie innej beczki: a może refraktorek 80/400? W mieście pokaże co nieco na Księżycu + jasne gromady, gwiazdy podwójne, poza miastem ładnie pokaże jasne DS. Tubka jest mała i lekka. Można z niej wycisnąć bardzo duże pole widzenia.

 

W sklepach jest to to na az3. Ja mam do sprzedania tubę z akcesoriami - zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 0700-1234

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ‎2019‎-‎01‎-‎02 o 07:20, Astrobonq napisał:

Tak z zupełnie innej beczki: a może refraktorek 80/400? W mieście pokaże co nieco na Księżycu + jasne gromady, gwiazdy podwójne, poza miastem ładnie pokaże jasne DS. Tubka jest mała i lekka. Można z niej wycisnąć bardzo duże pole widzenia.

 

W sklepach jest to to na az3. Ja mam do sprzedania tubę z akcesoriami - zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 0700-1234

Jedna z najgłupszych możliwych porad, wręcz skandaliczna. To jest sprzęt b. specyficzny, jako podstawowy teleskop zupełnie bez sensu. Apertura niewiele większa jak w lornetce, a jednocześnie krótka ogniskowa/ogromna światłosiła. Do DS nie pokaże więcej niż zwykła lornetka, przegrywając z nią polem widzenia i komfortem użytkowania. Do planet zaś nie nadaje się zupełnie: spora aberracja chromatyczna i niska rozdzielczość, trudność doboru okularów planetarnych przy tak krótkiej ogniskowej. Jedyna zaleta to mobilność. Jeśli więc już ktoś chce iść w światłosilne, mobilne achromaty, to tak od 100mm F/5, lepiej F/6 (102/500, 100/600) itp.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Wiem, bo mam 80/400 kupiony jako lunetka na wyjazdy zaćmieniowe. Co prawda jest to tuba inna niż SW 80/400, o nieco gorszych (prawdopodobnie) parametrach, ale fizyki się nie oszuka w żaden cudowny sposób.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tabela wimmera obowiązkowo:) 

Co do teleskopu dobrze jak byś sobie zobaczył przez lornetkę co nieco jak masz gdzie pożyczyć. 

Ja pierwsze 3 obserwacje wykonałem lornetka i nie potrzebnie kupiłem refraktor 70/900, Nie nie potrzebnie że to będziew bo wręcz przeciwnie miał swoje łał, ale dosyć szybko postanowilem kupić Synta 8" która obecnie używam dlatego piszę że ten refraktor kupiłem nie potrzebnie bo wpadła Synta która powinna też znaleźć się w tym budżecie który posiadasz .

Ale posłuchaj kolegów z większym doświadczeniem zawodowym:) oni pomogą Ci wybrać. 

Ale jak jesteś uparty tak jak ja to polecam Synta 8 plus twister obrotowy za 20zl z allegro po czasie zrozumiesz po co ci się przyda :) hahahaha .

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarek napisał:

Jedna z najgłupszych możliwych porad, wręcz skandaliczna. To jest sprzęt b. specyficzny, jako podstawowy teleskop zupełnie bez sensu. Apertura niewiele większa jak w lornetce, a jednocześnie krótka ogniskowa/ogromna światłosiła. Do DS nie pokaże więcej niż zwykła lornetka, przegrywając z nią polem widzenia i komfortem użytkowania. Do planet zaś nie nadaje się zupełnie: spora aberracja chromatyczna i niska rozdzielczość, trudność doboru okularów planetarnych przy tak krótkiej ogniskowej. Jedyna zaleta to mobilność. Jeśli więc już ktoś chce iść w światłosilne, mobilne achromaty, to tak od 100mm F/5, lepiej F/6 (102/500, 100/600) itp.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Wiem, bo mam 80/400 kupiony jako lunetka na wyjazdy zaćmieniowe. Co prawda jest to tuba inna niż SW 80/400, o nieco gorszych (prawdopodobnie) parametrach, ale fizyki się nie oszuka w żaden cudowny sposób.

To trochę nie tak. Myślę, że dla 13latka 80/400 jest całkowicie wystarczający. 

