Skocz do zawartości

Synta 8


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie dawno nie zwracałem 4 litery heh ostatnio udało mi się przetestować moja Synta 8 .

Mgławice Oriona , mars i kilka plejad.

Chmury rozwialo na chwile , i otóż po ustawieniu moich 8'' na marsa nie widziałem nic oprócz pomarańczowej plamki wielkości może główki od zapałki okularem 


Okular WA 66 9 mm 1,25'' (Starguider)

  mimo że ustawiłem ostrość Na gwiazdach było ok to mars tak jak by był rozlany ale miejscami przechodziło czyli jakieś refleksy. Była to godzina 21 dnia 2.01.19 czyli mars był już dość nisko. 

Ale oprócz główki od zapałki nie widziałem nic żadnych szczegółów seeing nie był też idealny po bokach chmury i Na pewno turbulencje atmosfery, czy jak zakupie okular np 5 czy 6 lub 7 mm powiększy mi to marsa do wielkości tej literki o na klawiaturze oraz czy bd w stanie zobaczyć np czapy polarne .

W jakie okularki całować jak już do 200 zł do planet ale żeby nie było takiej wrażliwości na kont patrzenia jak w tej 9mm chociaż nie przeszkadza aż tak to.

Co myślicie o nich :

1. Vixen Plossl NPL 6mm

2. Sky-Watcher (Synta) Swa Plossl 1,25'' - 6 Mm

3. Okular SW 7-21mm

4. Czy może warto kupić barlowa za 200zl?

a może 4 lub 5mm , a może, a może no właśnie 

 

 

 

 

:heart:

 

@wimmer @JSC

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, na planetach teraz raczej nie poszalejesz. Co do powiększenia to w 8" te 9mm raczej styknie. Potem detal zanika, ja mam powiększenie 167x z  ES6,7mm i to już jest czasem za dużo. Minusem w newtonie sa opisane przez ciebie spajki. Możesz kupić coś w okolicy 6mm na lepsze warunki , taniego zooma raczej unikaj. Sam w końcu dorobisz się docelowych okularów,a  póki co testuj różne ogniskowe między 6 a 30mm . Barlowa sobie odpuść. Te lepsze kosztują już tyle co dobry okular.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby było można powiedzieć łał przy obserwacji planet często trzeba opozycji, wysokiego położenia planety nad horyzontem, dobrego seeingu, przejrzystości powietrza i dużego powera. Teraz niestety większość z tych warunków nie jest osiągalna. Poczekaj do wiosny-lata.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boję się właśnie kupować na oko okular kupić potem gonić na sile kupi się 6mm jakiś dobry w kwocie 200 no powiedzmy do 300 duży Max. 

Czy lepiej odpuścić sobie i kupić np 

12 mm czy 15.

Wiem że liczy się źrenice ale ja tego nie rozumiem ni chu chu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając kilka nawet budżetowych okularów łatwiej dopasujesz powiększenie do panujących warunków zarówno położenia obiektu np planety czy seeingu. Nie da się mieć jednego szkła do wszystkiego, zauważ że wielu z nas nie kończy na jednym teleksopie o okularach nie wspominając. Dobrze że pytasz ale sam z czasem dojdziesz co ci wystacza a co nie. Nie bój się kupować używek z forum zawsze z czasem odsprzedasz i dołożysz do czegoś lepszego. Generalnie  z planetami jest coraz gorzej są nisko i nie ma co szaleć z powiększeniem. Wystaczą ci okulary 8 14 i 24 mm  nawet zwykłe Plossle. Potem możesz stopniowo wymieniać je na popularne ESy czy Meade UWA. Ja zaczynałem mając synte 6 i kitowego plossla 10mm. Też przechodziłem przez niezbyt drogie szkła ale na wszystko masz czas.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Werni74 napisał:

Owszem, możesz zmienić kita na 30 mm GSO SV  2". w Syncie 8 da radę miałem go w GSO 8" i całkiem fajnie nadawał się do przeczesywania nieba.  Używki są między 120 a 200zł.

O właśnie bym zapomniał czym się różni 2" od 1,25" ? Jest jakaś różnica? 

Więcej światła czy coś? 

Dzisiaj mi się pofarcilo wychodzę o 19 patrzę parę gwiazd na niebie marsik 

Więc mówię jadę pooglądać rozlozylem na wsi Synte patrzę w górę ładnie droga mleczna posiedzialem 1.5h oglądałem mgławice Oriona i szukałem coś ale nie znalazłem telefon się rozładował a na nim mapkę mam "Sky map 2".

Trudno betelgeze , rigela jakaś plejada to co wiem gdzie jest muszę się nauczyć, próbowałem andromede poszukać ale bez map kicha nie znam nieba trzeba się za kolegowac z kimś ogarnietym w okolicy:D .

Zawsze na pierwszy ogień mgławice Oriona innych nie widzę haha na wszystko przyjdzie kolej .

Marsik dzisiaj ładnie wyglądał na

Sw wa 66 9mm Nie było tzw. Spajków nawet na kitowym 10mm spoko ale za mały żeby coś zobaczyć nagrałem go ,ale nie wstawię bo z ręki .

Urana widziałem ciężko było znaleźć ale znalazłem najciemniejsza gwiazda ale to on bo uciekal z okularu 

Bez koloru nawet tarcza za bardzo nie widoczna przy pow. 134 (9mm) 

Wcześniej 

W refraktorku 70/900 widziałem niebieski kolor 9mm plus barlowa x 2 

Ale mogłem pomylić urana z neptunem ponieważ były w pobliżu jakoś w grudniu na początku .

Z czego można się nauczyć nieba bez widocznego nieba haha 

Przeczytałem książkę 

Wszech świat w twojej dłoni dobra książka na temat ale nie aż tak bardziej naukowa. 

Trzeba wziąść się za atlas nieba i mgławice pragnę wszystkie :D

Katalog wimmera mam wydrukowany są podane współrzędne ale nie znam się na nich .

Dużo nauki .

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.