Skocz do zawartości

Sterowanie silnikiem kopuły obserwatorium


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

interesuje mnie jak można za pomocą dostępnych elementów wykonać proste sterowanie kopuły w obserwatorium. Gotowe rozwiązania kosztują 7 koła i lepiej, a wydaje mi się, że koszt nieskomplikowanego systemu byłby o wiele mniejszy. Nie mam na razie pojęcia co i jak, nie jestem obeznany z Arduino, Rapsberry itp,ale mogę się nauczyć, potrzebuję tylko wskazówki w którym kierunku szukać. Sterowanie powinno być dostępne przez USB lub wifi i zsynchronizowane z teleskopem, czyli jeśli np teleskop obraca się do pozycji wybranej z CDC to kopuła podobnie, jak śledzi to robi to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę się nie znam, ale chyba jest odwrotnie. To CDC ma sterować silnikiem, a nie silnik informować CDC gdzie patrzy (inaczej niż np.pozycja krokowa).

Do tego potrzeba silnika i jakiegoś enkodera oraz układu, który sygnał skomunikuje po WIFI lub USB.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współrzędne nie są problemem (ASCOM powinien je zwracać), kwestia prawidłowej implementacji sterownika ASCOM do sterowania kopuły.

Ważniejsze na początek będzie zaprojektowanie mechaniki, która będzie działała prawidłowo, także w zimie/przy śniegu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc o tym pisałem,nikt tego sam nie liczy, CDC wysyła żądanie do sterownika i ten to zamienia na polecenia dla silnika.  Zdziwił bym się, gdyby każdy programował wyliczenia tego typu samodzielnie, do tego jest przecież ASCOM.

 

Iluvatar, nie mam bardzo precyzyjnego planu jeszcze, obserwatorium będzie przed domem i nie będzie obsługiwane całkowicie zdalnie, zawsze mogę wyjść i coś poprawić. Widziałem dwa systemy - silnik z zębatką i system łańcuchów lub silnik z zębatką dociskany na sprężynie do zębatki idącej wokół kopuły po wewnętrznej stronie. Bardziej podoba mi się to drugie rozwiązanie, ale chyba dużo trudniejsze do wykonania i droższe.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również myślę ostatnio o obserwatorium w związku z zakupionym teleskopem o większej ogniskowej. Antoni może podzielisz się swoim rozwiązaniem ? Szukam jakiegoś punktu zaczepienia, żeby wiedzieć co kupić i nie było mega drogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz pełną automatykę, to od strony elektryki będziesz raczej używać silników na 230V, ze względu na masę kopuły. Hasła:

  • silnik komutatorowy szeregowy jednofazowy
  • zmiana kierunków przez przełączanie uzwojeń
  • sterowanie mocą przez rezystory rozruchowe
  • do tego jakaś przekładnia na kole pasowym

Do tego na kopule sprzężenie zwrotne w postaci np. czujnika 9-osiowego, żeby sterownik wiedział w którą stronę kopuła patrzy, gdzie przesunąć i o ile. Można też przyczepić czujniki Halla na kopule i magnes w jednym punkcie, tylko to sporo drożej wyjdzie.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lkosz napisał:

Jeśli chcesz pełną automatykę, to od strony elektryki będziesz raczej używać silników na 230V, ze względu na masę kopuły. Hasła:

  • silnik komutatorowy szeregowy jednofazowy
  • zmiana kierunków przez przełączanie uzwojeń
  • sterowanie mocą przez rezystory rozruchowe
  • do tego jakaś przekładnia na kole pasowym

Do tego na kopule sprzężenie zwrotne w postaci np. czujnika 9-osiowego, żeby sterownik wiedział w którą stronę kopuła patrzy, gdzie przesunąć i o ile. Można też przyczepić czujniki Halla na kopule i magnes w jednym punkcie, tylko to sporo drożej wyjdzie.

Jak już ktoś bardzo chce enkoder to proponuję potencjometr w osi obrotu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zamiar u siebie użyć sporego silnika krokowego z przekładnią ślimakową 1:50. Mam nadzieję, że uciągnie ;-) Szukając informacji gdzieś trafiłem na opis jak działa protokół baadera do kopuł, że móc użyć gotowych sterowników pod własne rozwiązanie oparte o arduino, ale teraz nie mogę tego znaleźć. Ja postanowiłem iść inną drogą i sam sobie dopiszę własny sterownik INDI, który dogada się z moim ESP sterującym silnikiem - będzie szybciej niż babranie się z cudzym protokołem.

 

Jeśli chodzi o położenie, to CDC raczej kąta kopuły nie wyliczy, ale sterownik ASCOM czy INDI już tak. Żeby obliczyć kąt kopuły potrzebne są czas, współrzędne obiektu, położenie geograficzne obserwatorium oraz średnica kopuły i położenie osi optycznej teleskopu względem środka obrotu kopuły (w tym informacja po której stronie piera jest aktualnie teleskop). Te dwie ostatnie dane powinny być ustawieniach sterownika, nie w CDC.

Gdybyś chciał wiedzieć jak to się liczy, to polecam kod źródłowy INDI: https://github.com/indilib/indi/blob/97c18de69824f006140f37b4713cc9f4950a9580/libindi/libs/indibase/indidome.cpp#L999

W INDI to jest zrealizowane w ten sposób, że sterownik kopuły wpina się w informacje o teleskopie i przelicza sobie na bieżąco położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym kątem ASCOM raczej nie będzie problematyczny, ponieważ ma coś takiego:

Cytat

 

Azimuth - The azimuth at the local horizon of the telescope's current position (degrees, North-referenced, positive East/clockwise).

 

Także sprzężenie zwrotne od aktualnej pozycji i mamy prosty regulator. W zależności od sterowania motorem będzie to nawet wystarczające do płynnego startu/stopu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez to, że teleskop jest z boku piera sam azymut nie wystarczy, potrzebna jest jeszcze wysokość nad horyzontem i trochę matematyki. Weźmy skrajne położenia: dla Alt 0° położenie kopuły będzie zbliżone do azymutu, ale dla Alt/Az +90°/180° położenie kopuły będzie +/- 90° od azymutu, zależnie od tego po której stronie piera jest teleskop. Dlaczego trzeba znaleźć punkt przecięcia osi optycznej z powierzchnią kopuły, rzutować go na płaszczyznę obrotu i dopiero z tego rzutu wziąć kąt.

Edytowane przez wlatanowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wlatanowicz napisał:

Przez to, że teleskop jest z boku piera sam azymut nie wystarczy, potrzebna jest jeszcze wysokość nad horyzontem i trochę matematyki. Weźmy skrajne położenia: dla Alt 0° położenie kopuły będzie zbliżone do azymutu, ale dla Alt/Az +90°/180° położenie kopuły będzie +/- 90° od azymutu, zależnie od tego po której stronie piera jest teleskop. Dlaczego trzeba znaleźć punkt przecięcia osi optycznej z powierzchnią kopuły, rzutować go na płaszczyznę obrotu i dopiero z tego rzutu wziąć kąt.

To już lepiej kręcić kopułą tak długo, aż w teleskopie pokażą się gwiazdy... :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.