Jest mobilny, z giełdy 200zł. Do niego AZ3 nawet się nada. Dwa lepsze okulary Explore Scientific 82 stopnie. Jeden dający źrenicę wyjściową około 4mm (np ES 24mm 82deg lub 18mm 82deg), drugi 2mm (np 14mm 82deg czy trochę krótszy np 11mm). Nie pamiętam czy ES 24mm jest w wersji 1,25 cala. Ale gdyby był byłby super do przeglądu nieba. 

ŹW=ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu

100/600 jest trochę lepszy, ale bez przesady. 

Miałem swego czasu i jeden i drugi a lepiej wspominam 80/400 ze względu na jego mobilność. 

Żadna z tych tubek nie jest jakoś specjalnie dobra czy uniwersalna. 8 calowy Newton na dobsonie jest znacznie lepszy, ale tu potrzebne są osoby starsze do pomocy. 

To sprzęt do małych i średnich powiększeń o określonych ograniczeniach. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubus 80/400 Sky Watchera  kosztuje praktycznie tyle samo co 90/900 . Ten drugi miałem i jest (nadal) dość lekki. Jest też optycznie lepszy pod względem oczywistych parametrów (zdolność rozdzielcza, aberracja). Jeśli ktoś kupuje teleskop na dłużej, a nie na pół roku to może jednak niech bierze 90/900 np na AZ3 lub nawet na eq2 (podobno niektóre_egzemplarze/czasem działa nieprecyzyjnie ale ... chwilowo potaniał jak widzę - co kusi).

Przynajmniej nacieszy się Księżycem - w powiększeniu 90x jest śliczny!

Pozdrawiam

p.s.

Link zdjęcia 90/900 na AZ3

Skywatcher-Telescope-AC-90-900-EvoStar-E

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jarek napisał:

Jedna z najgłupszych możliwych porad, wręcz skandaliczna. 

Kolego, skandaliczna to jest twoja odpowiedź. Nawet jak się z kimś nie zgadzasz, to można odpisać normalnie.

 

8 godzin temu, Jarek napisał:

Do DS nie pokaże więcej niż zwykła lornetka, przegrywając z nią polem widzenia i komfortem użytkowania.

Z okularem 20mm (pow 20x) mamy źw 4mm, z okularem 10mm (pow 40x) źw 2mm, z okularem 5mm (pow 80x) źw 1mm. Rzeczywiście, jak zwykła lornetka.

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już nawet pominiemy nieco bardziej uciążliwą aberrację - dla takiego zestawienia - to problemem jest to, że okular 5 mm trzeba ekstra dokupić i wypadamy poza dozwolony budżet.

 

Pozdrawiam

p.s.

Dałem lajka na post Jarka za optyczną treść wiadomości.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten 90/900 na az3 to będzie dobry wybór jak coś na krócej jak pół roku to 70/900 używany za 250 zł bo może być tak że zanim znajdzie co kolwiek to mu się z nudzi ja tez tak na poczatku miałem mowie cala tabele wimmera znajde wszystko po kolei no spoko marzenia ale znajdź te obiekty :) .

I tak jak kolega ekolog powiedzial w pow 90x jest spoko ale to nie znaczy że i 200x nie złapie ostrosci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ekolog napisał:

Tubus 80/400 Sky Watchera  kosztuje praktycznie tyle samo co 90/900 . Ten drugi miałem i jest (nadal) dość lekki. Jest też optycznie lepszy pod względem oczywistych parametrów (zdolność rozdzielcza, aberracja). Jeśli ktoś kupuje teleskop na dłużej, a nie na pół roku to może jednak niech bierze 90/900 np na AZ3 lub nawet na eq2 (podobno niektóre_egzemplarze/czasem działa nieprecyzyjnie ale ... chwilowo potaniał jak widzę - co kusi).

Przynajmniej nacieszy się Księżycem - w powiększeniu 90x jest śliczny!

Pozdrawiam

p.s.

Link zdjęcia 90/900 na AZ3

Skywatcher-Telescope-AC-90-900-EvoStar-E

 

Podobno niektóre egzemplarze EQ2 działają. 

AZ3 i metrowa tuba to generator drgań. 

I to proponujecie 13latkowi?...

Jeśli już to na AZ4, tu będzie stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.